Trwa ładowanie...

Kanaloplastyka – wskazania, przebieg, przeciwwskazania, cena zabiegu

 Katarzyna Kurek
30.11.2023 15:48
Kanaloplastyka pozwala na udrożnienie naturalnego odpływu cieczy wodnistej
Kanaloplastyka pozwala na udrożnienie naturalnego odpływu cieczy wodnistej (Adobe Stock)

Kanaloplastyka jest jedną z nowoczesnych metod leczenia jaskry, polegającą na udrożnieniu kanałów przepływu cieczy wodnistej i usztywnieniu ich specjalnymi nićmi. Uznawana jest za zabieg mało inwazyjny, niepenetrujący w przebiegu, którego nie otwiera się wnętrza gałki ocznej. Jakie są wskazania do kanaloplastyki? Na czym polega zabieg? Ile kosztuje?

spis treści

1. Kanaloplastyka – co to jest?

Kanaloplastyka to nowoczesna metoda leczenia jaskry, która ma na celu zatrzymać postęp choroby – zapobiega niszczeniu nerwu wzrokowego poprzez zmniejszenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Zabieg przywraca zaburzony w jaskrze fizjologiczny przepływ cieczy wodnistej.

Kanaloplastyka rekomendowana jest przede wszystkim dla chorych na jaskrę otwartego kąta. Została wprowadzona stosunkowo niedawno (pierwszy zabieg w 2004 r. w USA), a obecnie przeprowadzana jest już powszechnie na całym świecie.

Zobacz film: "Zaćma - rodzaje"

Ta technika operacyjna zaliczana jest do nieperforujących zabiegów przeciwjaskrowych. Obarczona jest zdecydowanie mniejszym ryzykiem powikłań niż pozostałe procedury penetrujące. Poza tym w jej przebiegu nie wytwarza się tzw. pęcherzyka filtracyjnego, więc nie trzeba wykonywać dodatkowych interwencji po operacji.

2. Na czym polega kanaloplastyka oka?

Kanaloplastykę poprzedza dokładny wywiad okulistyczny oraz szereg specjalistycznych badań, które pozwalają zakwalifikować pacjenta do zabiegu. Sama operacja wykonywana jest z wykorzystaniem technologii mikrocewnikowej.

Kanaloplastyka ma za zadanie udrożnienie naturalnego odpływu cieczy wodnistej. W czasie zabiegu nie otwiera się wnętrza gałki ocznej, a jedynie kanał Schlemma i za pomocą mikrocewnika wprowadza specjalne nici nylonowe, które napinają jego ściany.

Co bardzo istotne, podczas kanaloplastyki można także usunąć inną chorobę, na którą cierpi część pacjentów z jaskrą – zaćmę. Ma to ogromne znaczenie, bowiem dla wielu chorych jedna operacja oznacza zdecydowanie mniejszy stres.

3. Kanaloplastyka – wskazania i przeciwwskazania

Wskazania do kanaloplastyki:

  • jaskra pierwotnie otwartego kąta (początkowa lub średniozaawansowana),
  • jaskra w przebiegu zespołu pseudoeksfoliacji,
  • jaskra barwnikowa,
  • jaskra normalnego lub niskiego ciśnienia.

Pomimo tego, że kanaloplastyka uznawana jest za stosunkowo bezpieczną procedurę przeciwjaskrową, to nie jest ona zabiegiem odpowiednim dla wszystkich pacjentów chorych na jaskrę. Istnieje szereg przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. Należą do nich m.in.:

  • jaskra z wąskim kątem przesączania,
  • jaskra pozapalna, pourazowa z recesją kąta,
  • jaskra ze zrostami w kącie przesączania,
  • jaskra neowaskularna,
  • wcześniejsze zabiegi na kącie przesączania, uniemożliwiające przeprowadzenie mikrocewnika.

4. Ile kosztuje kanaloplastyka?

Operacja kanaloplastyki jest refundowana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Osoby, które chcą wykonać zabieg prywatnie, zapłacą za niego średnio 5000-7000 zł. Cena uzależniona jest od miasta, renomy i indywidualnego cennika gabinetu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze