Przyczyny łojotoku
Łojotok jest spowodowany przez nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Pojawia się szczególnie u nastolatków w okresie dojrzewania. Występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
spis treści
1. Jakie są przyczyny łojotoku?
Normalnie sebum jest wydzielane w ilościach odpowiednich dla zachowania miękkiej i gładkiej skóry. Chroni skórę przed wilgocią i wysuszeniem, zatrzymując wodę, której potrzebuje.
- Sebum jest wydzielane pod wpływem hormonów męskich (które posiadają również kobiety).
- W okresie dojrzewania w naturalny sposób wzrasta ilość wydzielanego sebum (łojotok fizjologiczny). Jest to spowodowane wzrostem poziomu hormonów męskich, który powoduje problemy skórne w tym okresie.
- Ten typ łojotoku jest przejściowy i ustaje w momencie stabilizacji hormonalnej.
- W niektórych przypadkach (osoby genetycznie predysponowane) gruczoły łojowe pozostają nadwrażliwe na hormony i w konsekwencji stają się dużo większe niż normalnie.
- Powiększone gruczoły łojowe nieprzerwanie produkują ogromne ilości sebum (łojotok patologiczny).
2. Jakie są konsekwencje łojotoku?
Łojotok skóry sprawia, że cera staje się tłusta i świecąca, co tłumaczy:
- przewlekłe utrzymywanie się trądziku młodzieńczego;
- możliwe komplikacje w postaci łojotokowego zapalenia skóry;
- wypadanie włosów.
3. Jak leczyć łojotok?
Leczenie łojotoku odbywa się w dwóch fazach:
Leczenie miejscowe:
- Mycie twarzy dwa razy dziennie z użyciem kostki dermokosmetycznej lub mleczka kosmetycznego do skóry tłustej. Spłukiwanie kosmetyku musi być bardzo dokładne, a suszenie delikatne, nie należy trzeć skóry.
- Po każdym myciu należy aplikować żel przeciwłojotokowy. Nieskuteczne w tym wypadku są kremy nawilżające ani kremy na bazie hormonów (progesteronu). Ciekawe rezultaty mogą natomiast przynieść maści na bazie hormonów antyandrogenowych. Są one jednak wciąż w fazie badań.
- Można również stosować żele używane w leczeniu trądziku (na bazie soli cynku lub nadtlenku benzoilu).
Leczenie ogólne:
- U młodych dziewcząt przepisywanie leków antyandrogenowych połączonych z estrogenem - niektóre tabletki antykoncepcyjne.
- Inne leki przeciwłojotokowe powinny być zawsze konsultowane i przepisywane przez lekarza. Niektóre leki dostępne na rynku mogą mieć poważne skutki uboczne i muszą być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarską.
Do zapamiętania:
- Nie należy stosować alkoholu i niektórych detergentów, takich jak etery.
- Należy unikać zwykłych mydeł, które wysuszają skórę i przez to dodatkowo stymulują gruczoły łojowe do wydzielania łoju.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.