Kaszel mokry – kiedy należy udać się do lekarza?
Kaszel mokry najczęściej pojawia się wówczas, gdy choroba zaczyna już ustępować. Gdy jednak dolegliwości się nasilają, konieczna jest wizyta u specjalisty. Może to być bowiem objaw zapalenia płuc lub gruźlicy.
Najczęściej kaszel mokry pojawia się po kaszlu suchym (nieproduktywnym). Nie jest już tak męczący jak na początku, a odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny nie powinno stanowić problemu. Pomóc w tym mogą syropy wykrztuśne lub preparaty ziołowe, np. syrop z bluszczu. Należy pamiętać, że leków tego typu nie wolno stosować na noc.
Najczęściej kaszel mokry łączymy z przeziębieniem. I słusznie, bo to wirusy w zdecydowanej większości przypadków odpowiadają za pojawienie się tego objawu, który występuje w połączeniu z innymi symptomami: bólem gardła, katarem lub gorączką.
Kaszel po przebytej infekcji może utrzymywać się jeszcze przez jakiś czas. Z dnia na dzień powinien jednak nieco mniej dokuczać pacjentowi, a w ciągu tygodnia całkowicie ustąpić. Jeśli tak się nie stanie, konieczna jest wizyta u lekarza.
Do kontaktu ze specjalistą powinno skłonić również: odkrztuszanie zielonkawo-żółtej wydzieliny lub jej czerwone zabarwienie oraz ból w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu.
1. Gruźlica nadal groźna
Choć zdarza się rzadko, nadal jest groźna. Gruźlica, bo o niej mowa, to choroba niedająca o sobie zapomnieć.
Do grupy wysokiego ryzyka zachorowania na gruźlicę należą:
- osoby zakażone HIV,
- osoby nadużywające alkoholu lub zażywające narkotyki,
- bezdomni,
- dzieci poniżej 5. roku życia,
- pacjenci z chorobami przewlekłymi, tj. cukrzyca, niewydolność serca, nowotwory złośliwe,
- osoby, które miały kontakt z chorymi wydalającymi prątki gruźlicy wykrywane metodą rozmazu.
Podstawowym objawem gruźlicy jest kaszel. Na początku jest on suchy, męczący, następnie staje się produktywny. Pacjent odkrztusza zalegająca w drogach oddechowych plwocinę. Dodatkowo pojawić się mogą: ból w klatce piersiowej, nocne poty, powiększenie węzłów chłonnych, spadek masy ciała, podwyższona temperatura ciała. Plucie krwi, tak często kojarzone z gruźlicą, ujawnia się najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby.
Najlepszą metodą diagnostyczną w przypadku gruźlicy jest badanie bakteriologiczne. Badanie rozmazu plwociny jest badaniem prostym i tanim, ale nie zawsze udaje się w nim wykazać obecność prątków. Pomocne okazać się może badanie radiologiczne klatki piersiowej.
Leczenie gruźlicy przebiega w dwóch etapach. W pierwszej fazie terapii leki podawane są codziennie, w drugiej zaś – trzy razy w tygodniu, ale według strategii DOT (directly observed therapy, leczenie bezpośrednio nadzorowane), polegającej na przyjmowaniu leków w obecności pielęgniarki lub osoby odpowiednio przeszkolonej.
2. Kiedy mokry kaszel powinien niepokoić?
Mokry kaszel może być również objawem zapalenia płuc. W przebiegu tej choroby towarzyszą mu: duszność, ból w klatce piersiowej, płytki oddech. Tego rodzaju symptomów nie wolno lekceważyć. Konieczne jest wykonanie badania RTG klatki piersiowej.
Kaszel może pojawić się także w przebiegu raka płuc. Jeśli więc nie mija, warto skonsultować się z lekarzem.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.