Jakim chorobom towarzyszy ból brzucha z lewej strony?

Dokucza ci ból brzucha z lewej strony? Tego objawu nie wolno bagatelizować. Towarzyszy on bowiem wielu poważnym chorobom.

Jeśli ból zlokalizowany jest pod żebrami, wówczas może być on spowodowany problemami ze strony śledziony. Najczęściej towarzyszy on jej powiększeniu. Objaw ten z kolei świadczy o poważnych problemach ze zdrowiem.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Śledziona powiększa się najczęściej w przebiegu chorób zakaźnych (gruźlicy, toksoplazmozy, cytomegalii) i niedokrwistości hemolitycznej.

Towarzyszy również marskości wątroby oraz sarkoidozie. Rzadko rozpoznawaną przyczyną powiększenia śledziony są z kolei nowotwory oraz ropnie.

Nagły ból śledziony pojawia się najczęściej w wyniku jej pęknięcia spowodowanego urazem.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha

Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha. Ponadto ułatwia zasypianie.

Przewlekłe zapalenie trzustki

Ból brzucha odczuwany po lewej stronie może również nasuwać podejrzenie przewlekłego zapalenia trzustki. Objaw ten pojawia się u 80 proc. chorych. Zlokalizowany jest w nadbrzuszu, ale może promieniować również do pleców, lewej łopatki i barku. Najczęściej pojawia się po spożyciu posiłku lub alkoholu. Może utrzymywać się przez kilka godzin lub dni. Pojawia się w postaci epizodów, które nawracają co kilka miesięcy (u niektórych chorych co kilka lat).

U 1/3 pacjentów ból występuje stale (w trakcie zaostrzenia choroby wymagają oni hospitalizacji).

Inne objawy przewlekłego zapalenia trzustki to:

  • wzdęcia,
  • uczucie pełności w nadbrzuszu,
  • wymioty,
  • przewlekła biegunka.

Nagle pojawiający się bardzo silny ból brzucha może również wskazywać na ostre zapalenie trzustki. Najczęściej zlokalizowany jest on w górnym lewym kwadracie brzucha, czasem promieniuje do kręgosłupa. Towarzyszą mu następujące objawy: gorączka, nudności, wymioty, zmiany skórne (np. zaczerwienienie twarzy).

Pacjent z objawami ostrego zapalenia trzustki wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Tętniak aorty brzusznej

Ból o charakterze ciągłym, rozrywającym, odczuwany po lewej stronie brzucha może wskazywać na tętniaka aorty brzusznej. Może on promieniować do pachwiny, pośladków lub ud, co z kolei powinno stanowić dla pacjenta sygnał alarmowy (ryzyko pęknięcia tętniaka).

Zapalenie przydatków

Ból brzucha mający postać skurczową może również sugerować zapalenie przydatków (zapalenie narządów miednicy). Dolegliwość pojawia się najczęściej kilka dni po zakażeniu (np. po porodzie, poronieniu, zabiegach ginekologicznych).

Ból w przebiegu zapalenia przydatków jest odczuwany w nadbrzuszu, może również promieniować do pachwin i ud. Towarzyszą mu objawy takie jak: osłabienie, gorączka lub stan podgorączkowy, nudności, wymioty.

Leczenie polega na stosowaniu antybiotyków i leków przeciwzapalnych.

Choroba wrzodowa

Ból w nadbrzuszu pojawiający się po lewej stronie może świadczyć także o chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Najczęściej pacjenci zaczynają odczuwać go 3 godziny po spożyciu pokarmu lub przyjęciu leków zobojętniających kwas solny. U części chorych ból atakuje również w nocy lub nad ranem.

Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy jest schorzeniem bardzo często diagnozowanym. Szacuje się, że dotyczy 10 proc. populacji. Najczęściej wywołana jest zakażeniem Helicobacter pylori oraz nadużywaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Gdy ból odczuwany po lewej stronie brzucha będzie powracał lub gdy będzie tak silny, że choremu trudno będzie funkcjonować, konieczna jest wizyta u lekarza.

 Agnieszka Gotówka

O autorze

Agnieszka Gotówka

Zdobywczyni I nagrody w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Z dziennikarstwem medycznym związana od 2010 r. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Z wykształcenia filolog polski i specjalista ds. komunikacji społecznej, od 2014 roku doktorantka Instytutu Slawistyki PAN.

Agnieszka Gotówka , 7 miesięcy temu

Dziecko

Komentarze (9)
~Jana321
~Jana321 8 miesięcy temu

Ja mam od 5 lat ten sam ból promieniujący do kręgosłupa. Pomocy szukałam u czterech różnych lekarzy,każdy dawał tylko leki typu IPP. Prywatnie-- USG pokazuje zmiany w trzustce,gastroskopia baterię i uszkodzenia błony śluzowej. Wg lekarzy nadal mam brać lek zobojętniający. Lekarze to porażka,kompletnie obojętni,wypaleni ludzie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciąża i dziecko
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ciąża i dziecko
Ciąża i dziecko

Dlaczego warto jeść kalafiora?

Dlaczego warto jeść kalafiora?

, która jest niezwykle ważna dla układu nerwowego. Kalafior powinien znaleźć się w jadłospisie kobiet w ciąży - to właśnie cholina odpowiada za prawidłowy rozwój (...) mózgu dziecka. Jedzenie kalafiora przyniesie korzyści...

Ciąża i dziecko

Obalamy mity na temat endometriozy

Obalamy mity na temat endometriozy

, że endometrioza całkowicie przekreśla szanse na poczęcie dziecka i szczęśliwe donoszenie ciąży. Istnieją skuteczne metody leczenia niepłodności związanej (...) , jajowodów czy jelit. Choroba ta często dotyka kobiety...

Ciąża i dziecko

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Zdrowie na talerzu Zdrowa dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w profilaktyce wielu chorób, także nowotworowych. Dzięki postępowi nauki możemy poznać i wykorzystać potencjał drzemiący w licznych produktach spożywczych i, włączając je do codziennego jadłospisu,...

Ciąża i dziecko

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Zaniepokojenie własną pamięcią Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś jest nie tak. Jeżeli zauważymy u siebie taki objaw, nie należy go lekceważyć...

Ciąża i dziecko

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Zagrożenia na siłowni Regularne chodzenie na siłownię kojarzy się głównie ze zdrowiem, jednak może mieć również negatywne skutki. I nie chodzi wcale o zakwasy, zmęczenie i przepocone ubrania, a o poważniejsze przypadłości. Jak się okazuje, w siłowniach...

Ciąża i dziecko

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

Pielęgnacja przed pracą Nawet jeśli zostajesz w domu z dziećmi, zadbaj o to, by czuć się i wyglądać dobrze. Nie ma przeciwwskazań, by np. wykonać (...) delikatny makijaż. Jesteś kobietą i masz prawo czuć się wypielęgnowana. Zrzeszone...

Ciąża i dziecko

Codzienność polskich matek na przestrzeni lat

Codzienność polskich matek na przestrzeni lat

Kobieta z dzieckiem na kolanach w 1929 roku Dla większości z nas matka jest najważniejszą osobą na świecie. To ona nosiła nas pod swoim sercem (...) wyglądała codzienność polskich kobiet. Rozpoczynamy w roku 1929. Zdjęcie przedstawia...

Ciąża i dziecko

Sposoby na zdrowie naszych babć coraz bardziej popularne

Sposoby na zdrowie naszych babć coraz bardziej popularne

Powrót do korzeni Bańki, pijawki i naturalne mikstury - świat oszalał na punkcie tradycyjnych metod leczniczych. Nic dziwnego - to proste i skuteczne sposoby na walkę z objawami chorób i wzmocnienie odporności. Stosują je nawet celebryci i sportowcy,...