Trwa ładowanie...

Ból brzucha z lewej strony - przyczyny, metody leczenia, zapobieganie

Ból brzucha po lewej stronie zawsze wymaga poszerzonej diagnostyki
Ból brzucha po lewej stronie zawsze wymaga poszerzonej diagnostyki (123RF)

Ból brzucha z lewej strony to zawsze objaw alarmujący, ponieważ może wskazywać na poważne choroby. Wśród nich są te, które wymagają pilnej interwencji chirurga. Jeśli ból nie ustaje lub przybiera na sile, konieczna jest wizyta u lekarza. Sprawdź, jakie są przyczyny bólu brzucha po lewej stronie i na czym polega jego leczenie.

spis treści

1. Przyczyny bólu brzucha z lewej strony

Przyczyny bólu brzucha po lewej stronie są różne. Ból brzucha warto przeanalizować, aby łatwiej zdiagnozować dolegliwości jakim towarzyszy. Ból może alarmować o:

Każdy ból z lewej strony brzucha powinien być powodem do niepokoju. W przedłużającym się dyskomforcie i bólu należy pójść do lekarza specjalisty, ponieważ ból z lewej strony brzucha może być sygnałem, że w organizmie rozwija się poważne schorzenie.

Zobacz film: "5 typów bólu brzucha, których nie można lekceważyć"

Ból z lewej strony brzucha może sugerować poważną chorobę, ale może mieć także inne, mniej poważne problemy (np. zaparcia) lub wskazywać na moment owulacji.

To też warto wiedzieć

1.1. Choroby śledziony

Ból brzucha zlokalizowany z lewej strony, pod żebrami, może świadczyć o problemach ze śledzioną. Najczęściej towarzyszy on powiększeniu śledziony, co oznacza poważne problemy ze zdrowiem. Ból wynika wówczas z tego, że śledziona uciska inne narządy.

Śledziona powiększa się zwykle w przebiegu chorób zakaźnych (gruźlicy, toksoplazmozy, cytomegalii) i niedokrwistości hemolitycznej. Może towarzyszyć również marskości wątroby oraz sarkoidozie.

Nagły ból śledziony pojawia się najczęściej w wyniku jej pęknięcia spowodowanego urazem.

Jeżeli dojdzie do pęknięcia śledziony ból brzucha po lewej stronie może być nie do zniesienia. W takim przypadku śledziona musi zostać usunięta. [Ostry ból brzucha po lewej stronie](https://portal.abczdrowie.pl/chorzy-z-chorobami-nowotworowymi) może świadczyć o nowotworze lub ropniu śledziony - towarzyszy mu dodatkowo czkawka, gorączka, spłycenie oddechu oraz jadłowstręt.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

W czasach, gdy powszechny dostęp do leków aptecznych był mocno ograniczony, nasi przodkowie starali

zobacz galerię

1.2. Zapalenie trzustki

Ból brzucha odczuwany po lewej stronie może również nasuwać podejrzenie przewlekłego zapalenia trzustki. Objaw ten pojawia się u 80 proc. chorych.

W tym przypadku ból:

  • zlokalizowany jest w nadbrzuszu, ale może promieniować również do pleców, lewej łopatki i barku
  • najczęściej pojawia się po spożyciu posiłku lub alkoholu
  • może utrzymywać się przez kilka godzin lub dni
  • jest uporczywy
  • może się zmniejszyć, kiedy chory zmienia pozycję na siedzącą
  • nasila się przy wysiłku, a nawet przy kaszlu
  • pojawia się w postaci epizodów, które nawracają co kilka miesięcy (u niektórych chorych co kilka lat)

U 1/3 pacjentów ból występuje stale (w trakcie zaostrzenia choroby wymagają oni hospitalizacji).

Inne objawy przewlekłego zapalenia trzustki to:

Nagle pojawiający się bardzo silny ból brzucha może również wskazywać na ostre zapalenie trzustki. Najczęściej zlokalizowany jest on w górnym lewym kwadracie brzucha, czasem promieniuje do kręgosłupa. Towarzyszą mu następujące objawy:

  • gorączka
  • nudności
  • wymioty
  • zmiany skórne (np. zaczerwienienie twarzy)

Wymioty mogą grozić odwodnieniem organizmu, a to z kolei powoduje osłabienie.

Jeżeli u pacjenta rozwinie się ostre zapalenie trzustki przewlekły ból brzucha po lewej stronie będzie nasilał się szczególnie po jedzeniu. Pacjent powinien niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ taki stan wymaga leczenia szpitalnego, gdyż jest to stan zagrożenia życia.

Ostre zapalenie trzustki może zagrażać życiu chorego, dlatego w tym przypadku wymagana jest hospitalizacja.

Pacjent z objawami ostrego zapalenia trzustki wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Przeczytaj koniecznie

1.3. Tętniak aorty brzusznej

Ból o charakterze ciągłym, rozrywającym, odczuwany po lewej stronie brzucha może wskazywać na tętniaka aorty brzusznej. Może on promieniować do pachwiny, pośladków lub ud.

Jest to objaw, który powinien być w jak najszybszym tempie skonsultowany z lekarzem specjalistą, ponieważ może zakończyć się pęknięciem tętniaka aorty. Wtedy ból brzucha po lewej stronie jest bardzo silny, wręcz nie do zniesienia.

Ta choroba niesie ze sobą wysokie ryzyko pęknięcia tętniaka, dlatego tak ważny jest szybki czas działania. Pęknięcie tętniaka może doprowadzić do wstrząsu krwotocznego, który jest zagrożeniem dla życia chorego. Przy tej dolegliwości ból z lewej strony jest nie do zniesienia, dlatego w każdym przypadku konieczna jest operacja chirurgiczna.

1.4. Zapalenie przydatków

Skurczowy ból brzucha po lewej stronie może sugerować zapalenie przydatków (zapalenie narządów miednicy mniejszej). Najczęściej pojawia się najczęściej kilka dni po zakażeniu (np. po porodzie, poronieniu, zabiegach ginekologicznych).

Ból zwykle zlokalizowany jest w nadbrzuszu, ale może promieniować do pachwin i ud. Towarzyszą mu objawy takie jak:

  • osłabienie
  • gorączka lub stan podgorączkowy
  • nudności
  • wymioty

W tym przypadku ból z lewej strony brzucha może być niejednostajny. Bardzo ważna jest szybka wizyta u lekarza ginekologa, ponieważ obie choroby mogą prowadzić do bezpłodności.

Ból brzucha po lewej stronie zawsze wymaga poszerzonej diagnostyki
Ból brzucha po lewej stronie zawsze wymaga poszerzonej diagnostyki (123RF)

1.5. Choroba wrzodowa

Ból w nadbrzuszu pojawiający się po lewej stronie może świadczyć także o chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Najczęściej pacjenci zaczynają odczuwać go 3 godziny po spożyciu pokarmu lub przyjęciu leków zobojętniających kwas solny. U części chorych ból atakuje również w nocy lub nad ranem.

Szacuje się, że choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy dotyczy 10 proc. populacji. Najczęściej wywołana jest zakażeniem Helicobacter pylori oraz nadużywaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Gdy ból odczuwany po lewej stronie brzucha będzie powracał lub gdy będzie tak silny, że choremu trudno będzie funkcjonować, konieczna jest wizyta u lekarza.

Ból brzucha po lewej stronie na górze, któremu towarzyszą objawy niestrawności, a bardzo rzadko krwawienia, może być również spowodowany zapaleniem błony śluzowej żołądka - tu również głównym winowajcą jest Helicobacter pylori, choć stan zapalny może być wywołany również przez nadmiar alkoholu czy żółci, choroby autoimmunologiczne lub chorobę Addisona-Biermera.

To też warto wiedzieć

1.6. Zapalenia uchyłków jelita grubego

Kurczowy ból brzucha po lewej stronie, zwiększający się przy nacisku chorego miejsca, może być przyczyną zapalenia uchyłków jelita grubego. Mogą mu towarzyszyć inne objawy, takie jak:

  • wysoka gorączka
  • nudności
  • zaparcia
  • cienkie stolce
  • dreszcze

2. Leczenie bólu brzucha z lewej strony

Jeśli wystąpią niepokojące objawy, konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub gastrologa. Najczęściej lekarz zleca pełną morfologię i USG jamy brzusznej.

Oczywiście przy tych objawach konieczna jest wizyta u gastrologa. Wyniki badań morfologicznych są podstawą do postawienia właściwej diagnozy. Ból brzucha po lewej stronie może potwierdzić poważną chorobę, ale także może być objawem dla przykładu bakteryjnego stanu zapalnego. Jednak bez względu na podejrzenia należy wykonać specjalistyczne badania.

Leczenie zależy od przyczyny bólu brzucha. Na przykład, w przypadku zapalenia przydatków leczenie polega na stosowaniu antybiotyków i leków przeciwzapalnych. W tym przypadku należy zwrócić się do ginekologa. Leczenie należy podjąć jak najszybciej, ponieważ zapalenie przydatków może prowadzić do niepłodności.

3. Ból brzucha z lewej strony pod żebrami

Ból z lewej strony pod żebrami jest najczęściej kojarzony z narządami układu pokarmowego, znajdującymi się w tej części jamy brzusznej czyli: żołądkiem, śledzioną, trzustką oraz okrężnicą. Ból z lewej strony pod żebrami jest zwykle mało specyficzny dla określonego narządu dlatego też konieczne jest wykonanie diagnostyki przed wdrożeniem jakiegokolwiek leczenia.

3.1. Przyczyny bólu pod żebrami

Ból z lewej strony pod żebrami jest związany z nieprawidłowościami występującymi w układzie pokarmowym. Dotyczą one przede wszystkim:

  • żołądka – szczególne wtedy gdy dochodzi do zakażeń bakterią Helicobacter Pylori, występują nadżerki błony śluzowej żołądka oraz stosowana jest nieprawidłowa dieta,
  • śledziony – kiedy mamy do czynienia z jej powiększeniem czyli splenomegalią może pojawić się ból z lewej strony pod żebrami,
  • trzustki – wówczas gdy dochodzi do występowania torbieli ogona trzustki, która powoduje ucisk na okoliczne struktury i występuje kłujący ból z lewej strony pod żebrami,
  • okrężnicy – kiedy dochodzi do śledzionowego zagięcia okrężnicy przede wszystkim na skutek przewlekłych stanów zapalnych.

3.2. Diagnostya i leczenie bólu pod żebrami

Diagnostyka bólu z lewej strony pod żebrami może być wielokierunkowa. Przede wszystkim lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, który pozwoli wstępnie określić typ dolegliwości. Ponadto przeprowadzane jest badanie palpacyjne, które da możliwość określenia poziomu intensywności bólu z lewej strony pod żebrami, a także oceny rozmiaru narządu. Badania specjalistyczne stosowane w dalszych etapach diagnostyki to:

Gastroskopia jest badaniem przeznaczonym do prowadzenia oceny górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas gastroskopii sprawdza się też błonę śluzową żołądka i wykonuje się test ureazowy pozwalający określić obecność lub brak Helicobacter Pylori.

Kolonoskopia zaś jest badaniem dolnej części odcinka przewodu pokarmowego, które daje możliwość oceny jelita grubego pod względem występowania uchyłków, polipów, owrzodzeń oraz ewentualnych krwawień, które mogłyby być przyczyną bólu z lewej strony pod żebrami.  

Ponadto podczas tego badania pobiera się wycinki niepokojących zmian do badania histopatologicznego.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

W czasach, gdy powszechny dostęp do leków aptecznych był mocno ograniczony, nasi przodkowie starali

zobacz galerię

Leczenie bólu z lewej strony pod żebrami jest ściśle uzależnione od rodzaju dolegliwości, które zostały stwierdzone. Często wystarczająca jest zmiana diety lub wprowadzenie leczenia farmakologicznego.

Dzieje się tak na przykład  w przypadku zakażeń Helicobacter Pylori, kiedy pacjentom podawane są antybiotyki oraz leki osłonowe, które pozwolą eradykować ten drobnoustrój. 

Jeśli dolegliwości są poważniejsze, to konieczne jest zastosowanie leczenia operacyjnego, którego dobór jest uzależniony od danego przypadku.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Ból brzucha po prawej stronie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze