Trwa ładowanie...

Kardiolodzy ostrzegają. Takie ciśnienie, to znak, by wezwać pogotowie

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 14.10.2024 20:02
Zabójcze ciśnienie. Przy takich skokach natychmiast wezwij pomoc
Zabójcze ciśnienie. Przy takich skokach natychmiast wezwij pomoc (Getty Images, Facebook)

Nagły wzrost ciśnienia krwi do poziomu granicznego lub wyższego może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Kiedy ciśnienie krwi gwałtownie wzrasta, może dojść do tzw. przełomu nadciśnieniowego, który jest stanem nagłym i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

spis treści

1. Śmiertelnie groźne ciśnienie

Nadciśnienie tętnicze to problem 12 milionów Polaków, który zazwyczaj po cichu niszczy zdrowie, a nawet może odebrać życie. Szacuje się, że nawet połowa osób z nadciśnieniem tętniczym może nie mieć o tym pojęcia.

Tymczasem to bardzo poważny problem, który, jeśli nie jest właściwie leczony, staje się główną przyczyną zawałów, niewydolności i arytmii serca, ale także udarów mózgu, niewydolności nerek, uszkodzenia narządu wzroku (nawet ślepoty), tętniaków aorty.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Nadciśnienie to problem nawet 12 mln Polaków
Nadciśnienie to problem nawet 12 mln Polaków (Getty Images)

- Pamiętajmy, że te 12 milionów to osoby z nadciśnieniem tętniczym według przyjętej definicji w Europie, a więc takie, które mają ciśnienia powyżej 140/90 mmHg - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Krzysztof Filipiak, kardiolog, internista, hipertensjolog.

Zobacz także: Problem 12 mln Polaków. "Cichy killer" prowadzi do udaru, niszczy serce

Ekspert tłumaczy, że w USA granice rozpoznania nadciśnienia są bardziej surowe, bo chorobę diagnozuje się już w przypadku wartości powyżej 130/80 mmHg.

- Gdybyśmy zastosowali taką definicję w Polsce, liczba osób z nadciśnieniem tętniczym sięgałaby 18-19 milionów - podkreśla lekarz.

Warto mieć świadomość, że zagrożeniem jest nie tylko utrzymujące się nadciśnienie. Nagły wzrost ciśnienia krwi do poziomu granicznego lub wyższego może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Kiedy ciśnienie krwi gwałtownie wzrasta, może dojść do tzw. przełomu nadciśnieniowego, który jest stanem nagłym i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Przełom nadciśnieniowy może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych, takich jak serce, mózg, nerki czy oczy.

W takim przypadku należy niezwłocznie wezwać pogotowie, nawet jeśli taki wzrost jest jednorazowy. Ważne jest, aby nie bagatelizować objawów towarzyszących, takich jak ból w klatce piersiowej, duszność, bóle głowy, problemy ze wzrokiem czy osłabienie, gdyż mogą one wskazywać na poważne powikłania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze