Trwa ładowanie...

Jerzy Stuhr kolejny raz zmaga się z nowotworem. Wcześniej miał dwa zawały i udar

Avatar placeholder
17.05.2023 11:05
Maciej Stuhr poinformował, że jego ojciec przebywa na OIOM-ie
Maciej Stuhr poinformował, że jego ojciec przebywa na OIOM-ie (Getty Images)

76-letni Jerzy Stuhr przebywa na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej (OIOM) - poinformował Maciej Stuhr, syn aktora. Jest to związane z nawrotem choroby onkologicznej, z którą aktor zmagał się ponad dekadę temu. Jednak to niejedyne problemy zdrowotne aktora.

spis treści

1. Lista schorzeń Jerzego Stuhra jest długa

Maciej Stuhr, syn Jerzego Stuhra, był gościem w podcaście Kuby Wojewódzkiego i Piotra Kędzierskiego w poniedziałek 15 maja. Został zapytany przez prowadzących o to, czym obecnie jeździ jego tata, co było wyraźnym nawiązaniem do głośnego wypadku z udziałem aktora. Odpowiedź syna aktora zaskoczyła prowadzących.

- Tata jest na OIOM-ie i niczym nie dojeżdża. Wózkiem inwalidzkim czasem jedzie sobie na spacer - odpowiedział na to Maciej Stuhr, ale nie wyjaśnił, co jest przyczyną hospitalizacji.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Szczegóły postanowiła odkryć "Gazeta Wyborcza". Artykuł, który opiera się na informacjach pochodzących z "bliskiego kręgu towarzyskiego aktora", informuje, że Stuhr przeszedł poważną operację usunięcia raka krtani.

"Jest bardzo osłabiony, zmianę udało się w całości usunąć. Tak jak po poprzedniej operacji, czeka go ciężka rehabilitacja" - relacjonuje gazeta.

To pierwszy raz, gdy 76-letni aktor boryka się z problemami zdrowotnymi. Od wielu lat zmaga się bowiem z kłopotami kardiologicznymi. W 1988 roku, mając 41 lat, przeszedł zawał serca, co stało się tematem jego książki "Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce".

W 2011 roku ponownie zaczęło się mówić o zdrowiu i kondycji Stuhra, gdy zdiagnozowano u niego złośliwego raka krtani. Choroba rozwijała się powoli i niepozornie, maskując się jako chrypka.

W książce "Basia. Szczęśliwą się bywa", żona aktora opisywała, jak ta dolegliwość wyniszczyła jej męża. "Po chemioterapii Jerzy był wyjątkowo osłabiony. Był tak słaby, że nagle tracił przytomność w najmniej odpowiednich momentach. Zdarzało mu się obudzić z twarzą zanurzoną w talerzu zupy" - pisała Barbara Stuhr.

Lekarze dawali mu wtedy 30 proc. szans na wyzdrowienie. Aktor wyzdrowiał i napisał potem książkę pod tytułem "Tak sobie myślę", w której pisał o zmaganiach z chorobą.

- Ludzie nie chcą okazać słabości. Wstydzą się chorować. Szybko zrozumiałem, że trzeba o tym powiedzieć głośno. To pozwala na to, by poczuć ulgę i daje poczucie, że się od czegoś uwolniliśmy - opowiadał aktor portalowi natemat.pl.

2. Kolejny zawał i udar

W 2016 roku Jerzemu Stuhrowi przydarzył się kolejny zawał serca. Natomiast w 2020 roku doznał udaru mózgu. Lekarze początkowo zakwalifikowali jego stan jako poważny, jednak na szczęście szybko zaczęło dochodzić do poprawy.

Aktor przyznał, że miał pełną świadomość tego, co się wokół niego działo, ale nie był w stanie zareagować. Dzięki szybkiej reakcji rodziny, która zauważyła nietypowe zachowanie seniora i wezwała pomoc, lekarze twierdzą, że udało się uratować Stuhra przed śmiercią.

Następnie, dzięki długotrwałej i intensywnej rehabilitacji, aktor odzyskał sprawność w mowie.

- Był taki moment, że nie mogłem mówić. Wszystko działało, wszystko było zrozumiałe, ale ja tylko coś bełkotałem od rzeczy. Nie wiedziałem, dlaczego inni dziwnie patrzyli - mówił Jerzy Stuhr redakcji wprost.pl.

3. Objawy raka krtani

Rak krtani jest najczęściej wykrywany u osób po 45. roku życia. Z badań wynika, że jest aż dziesięciokrotnie częściej rozpoznawany u mężczyzn niż u kobiet.

Pierwsze objawy raka krtani mogą pozostać niezauważone i zależą od lokalizacji raka. Są to głównie: chroniczna chrypka, która utrzymuje się powyżej czternastu dni, kaszel, uczucie ciała obcego w gardle, zmiana głosu, ból gardła (może promieniować na ucho), duszność, problemy z połykaniem, powiększenie węzłów chłonnych na szyi, chudnięcie, osłabienie, zmęczenie, bladość skóry, nieprzyjemny zapach z ust.

- Pierwszy i najważniejszy objaw raka krtani to chrypka. Każda chrypka wymaga weryfikacji. Jeżeli nie mija, nie jest związana z jakąś przemijającą infekcją, to wymaga pilnej wizyty u laryngologa lub lekarza rodzinnego, który potrafi zbadać krtań. To jest pierwszy objaw, który pojawia się dość szybko, nawet w mało zaawansowanym stadium choroby. Dotyczy to przede wszystkim palaczy, bo pamiętajmy o tym, że palenie papierosów stymuluje raka krtani. W bardziej zaawansowanej postaci tego nowotworu pojawiają się powiększone węzły chłonne na szyi - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyr. naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

- Powiększenie węzłów chłonnych, które nie jest związane ze stanem zapalnym, zawsze powinno skłonić pacjentów do konsultacji z lekarzem. To to może być zarówno objaw raka krtani, jak i raka gardła - dodał ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze