Trwa ładowanie...

Już jutro pełnia. Jak księżyc wpływa na zdrowie i samopoczucie?

Avatar placeholder
19.03.2019 13:44
Pełnia księżyca może powodować obniżenie nastroju i bezsenność
Pełnia księżyca może powodować obniżenie nastroju i bezsenność (123rf.com)

W czasach, gdy nie było sztucznego oświetlenia, ludzie żyli zgodnie z naturalnym rytmem dnia i nocy. Pełnia stanowiła w każdym miesiącu szczególny czas, któremu w wielu wierzeniach przypisywano nawet magiczne moce. Czy pełnia wpływa na zdrowie i samopoczucie?

1. Pełnia księżyca - wpływ na samopoczucie i zdrowie

Przed nami pełnia, w dodatku - wyjątkowa. Jest przełomowy moment między zimą a wiosną. W wierzeniach Indian nazywano ją Pełnią Robaczego Księżyca, nawiązując do budzącej się natury.

Już jutro, 20 marca o 22:58 zaczniemy astronomiczną wiosnę. Pełnia przypadnie na godzinę 2:43 w nocy ze środy na czwartek. Jak ten wyjątkowy czas wpłynie na człowieka?

Istnieje wiele przesądów dotyczących czasu pełni. Część z nich ma swoje zakorzenienie w przeszłości, część jest efektem przypisywania księżycowi magii.

Zobacz film: "Metoda dzięki której można zasnąć w minutę"

Naukowo udowodniono wpływ pełni na przypływy i odpływy mórz i oceanów. Jeśli tak wielkie masy podlegają działaniu księżyca, podobnie reaguje człowiek.

Podczas pełni znaczne grono osób narzeka na bezsenność. Mocne światło księżyca może zaburzać sen.

Wiele osób w okresie pełni zauważa zmiany funkcjonowania i zachowania, chociaż nie zawsze umieją je nazywać i powiązać z określoną fazą księżyca. Można zauważyć kilka charakterystycznych towarzyszących pełni objawów.

Wymienić można m.in. bezsenność oraz trudności z zasypianiem. Wiele osób zauważa wzmożony apetyt.

Codziennością w czasie pełni są problemy z koncentracją, nieracjonalne zachowanie, wahania nastroju, poirytowanie, ataki agresji, a także pobudzenie, w tym również seksualne.

Nie bez powodu dawniej uważano pełnię za czas wilkołaków i wiedźm.

2. Pełnia księżyca może powodować zaburzenia produkcji serotoniny

W czasie pełni dochodzi do zaburzeń produkcji serotoniny zwanej hormonem szczęścia. To właśnie powoduje bezsenność oraz wzmożony apetyt.

Może również mieć wpływ na pracę jelit, układu krążęnia czy układu rozrodczego u kobiet.

Niektórzy uważają, że pełnia sprzyja morderstwom i samobójstwom. To również skutek wspomnianych wahań poziomu serotoniny. Statystyki policyjne zdają się potwierdzać ten rytm przestępczości.

Według przesądów w czasie pełni rodzi się najwięcej dzieci. Jednak współcześnie szpitalne statystyki tego nie potwierdzają.

Być może wiąże się to z faktem, że dziś porody nierzadko są sztucznie wywoływane albo dzieci przychodzą na świat przez planowane cesarskie cięcia, a więc niezgodnie z rytmem natury.

Zdaniem niektórych czas pełni jest również idealny do wykonywania pewnych zabiegów i rytuałów. Zwolennicy odrobaczania uważają, że pozbywanie się pasożytów w okresie pełni ma największą skuteczność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze