Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Piotr Bochański

Jakie są różnice w paleniu papierosów i rzucaniu nałogu między kobietami a mężczyznami?

 Sylwia Stachura
24.11.2018 16:45
Jakie są różnice w paleniu papierosów i rzucaniu nałogu między kobietami a mężczyznami?
Jakie są różnice w paleniu papierosów i rzucaniu nałogu między kobietami a mężczyznami? (Zdjęcie pary / Shutterstock)

Wielokrotnie próbowałaś rzucić palenie i ciągle wracasz do nałogu? Okazuje się, że nikotyna inaczej oddziałuje na kobiety, a inaczej na mężczyzn. Naukowcy sugerują, że różnice między płciami należy wykorzystać w zróżnicowaniu metod leczenia uzależnienia. Co to oznacza w praktyce? Jeśli ty i twój partner próbujecie skończyć z papierosami, to powinniście zastosować różne sposoby radzenia sobie z głodem nikotynowym.

spis treści

1. Jak palą kobiety, a jak mężczyźni?

Chociaż stwierdzenie, że kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa wywołuje u nas uśmiech i lekkie niedowierzanie, tak naprawdę świetnie podsumowuje różnice między płciami na wielu poziomach. Różnimy się nie tylko pod względem wyglądu, cech osobowościowych czy predyspozycji, ale również na bardziej prozaicznych płaszczyznach. Świetnym przykładem jest palenie papierosów.

Dowiedz się więcej

Zobacz film: "Polki palące w ciąży na tle innych mieszkanek Europy"

Mężczyźni sięgają po paczkę dla nikotyny. To właśnie uzależnienie od tej substancji kieruje ich wyborami i sprawia, że trudno im rzucić szkodliwy nawyk palenia. A co z kobietami? Panie palą, ponieważ smak i zapach papierosów sprawia im przyjemność. Palenie papierosów przez kobiety wiąże się z relaksującym rytuałem, z którym bardzo trudno się pożegnać. Papieros jest dla kobiet lekarstwem na stres, sposobem na poprawę humoru oraz metodą... kontrolowania wagi.

2. Rzucanie palenia dostosowane do płci

Badania naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych wykazały, że środki zastępujące nikotynę (np. plastry, gumy) mają podobną skuteczność w działaniu na kobiety i mężczyzn w pierwszej fazie rzucania palenia. Jednak po około 6 miesiącach, to kobiety częściej wracają do nałogu.

Kobiety i mężczyźni sięgają po paczkę papierosów z innych powodów – mężczyźni uzależniają się od nikotyny, a kobiety od ceremonii palenia
Kobiety i mężczyźni sięgają po paczkę papierosów z innych powodów – mężczyźni uzależniają się od nikotyny, a kobiety od ceremonii palenia

Dlaczego? Badacze sugerują, że mężczyźni dostając dawkę nikotyny, nie czują potrzeby palenia, a kobietom sama nikotyna nie wystarcza – potrzebują całego rytuału palenia i poczucia, że mają papierosa w dłoniach. Potwierdzeniem tej tezy są inne badania, w których analizowano skuteczność różnych środków wspomagających rzucanie palenia.

Mały plastikowy inhalator wypełniony nikotyną i przypominający zwykłego papierosa przyniósł najlepsze rezultaty wśród kobiet. Mężczyźni lepiej reagowali na inne metody – spraye, plastry oraz gumy z nikotyną. Nie ma więc wątpliwości co do tego, że kobiety i mężczyźni powinni korzystać z innych sposobów rzucania palenia, jeśli chcą skutecznie oraz na stałe pozbyć się nałogu.

3. Palenie jako sposób na szczupłą sylwetkę

Wiele kobiet traktuje palenie tytoniu jako sposób na kontrolowanie wagi. Nie od dziś wiadomo, że papieros skutecznie hamuje głód, a tym samym zapobiega tyciu. Wygląd i szczupła sylwetka są dla wielu z nas ważniejsze niż zdrowie, dlatego odwlekamy decyzję o rzuceniu palenia ze strachu przed dodatkowymi kilogramami.

Osoby rzucające palenie zwykle przybierają na wadze, ponieważ papierosy zastępują tuczącymi przekąskami. Po odstawieniu papierosów większość odczuwa większy głód, który wcześniej był hamowany przez nikotynę. Jedzą częściej i większe porcje, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia masy ciała.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia
11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia [11 zdjęć]

Czy zastanawiasz się nad rzuceniem palenia, ale brakuje ci motywacji? Zwykły slogan "palenie jest niezdrowe"

zobacz galerię

Jak rzucić palenie i nie przybrać na wadze? To pytanie stawia sobie wiele kobiet. Rozwiązanie nie jest proste, ale amerykańscy badacze sugerują, że pomocna może się okazać pomoc psychologiczna. Terapia antynikotynowa powinna się rozpocząć od zaakceptowania faktu, że rzucenie palenia będzie skutkować przybraniem na wadze. Aby to zrobić, wiele kobiet potrzebuje wsparcia drugiej osoby lub profesjonalnej pomocy terapeuty.

Ważnym elementem rzucania palenia powinna być też odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Są to sposoby na zapobieganie nadmiarowi tkanki tłuszczowej, ale nie tylko. Sport skutecznie odciąga uwagę od myśli dotyczących palenia. Godzina biegania może być więc świetnym uzupełnieniem terapii antynikotynowej dla wszystkich, którzy obawiają się tycia.

4. Rzucasz palenie? Zwróć uwagę na fazę cyklu

Jeśli chcesz raz na zawsze skończyć z paleniem, to wybierz odpowiedni moment na rzucanie. Najlepiej zerknij do swojego... kalendarzyka menstruacyjnego
Jeśli chcesz raz na zawsze skończyć z paleniem, to wybierz odpowiedni moment na rzucanie. Najlepiej zerknij do swojego... kalendarzyka menstruacyjnego

Okazuje się, że kobiety rzucające palenie powinny również dokładnie przyjrzeć się swojemu cyklowi menstruacyjnemu. Badania wykazały, że lepiej nie odstawiać papierosów w trakcie PMS-u. W tym czasie kobiety są bardziej drażliwe, mają huśtawki nastrojów i kiepskie samopoczucie, dlatego dużo bardziej odczują objawy głodu nikotynowego.

Naukowcy zalecają, by pierwsze kroki ku rzucaniu palenia podjąć tuż po owulacji. Argumentują to zmianami w stężeniu hormonów, które mogą utrudniać rzucenie w innych okresach cyklu. Jeśli zdecydujemy się zrezygnować z nałogu bezpośrednio po owulacji, to mamy największe szanse na skuteczne rzucenie palenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze