Jest nieuleczalna, a objawy pojawiają się na dłoniach. Atakuje głównie kobiety
Twardzina układowa to rzadka i nieuleczalna choroba. Może prowadzić do powikłań, które zagrażają życiu. W Polsce żyje z nią 6 tysięcy osób, chorują głównie kobiety.
1. Nieuleczalna choroba
29 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Twardziny. Twardzina układowa dotyczy 2,5 mln osób na świecie, w Polsce żyje z nią około 5,9 tys. osób. Jest chorobą nieuleczalną, wpływającą na funkcjonowanie niemal wszystkich narządów, jednak szybka diagnoza pozwala na wdrożenie leczenia.
Twardzina to choroba autoimmunologiczna, atakująca tkankę łączną organizmu, przez co powoduje zmiany w skórze i układach narządów chorego.
O ile twardzina układowa dotyczy obu płci i można zachorować na nią w każdym wieku, to jednak kobiety znajdują się w grupie większego ryzyka – chorują na nią aż 4 razy częściej niż mężczyźni.
Co również ważne, choroba ta ujawnia się zazwyczaj w najbardziej aktywnym i produktywnym okresie życia, między 25. a 55. rokiem życia.
2. Twardzina układowa - jak ją rozpoznać?
Najbardziej charakterystyczne objawy występują na dłoniach i twarzy chorego. Jest to twardnienie palców i zanik czerwieni wargowych. Zdarza się, że choroba rozwija się w formie mniej jawnej, w pierwszej kolejności atakując narządy wewnętrzne.
Jednym z powikłań pojawiających się u jednej czwartej chorych, po średnio trzech latach od rozpoznania twardziny układowej, jest śródmiąższowa choroba płuc. W jej wyniku bliznowaceniu ulegają pęcherzyki płucne, przez co objętość przepuszczanego przez nie powietrza maleje.
Objawami ze strony układu oddechowego, jakie powinny niepokoić, są duszność, zmęczenie, suchy, drażniący kaszel, który nie ustępuje czy zadyszka podczas wysiłku.
Te symptomy mogą ostrzegać o twardzinie układowej:
- objaw Raynauda,
- zmiany skórne,
- objaw "sól i pieprz", polegający na pojawieniu się przebarwień skóry, towarzyszy jej stwardnieniu lub je poprzedza,
- zwapnienia w skórze, najczęściej palców rąk,
- objawy stawowe, takie jak ból, obrzęk stawów czy ich sztywność poranna i ograniczenie ich ruchomości,
- zanik brodawek językowych, prowadzący do utraty czucia smaków,
- zapalenie dziąseł, prowadzące do utraty zębów,
- zwłóknienie przełyku, prowadzące do zaburzeń połykania,
- włóknienie płuc, objawiające się uczuciem duszności, bólem w klatce piersiowej, przewlekłym suchym kaszlem, prowadzące do rozwoju niebezpiecznego i źle rokującego nadciśnienia płucnego,
- włóknienie mięśnia sercowego, prowadzące do zaburzeń przewodzenia i zaburzeń rytmu serca.
Źródło: PAP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.