Trwa ładowanie...

Przyczyny łojotoku

Avatar placeholder
26.01.2023 12:44
Przyczyny łojotoku
Przyczyny łojotoku

Łojotok jest spowodowany przez nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Pojawia się szczególnie u nastolatków w okresie dojrzewania. Występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

spis treści

1. Jakie są przyczyny łojotoku?

Normalnie sebum jest wydzielane w ilościach odpowiednich dla zachowania miękkiej i gładkiej skóry. Chroni skórę przed wilgocią i wysuszeniem, zatrzymując wodę, której potrzebuje.

 • Sebum jest wydzielane pod wpływem hormonów męskich (które posiadają również kobiety).
 • W okresie dojrzewania w naturalny sposób wzrasta ilość wydzielanego sebum (łojotok fizjologiczny). Jest to spowodowane wzrostem poziomu hormonów męskich, który powoduje problemy skórne w tym okresie.
 • Ten typ łojotoku jest przejściowy i ustaje w momencie stabilizacji hormonalnej.
 • W niektórych przypadkach (osoby genetycznie predysponowane) gruczoły łojowe pozostają nadwrażliwe na hormony i w konsekwencji stają się dużo większe niż normalnie.
 • Powiększone gruczoły łojowe nieprzerwanie produkują ogromne ilości sebum (łojotok patologiczny).

2. Jakie są konsekwencje łojotoku?

Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"

Łojotok skóry sprawia, że cera staje się tłusta i świecąca, co tłumaczy:

3. Jak leczyć łojotok?

Leczenie łojotoku odbywa się w dwóch fazach:

Leczenie miejscowe:

 • Mycie twarzy dwa razy dziennie z użyciem kostki dermokosmetycznej lub mleczka kosmetycznego do skóry tłustej. Spłukiwanie kosmetyku musi być bardzo dokładne, a suszenie delikatne, nie należy trzeć skóry.
 • Po każdym myciu należy aplikować żel przeciwłojotokowy. Nieskuteczne w tym wypadku są kremy nawilżające ani kremy na bazie hormonów (progesteronu). Ciekawe rezultaty mogą natomiast przynieść maści na bazie hormonów antyandrogenowych. Są one jednak wciąż w fazie badań.
 • Można również stosować żele używane w leczeniu trądziku (na bazie soli cynku lub nadtlenku benzoilu).

Leczenie ogólne:

 • U młodych dziewcząt przepisywanie leków antyandrogenowych połączonych z estrogenem - niektóre tabletki antykoncepcyjne.
 • Inne leki przeciwłojotokowe powinny być zawsze konsultowane i przepisywane przez lekarza. Niektóre leki dostępne na rynku mogą mieć poważne skutki uboczne i muszą być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarską.

Do zapamiętania:

 • Nie należy stosować alkoholu i niektórych detergentów, takich jak etery.
 • Należy unikać zwykłych mydeł, które wysuszają skórę i przez to dodatkowo stymulują gruczoły łojowe do wydzielania łoju.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Łojotok
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.