Trwa ładowanie...

Kardiomiopatia – specyfika i rodzaje choroby

Avatar placeholder
29.03.2023 14:58
Kardiomiopatia – specyfika i rodzaje choroby
Kardiomiopatia – specyfika i rodzaje choroby

Kardiomiopatia jest to grupa schorzeń, które mogą powodować zaburzenie pracy mięśnia sercowego. Jednak kardiomiopatia nie jest związana z chorobami serca takimi jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa czy wady serca. Jest to grupa schorzeń, które powodują, że serce przestaje działać prawidłowo. Kardiomiopatia ma wiele rodzajów.

spis treści

1. Co to jest kardiomiopatia?

Czym jest dokładnie kardiomiopatia? Jest to zespół chorób serca, które powodują zaburzenie pracy mięśnia, a to skutkuje tym, że serce nie może prawidłowo pompować krwi do całego organizmu. W początkowym stadium kardiomiopatia nie daje żadnych konkretnych objawów, dopiero po pewnym czasie pojawia się niewydolność krążenia. Na tym etapie kardiomiopatia może powodować również inne objawy, takie jak:

  • kaszel,
  • ciągłe zmęczenie,
  • obrzęki zwłaszcza kończyn dolnych,
  • kołatanie serca nawet bez wysiłku,
  • duszność.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Kardiomiopatia jest stanem chorobowym zagrażającym życiu
Kardiomiopatia jest stanem chorobowym zagrażającym życiu

2. Rodzaje kardiomiopatii

Kardiomiopatia może mieć różne rodzaje. Kardiomiopatia rozstrzeniowa powoduje, że jamy serca ulegają znacznemu poszerzeniu, co skutkuje tym, że serce zostaje osłabione. Ten rodzaj kardiomiopatii może doprowadzić do arytmii serca, zaburzeń zakrzepowych i ogólnej niewydolności mięśnia sercowego.

Wszystkie te dolegliwości mogą prowadzić do poważnych zaburzeń prazy serca, a w efekcie nawet do przedwczesnej śmierci. Kardiomiopatia rozstrzeniowa może się pojawić także w trakcie ciąży. Na jej wystąpienie najbardziej narażone są kobiety będące w ostatnim etapie ciąży. Z tego powodu powinny uważniej obserwować swój organizm i w razie pierwszych objawów kardiomiopatii udać się na konsultację specjalistyczną.

Kardiomiopatia przerostowa jest to rodzaj choroby, która ma podłoże genetyczne. Choroba wywołuje nierównomierny przerost ścian lewej komory serca. Przy tym rodzaju kardiomiopatii dużo rzadziej dochodzi do niewydolności serca.

Przy kardiomiopatii przerostowej pojawia się natomiast słaby odpływ krwi z lewej komory serca, co skutkuje zasłabnięciami, utratą przytomności zwłaszcza przy większym wysiłku. Kardiomiopatia restrykcyjna powoduje z kolei, że ściany komór serca ulegają znacznemu zesztywnieniu. Może to w efekcie skutkować niemożliwością prawidłowego napełnienia mięśnia krwią. Ten rodzaj schorzenia może prowadzić do włóknienia mięśnia serca.

To też warto wiedzieć

Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory serca jest to kolejne schorzenie, które uwarunkowane jest genetycznie. Choroba powoduje niewłaściwe działanie prawej komory, czego skutkiem jest niewydolność i zaburzenia pracy serca.

Niestety przybywa jednostek chorobowych, które są określane jako kardiomiopatia dla przykładu kardiomiopatia wywołana stresem. Może ona pojawić się w każdym wieku i powodować groźne dla życia problemy w pracy serca.

 

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze