Tomasz Lis ma za sobą trzy udary. "Mój pociąg wypadł z szyn"
Tomasz Lis udowodnił, że można wrócić do pełnej sprawności, nawet po trzech udarach. Dziennikarz w niedzielę 9 października przebieg maraton w Chicago i w ten sposób ukończył World Marathon Majors, czyli sześć największych maratonów na świecie: w Tokio, Chicago, Berlinie, Londynie, Nowym Jorku i Bostonie. Do tej pory udało się tylko 70 Polakom.
1. Tomasz Lis o życiu po udarze
Tomasz Lis w jednym z wpisów w mediach społecznościowych opisuje swoje zmagania podczas ostatniego maratonu w Chicago. Przyznaje, że wcześniejsze problemy zdrowotne spowodowały, że teraz musi postępować ściśle z instrukcjami lekarzy.
Gdy biegłem swoj rekordowy maraton tętno nie spadało mi poniżej 200 uderzeń na minutę. Dziś zgodnie z rozkazami lekarzy pilnowałem, by nie przekraczało 170. Przypomina to trochę bieganie na zaciągniętym hamulcu, ale jednak warto wpaść na matę maratonu, a nie jednocześnie życia. pic.twitter.com/Y1w9D7lemZ
— Tomasz Lis (@lis_tomasz) October 9, 2022
Publicysta w wywiadach mówił, że powrót do formy sprzed choroby był ogromnym wyzwaniem, wymagał olbrzymiej pracy i determinacji. "Robota wykonana. Satysfakcja, szczęście i absolutna agonia. Tak ciężko jak dziś nie było nigdy. Ale koniec wieńczy dzieło" - napisał na Twitterze.
2. Dziennikarz przeszedł trzy udary
Lis dzień przed startem opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie, które wykonano pół roku po tym, jak przeszedł ostatni udar mózgu.
"Maj 2020, mój pierwszy trucht, pięć miesięcy po ostatnim, trzecim udarze. Bieg trwa" - napisał pod archiwalną fotografią.
Maj’ 2020, mój pierwszy trucht,pięć miesięcy po ostatnim, trzecim udarze. Bieg trwa. pic.twitter.com/CBj6yyrJon
— Tomasz Lis (@lis_tomasz) October 8, 2022
Tomasz Lis pod koniec 2019 r. przeszedł trzeci, rozległy udar. Dziennikarz przyznaje, że rokowania nie były dobre. Było ryzyko nie tylko, że nie wróci już do sportu, ale może do końca życia być "przywiązany do łóżka". Musiał na nowo nauczyć się mówić i chodzić.
"6 największych maratonów świata na rozkładzie. A prawie trzy lata temu usłyszałem, że być może o życiu na wózku będę mógł pomarzyć" - napisał na Twitterze po maratonie w Chicago.
2010- Berlin, 2011-Tokio, 2011- Nowy Jork. 2014-Boston, 2015 udar, 2017 - udar, 2019 - udar, 2021 -Londyn, 2022-Chicago.
— Tomasz Lis (@lis_tomasz) October 9, 2022
6🏵 6 Marathon Majors, 6 największych maratonów świata na rozkładzie. A prawie trzy lata temu usłyszałem, że być może o życiu na wózku będę mógł pomarzyć. pic.twitter.com/6JKgYPgo8F
3. W Polsce co 6,5 minuty ktoś doznaje udaru mózgu
Ryzyko udaru rośnie wraz z wiekiem, ale eksperci alarmują, że coraz częściej choroba dotyka młodych osób w wieku 30-40 lat. Poza predyspozycjami genetycznymi, najczęstszą przyczyną choroby jest tryb życia.
- Ryzyko udarów zwiększają używki, przede wszystkim palenie papierosów. Sporo jest też przypadków pourazowych, czyli np. dochodzi do rozwarstwienia tętnic kręgowych na skutek uprawiania jakiś niebezpiecznych dyscyplin sportowych. Często jest też taki schemat, że osoba, która nigdy nie uprawiała sportu nagle zaczyna intensywnie ćwiczyć, a ma zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie szyjnym. To powoduje uszkodzenie traumatyczne tętnicy kręgowej, która doprowadza krew do mózgu i dochodzi do udaru - wyjaśnia prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Tych scenariuszy w odniesieniu do młodych ludzi może być bardzo wiele. Często są to czynniki wrodzone albo połączenie kilku czynników, np. ktoś ma skłonność do zakrzepicy i zaczyna palić, a jeszcze do tego wybierze się w daleką podróż, podczas której dojdzie do odwodnienia. W przypadku kobiet ryzyko udaru zwiększa również antykoncepcja hormonalna - dodaje ekspert.
Objawy udaru mózgu:
- jednostronne osłabienie lub drętwienie kończyn,
- zaburzenia w rozumieniu mowy - pacjent nie rozumie, co się do niego mówi,
- problemy z mówieniem lub wypowiedzeniem logicznych zdań - pacjent nie jest w stanie się wysłowić,
- zaburzenia widzenia,
- problemy z poruszaniem się, podnoszeniem przedmiotów,
- silne zawroty głowy,
- nagłe, silne bóle głowy,
- zaburzenia połykania,
- opadanie kącika ust po jednej stronie twarzy.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.