10 tys. kroków dziennie dla zdrowia? Kardiolog obala mit
Wielu z nas zna zasadę 10 tys. kroków. Jednak do zachowania zdrowia wystarczy ich znacznie mniej. To dobra wiadomość dla osób, które nie były w stanie wyrobić dotychczasowej "zdrowej" normy. Kardiolog mówi, ile spacerować, by zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia.
1. Kardiolog: tyle kroków trzeba robić
Według doktora Stefana Wallera, specjalisty kardiologii, zaledwie 6-9 tys. kroków dziennie może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia o 40-50 proc. Obowiązuje następująca zasada: im więcej kroków, tym mniejsze ryzyko, że zachorujemy.
Do tego wykazano, że zaledwie 4 do 6 minut energicznych ćwiczeń, podzielonych na trzy sesje dziennie, może zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu chorób serca nawet o połowę, a z innych przyczyn nawet o 40 proc.
Kardiolog przywołał też badanie opublikowane w "European Journal of Preventive Cardiology", które wykazało, że nasz organizm najlepiej reaguje na poranną aktywność. Dlatego warto w naszym rozkładzie dnia umieścić taką pozycję w godzinach porannych, np. przed pracą lub szkołą.
2. Spacery to dobry pomysł. Ale są też alternatywy
Chociaż ekspert zaleca spacery jako prosty i skuteczny sposób na zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia, istnieją również alternatywne aktywności, które są dobre dla naszej kondycji.
Nie ma jednego konkretnego sportu, który jest uznawany za najlepszy dla serca, ponieważ różne formy ruchu mogą przynosić nam różne korzyści. Najważniejszą rzeczą jest jego regularność, bo sporadyczny wysiłek fizyczny nie ma już takiego dobroczynnego działania na zdrowie tego organu.
Każda forma ćwiczeń: bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy taniec, może mieć pozytywny wpływ na nasz układ sercowo-naczyniowy. Ważne jest, aby wybrać aktywność, która sprawia nam przyjemność, a nie jest tylko przykrym obowiązkiem wykonywanym z niechęcią. To sprawi, że będziemy skłonni wykonywać ją regularnie i w efekcie czerpać długoterminowe korzyści zdrowotne, za które organizm nam podziękuje.
3. Regularna aktywność fizyczna to korzyści dla ciała i duszy
Z badań wynika, że u dorosłych aktywność fizyczna przyczynia się do zapobiegania i leczenia chorób niezakaźnych, takich jak choroby układu krążenia, nowotwory i cukrzyca. Dodatkowo zmniejsza objawy depresji i lęku, poprawia zdrowie mózgu i wpływa na ogólne samopoczucie.
U dzieci i młodzieży aktywność fizyczna korzystnie wpływa na zdrowie kości, wspomaga zdrowy wzrost i rozwój mięśni oraz poprawia rozwój motoryczny i poznawczy. Jednak według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) 31 proc. dorosłych i 80 proc. nastolatków nie osiąga zalecanego poziomu aktywności fizycznej.
Brak ruchu jest jednym z głównych czynników ryzyka śmiertelności z powodu chorób niezakaźnych. Ryzyko śmierci u osób niewystarczająco aktywnych jest o 20–30 proc. wyższe w porównaniu z osobami, które są aktywne fizycznie.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.