Jakie są różnice w paleniu papierosów i rzucaniu nałogu między kobietami a mężczyznami?

Wielokrotnie próbowałaś rzucić palenie i ciągle wracasz do nałogu? Okazuje się, że nikotyna inaczej oddziałuje na kobiety, a inaczej na mężczyzn. Naukowcy sugerują, że różnice między płciami należy wykorzystać w zróżnicowaniu metod leczenia uzależnienia. Co to oznacza w praktyce? Jeśli ty i twój partner próbujecie skończyć z papierosami, to powinniście zastosować różne sposoby radzenia sobie z głodem nikotynowym.

Jak palą kobiety, a jak mężczyźni?

Chociaż stwierdzenie, że kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa wywołuje u nas uśmiech i lekkie niedowierzanie, tak naprawdę świetnie podsumowuje różnice między płciami na wielu poziomach. Różnimy się nie tylko pod względem wyglądu, cech osobowościowych czy predyspozycji, ale również na bardziej prozaicznych płaszczyznach. Świetnym przykładem jest palenie papierosów.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Mężczyźni sięgają po paczkę dla nikotyny. To właśnie uzależnienie od tej substancji kieruje ich wyborami i sprawia, że trudno im rzucić szkodliwy nawyk palenia. A co z kobietami? Panie palą, ponieważ smak i zapach papierosów sprawia im przyjemność. Palenie papierosów przez kobiety wiąże się z relaksującym rytuałem, z którym bardzo trudno się pożegnać. Papieros jest dla kobiet lekarstwem na stres, sposobem na poprawę humoru oraz metodą... kontrolowania wagi.

Rzucanie palenia dostosowane do płci

Badania naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych wykazały, że środki zastępujące nikotynę (np. plastry, gumy) mają podobną skuteczność w działaniu na kobiety i mężczyzn w pierwszej fazie rzucania palenia. Jednak po około 6 miesiącach, to kobiety częściej wracają do nałogu.

Dlaczego? Badacze sugerują, że mężczyźni dostając dawkę nikotyny, nie czują potrzeby palenia, a kobietom sama nikotyna nie wystarcza – potrzebują całego rytuału palenia i poczucia, że mają papierosa w dłoniach. Potwierdzeniem tej tezy są inne badania, w których analizowano skuteczność różnych środków wspomagających rzucanie palenia.

Mały plastikowy inhalator wypełniony nikotyną i przypominający zwykłego papierosa przyniósł najlepsze rezultaty wśród kobiet. Mężczyźni lepiej reagowali na inne metody – spraye, plastry oraz gumy z nikotyną. Nie ma więc wątpliwości co do tego, że kobiety i mężczyźni powinni korzystać z innych sposobów rzucania palenia, jeśli chcą skutecznie oraz na stałe pozbyć się nałogu.

Palenie jako sposób na szczupłą sylwetkę

Wiele kobiet traktuje palenie tytoniu jako sposób na kontrolowanie wagi. Nie od dziś wiadomo, że papieros skutecznie hamuje głód, a tym samym zapobiega tyciu. Wygląd i szczupła sylwetka są dla wielu z nas ważniejsze niż zdrowie, dlatego odwlekamy decyzję o rzuceniu palenia ze strachu przed dodatkowymi kilogramami.

Osoby rzucające palenie zwykle przybierają na wadze, ponieważ papierosy zastępują tuczącymi przekąskami. Po odstawieniu papierosów większość odczuwa większy głód, który wcześniej był hamowany przez nikotynę. Jedzą częściej i większe porcje, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia masy ciała.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia

Chcesz rzucić palenie, ale czy wiesz dlaczego? Slogan „Palenie jest niezdrowe” tu nie wystarczy. Aby zyskać motywację, potrzebujesz osobistego, potężnego...

Jak rzucić palenie i nie przybrać na wadze? To pytanie stawia sobie wiele kobiet. Rozwiązanie nie jest proste, ale amerykańscy badacze sugerują, że pomocna może się okazać pomoc psychologiczna. Terapia antynikotynowa powinna się rozpocząć od zaakceptowania faktu, że rzucenie palenia będzie skutkować przybraniem na wadze. Aby to zrobić, wiele kobiet potrzebuje wsparcia drugiej osoby lub profesjonalnej pomocy terapeuty.

Ważnym elementem rzucania palenia powinna być też odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Są to sposoby na zapobieganie nadmiarowi tkanki tłuszczowej, ale nie tylko. Sport skutecznie odciąga uwagę od myśli dotyczących palenia. Godzina biegania może być więc świetnym uzupełnieniem terapii antynikotynowej dla wszystkich, którzy obawiają się tycia.

Rzucasz palenie? Zwróć uwagę na fazę cyklu

Okazuje się, że kobiety rzucające palenie powinny również dokładnie przyjrzeć się swojemu cyklowi menstruacyjnemu. Badania wykazały, że lepiej nie odstawiać papierosów w trakcie PMS-u. W tym czasie kobiety są bardziej drażliwe, mają huśtawki nastrojów i kiepskie samopoczucie, dlatego dużo bardziej odczują objawy głodu nikotynowego.

Naukowcy zalecają, by pierwsze kroki ku rzucaniu palenia podjąć tuż po owulacji. Argumentują to zmianami w stężeniu hormonów, które mogą utrudniać rzucenie w innych okresach cyklu. Jeśli zdecydujemy się zrezygnować z nałogu bezpośrednio po owulacji, to mamy największe szanse na skuteczne rzucenie palenia.

Komentarze (63)
~Poznaniak
~Poznaniak ponad rok temu

Jedyna skuteczna metoda to po prostu chcieć rzucić i to zrobić !!! Po prostu!!! Wiem bo tak zrobiłem...palenie sprawiało mi przyjemność...choć teraz trudno mi to sobie wyobrazić.. paliłem niecałą paczkę dziennie, na imprezach nawet 2...pewnego dnia paląc ostatniego papierosa przed snem w połowie stwierdziłem że to mi nie smakuje... i już nie chcę... drugiego dnia wypaliłem pozostałe 3 papierosy które miałem w paczce (bo byłem nałogowcem przecież) ...ale decyzja zapadła..KONIEC!!! Postanowiłem zamiast tego wziąć się za sport. Kupiłem rower i zacząłem przygotowywać się do zawodów dla amatorów... forma rosła i szkoda było mi wrócić do papierosów. Po 9 latach ścigam się z sukcesami w kategorii masters w kolarstwie szosowym...niestety wiaze się to z drugim nałogiem...treningiem... :) Ale lepsze już to :)

Odpowiedz
~starzyk
~starzyk ponad rok temu

Paliłem lat pięćdziesiąt i pewnie paliłbym nadal gdyby mnie szlag nie trafił na coraz to nowe ograniczenia, tu wolno, tam nie. Nie ma, nikt nie będzie mi wyznaczał co i jak mam robić. Wieczorem wrzuciłem papierosy do śmieci i nie palę już 10 lat. Inna sprawa, że dość szybko dopadł mnie zawał, ale lekarze upierali się, że to nie skutek rzucenia palenia z dnia na dzień.

Odpowiedz
~IRL
~IRL ponad rok temu

Udalo mi sie 13 lat temu . Bylo lato, upal , Baltyk , 2 malutkich dzieci I ten smrod z fajek do tego zbraklo moich papierosow w sklepiku i to byl ten moment. Wrocilam z urlopu nie palilam. Nie zpomne pierwszego wrzesniowego poranka gdy szlam rano do przedszkola z dzieckiem i poczulam zapach porannego powietrza . Cuuuuud. Zycze wytrwalosci i sukcesu bo mozna na prawde.

Odpowiedz
~Kal
~Kal ponad rok temu

Rzucanie nie jest latwe ale kiedy stanowczo powiesz sobie NIE to powinno sie udac. Moze te wszystkie gadzety komus pomagaja ale bardziej dzialaja na zasadzie placebo tak mi sie wydaje. Jesli bardzo sie chce rzucic to sie rzuci. Ci co maja z tym problemy to osoby ktore po prostu dalej chca palic i brakuje im motywacji. Im plasterki i gumy nie pomoga. Kolega od 4 lat pali elektronicznego papierosa i chyba nie uda mu sie rzucic. Chcesz lub nie chcesz. Proste

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uzależnienie od papierosów
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Uzależnienie od papierosów
Uzależnienie od papierosów

Bierne palenie

Bierne palenie

Bierne palenie jest równie niezdrowe, jak aktywne. Najczęstsze konsekwencje zdrowotne palenia to choroby serca.

Uzależnienie od papierosów

Młoda palaczka

Młoda palaczka

Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zgonów w krajach europejskich.

Uzależnienie od papierosów

Rzucenie nałogu palenia

Rzucenie nałogu palenia

Zerwanie z uzależnieniem nikotynowym Zerwanie z nałogiem nie jest proste, ale siła woli i wytrwałość, a także specjalne środki wspomagające, z pewnością sprawią, że proces rzucania palenia zakończy się powodzeniem.

Uzależnienie od papierosów

Przykazania byłego palacza

Przykazania byłego palacza

Pragniesz pozbyć się nałogu palenia papierosów, ale nie masz wystarczającej motywacji? Przeczytaj nasze rady, dzięki którym przetrwasz pierwsze (...) chwile bez papierosa. 1. Zaplanuj, kiedy dokładnie rzucasz palenie. ...

Uzależnienie od papierosów

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Badacze odkryli niepokojącą zależność: im większe uzależnienie młodego człowieka od nikotyny, tym mniej aktywna kora przedczołowa.

Uzależnienie od papierosów

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO)

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO) Odtwórz wideo

więc jest uświadamianie młodym ludziom, jakie skutki niesie za sobą palenie papierosów. Osoby, które już się uzależniły, najprawdopodobniej wiedzę (...) o szkodliwości papierosów odrzucą, ewentualnie...

Uzależnienie od papierosów

Co jeść po rzuceniu palenia?

Co jeść po rzuceniu palenia?

przekąsek. Brak papierosa rekompensuj sobie uprawianiem sportu. W czasie wysiłku zapomnisz o paleniu i poprawisz swoją kondycję.

Uzależnienie od papierosów

Sposoby na rzucenie palenia

Sposoby na rzucenie palenia

Polacy uzależnieni od nikotyny Jak podaje Eurobarometr (sondaże na zlecenie Parlamentu Europejskiego), 26 proc. Polaków pali papierosy (...) papierosów umiera na świecie ok. 6 mln ludzi, z czego 600...