Trwa ładowanie...

Jakie produkty sprzyjają rozwojowi kamicy nerkowej?

 Agnieszka Gotówka
10.11.2016 12:47
W profilaktyce kamicy nerkowej ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta
W profilaktyce kamicy nerkowej ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta (123RF)

Kamienie nerkowe przysparzają ogromnego bólu i cierpienia. Dolegliwość ta częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Można jednak zmniejszyć ryzyko jej rozwoju, wykluczając z diety niektóre składniki. Są wśród nich te bardzo popularne, m.in. kawa, masło orzechowe i podroby.

Pacjentów zgłaszających się do urologa z objawami kamicy nerkowej jest bardzo dużo. I dlatego też istnieje potrzeba informowania o sposobach profilaktyki tego schorzenia. Priorytetowa w tym zakresie jest podaż odpowiedniej ilości płynów. Najlepiej jest pić czystą wodę w małych porcjach.

Ważna jest również aktywność fizyczna i ograniczenie spożywanego alkoholu. Niezwykle istotne jest unikanie niektórych produktów.

1. Kawa

By zapobiec kolejnym nawrotom kolki nerkowej, konieczne jest ograniczenie picia kawy. Nie chodzi o całkowitą rezygnację z „małej czarnej”, ale dla naszego organizmu lepiej będzie, gdy wypijemy tylko jedną filiżankę w ciągu dnia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Kofeina sprawia, że w moczu znajduje się więcej wapnia. A nadmiar tego składnika może prowadzić do zwapnienia tkanek miękkich. W przypadku niektórych pacjentów może nawet dojść do niewydolności nerek.

Szkodliwe jest również spożywanie dużej ilości napojów gazowanych i energetycznych.

2. Sardynki i podroby

W profilaktyce chorób nerek i układu moczowego zaleca się ograniczenie spożycia sardynek, jak również podrobów i śledzi. Produkty te zawierają duże ilości związków purynowych. Organizm wytwarza z nich kwas moczowy. Jeśli jest go za dużo, nie jest on w stanie go wydalić, co sprawia, że nadmiar gromadzi się w nerkach (prowadząc do rozwoju kamieni) lub w stawach, co z kolei sprzyja rozwojowi dny moczanowej.

3. Sól

Nadmiar spożywanej soli jest szkodliwy dla organizmu, nie sprzyja również prawidłowej pracy nerek. A jak przekonują specjaliści, spożywamy jej dwa razy więcej niż potrzeba. Ukrywa się bowiem w wielu produktach, które jemy na co dzień: wędlinach, przetworach warzywnych (np. ketchupie), serkach topionych i pieczywie.

Zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po świeże lub suszone zioła, jak również unikać produktów w wysokim stopniu przetworzonych.

4. Produkty bogate w szczawiany

Najczęściej diagnozowanym rodzajem kamicy nerkowej jest kamica szczawianowa (dotyczy 70-80 proc. chorych). By zapobiec jej rozwojowi lub uniknąć nawrotu choroby, konieczne jest wyeliminowanie z diety produktów takich jak: szczaw, rabarbar, szpinak, kakao, czekolada, masło orzechowe.

Obfitują one w szczawiany – organiczne związki chemiczne – które są trudno rozpuszczalne w wodzie. Jeśli jest ich w diecie niewiele, są wydalane z moczem. Z kolei ich nadmiar może doprowadzić do odkładania się tych związków w nerkach, a to prosta droga do rozwoju kamicy nerkowej.

Nerki każdego dnia wykonują tytaniczną pracę. Wytwarzają ok. 150 l moczu pierwotnego (element osocza krwi) i 1,5 l moczu właściwego. Warto zadbać o ten organ, by mógł prawidłowo funkcjonować. Przestrzeganie zasad zdrowej i zbilansowanej diety pomoże zmniejszyć ryzyko pojawienia się kamieni nerkowych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Czynniki wywołujące kamienie nerkowe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze