Trwa ładowanie...

Już jutro pełnia. Jak księżyc wpływa na zdrowie i samopoczucie?

W czasach, gdy nie było sztucznego oświetlenia, ludzie żyli zgodnie z naturalnym rytmem dnia i nocy. Pełnia stanowiła w każdym miesiącu szczególny czas, któremu w wielu wierzeniach przypisywano nawet magiczne moce. Czy pełnia wpływa na zdrowie i samopoczucie?

Zobacz film: "Metoda dzięki której można zasnąć w minutę"

1. Pełnia księżyca - wpływ na samopoczucie i zdrowie

Przed nami pełnia, w dodatku - wyjątkowa. Jest przełomowy moment między zimą a wiosną. W wierzeniach Indian nazywano ją Pełnią Robaczego Księżyca, nawiązując do budzącej się natury.

Już jutro, 20 marca o 22:58 zaczniemy astronomiczną wiosnę. Pełnia przypadnie na godzinę 2:43 w nocy ze środy na czwartek. Jak ten wyjątkowy czas wpłynie na człowieka?

Istnieje wiele przesądów dotyczących czasu pełni. Część z nich ma swoje zakorzenienie w przeszłości, część jest efektem przypisywania księżycowi magii.

Naukowo udowodniono wpływ pełni na przypływy i odpływy mórz i oceanów. Jeśli tak wielkie masy podlegają działaniu księżyca, podobnie reaguje człowiek.

Podczas pełni znaczne grono osób narzeka na bezsenność. Mocne światło księżyca może zaburzać sen.

Wiele osób w okresie pełni zauważa zmiany funkcjonowania i zachowania, chociaż nie zawsze umieją je nazywać i powiązać z określoną fazą księżyca. Można zauważyć kilka charakterystycznych towarzyszących pełni objawów.

Wymienić można m.in. bezsenność oraz trudności z zasypianiem. Wiele osób zauważa wzmożony apetyt.

Codziennością w czasie pełni są problemy z koncentracją, nieracjonalne zachowanie, wahania nastroju, poirytowanie, ataki agresji, a także pobudzenie, w tym również seksualne.

Nie bez powodu dawniej uważano pełnię za czas wilkołaków i wiedźm.

2. Pełnia księżyca może powodować zaburzenia produkcji serotoniny

W czasie pełni dochodzi do zaburzeń produkcji serotoniny zwanej hormonem szczęścia. To właśnie powoduje bezsenność oraz wzmożony apetyt.

Może również mieć wpływ na pracę jelit, układu krążęnia czy układu rozrodczego u kobiet.

Niektórzy uważają, że pełnia sprzyja morderstwom i samobójstwom. To również skutek wspomnianych wahań poziomu serotoniny. Statystyki policyjne zdają się potwierdzać ten rytm przestępczości.

Według przesądów w czasie pełni rodzi się najwięcej dzieci. Jednak współcześnie szpitalne statystyki tego nie potwierdzają.

Być może wiąże się to z faktem, że dziś porody nierzadko są sztucznie wywoływane albo dzieci przychodzą na świat przez planowane cesarskie cięcia, a więc niezgodnie z rytmem natury.

Zdaniem niektórych czas pełni jest również idealny do wykonywania pewnych zabiegów i rytuałów. Zwolennicy odrobaczania uważają, że pozbywanie się pasożytów w okresie pełni ma największą skuteczność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.