Kardiolog mówi, jak maskuje się zawał. Objaw pojawia się nawet tydzień przed
Zawał serca nie zawsze jest nagły i daje się rozpoznać po silnym bólu w mostku. Może działać bardziej podstępnie i używać masek, udając inne dolegliwości. Choć zdarza się, że "ostrzega" chorego, nie każdy potrafi właściwie zinterpretować objawy.
1. Objawy przed zawałem
Choć zawał serca kojarzy się przede wszystkim z nagłym i silnym bólem w klatce piersiowej, mogą też wystąpić nietypowe symptomy. Co więcej, takie symptomy mogą się pojawić z wyprzedzeniem, nawet tydzień wcześniej, więc warto wiedzieć, jak je właściwie odczytywać.
Wczesnym objawem przedzawałowym może być nawracający ból w klatce piersiowej, tzw. dławica piersiowa (dusznica bolesna), która pojawia się u osób z chorobą niedokrwienną serca.
U chorych, którzy mają ustabilizowaną dławicę piersiową, objawy mogą się pojawić przy większym wysiłku (np. podczas wchodzenia po schodach), ale trwają krótko i z reguły ustępują po kilku minutach. Po odpoczynku lub zażyciu leków, sytuacja wraca do normy.
Przy niestabilnej dusznicy symptomy pojawiają się nagle, nawet w spoczynku i mogą utrzymywać się przez 30 minut lub dłużej, nawet po lekach. Wówczas wskazany jest kontakt z lekarzem.
- Te dolegliwości nie zawsze występują, ale mogą się pojawić. To są tzw. bóle zapowiadające często związane z wysiłkiem lub stresem, pokazujące, że jest jakieś zwężenie i przy większym zapotrzebowaniu serca na tlen dochodzi do wystąpienia bólu, ale nie doszło jeszcze do zamknięcia tętnicy. W związku z tym, kiedy odpoczniemy, ten ból przechodzi. Na takie sygnały również trzeba zwracać uwagę - zaznaczał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Łukasz Małek, kardiolog i kardiolog sportowy z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.
2. Zawał może używać maski
We właściwym odczytywaniu sygnałów ostrzegawczych mogą przeszkadzać także "maski" zawału.
Kiedy zamiast bólu w mostku, pojawia się ból brzucha, zgaga czy niestrawność, łatwiej skojarzyć to z przewodem pokarmowym. Tymczasem w ten sposób również daje o sobie znać zawał.
Dolegliwości w okolicy brzucha nie należy więc lekceważyć, ale dokładnie się im przyjrzeć. Nietypowe objawy częściej dotyczą kobiet i osób starszych.
- To może być też tzw. maska brzuszna, czyli mogą występować bóle w nadbrzuszu, często interpretowane jako bóle żołądka. Tymczasem okazuje się, że pacjent przechodzi zawał. Zdarza się również, że boli żuchwa, że drętwieje lewe przedramię - wyjaśniał kardiolog.
Do objawów zawału należą:
- ból i ucisk w klatce piersiowej i ramionach, który może promieniować do szyi,
- ból szczęki i pleców,
- nudności,
- płytki oddech,
- zimny pot,
- uczucie zmęczenia,
- zawroty głowy.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.