Trwa ładowanie...

Kasztany pod łóżkiem. Czy rzeczywiście pomagają na dobry sen?

Nie ma naukowych dowodów, który potwierdziłyby, że obecność kasztanów w domu ma prozdrowotne właściwości
Nie ma naukowych dowodów, który potwierdziłyby, że obecność kasztanów w domu ma prozdrowotne właściwości (Adobe Stock)

Babcie mawiały, że garść kasztanów schowana w szufladzie pod łóżkiem albo bezpośrednio pod poduszką zagwarantuje dobry sen i odpędzi złą energię. Część osób trzyma je w kieszeniach w przekonaniu, że korzystnie wpływają na zdrowie. Czy w tych przesądach jest ziarno prawdy?

spis treści

1. Kasztany na złą energię i dobry sen?

Przekonanie, że kasztany trzymane w kieszeniach lub pod łóżkiem wychwytują szodliwą energię, jest znane od lat. Wiele osób co roku jesienią kontynuuje rodzinne zwyczaje i z przyzwyczajenia wkłada garść kasztanów pod materac, część umieszcza je bezpośrednio w poszewce wierząc, że zagwarantują dobry sen. Inni przekonują, że kilka kasztanów schowanych do kieszeni złagodzi bóle reumatyczne i sprawi, że będziemy bardziej odporni na zimno. Czy rzeczywiście kasztany mają takie właściwości?

Być może sama świadomość, że jest coś, co pomoże w ukojeniu nerwów i zagwarantuje błogi relaks pomaga, bo wielu jest przekonanych, że kasztany rzeczywiście działają. Niestety wszystko wskazuje, że to tylko jeden z wielu zabobonów: nie ma żadnych naukowych dowodów, który potwierdziłyby, że obecność kasztanów w domu rzeczywiście ma prozdrowotne właściwości.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Eksperci ostrzegają przed pewnym zagrożeniem z tym związanym: jeżeli chcemy trzymać kasztany pod łóżkiem, czy w szufladach, warto sprawdzać co jakiś czas czy nie spleśniały. Pleśń w mieszkaniu może nasilać alergię i negatywnie oddziaływać na zdrowie domowników.

2. Właściwości preparatów z wyciągiem z kasztanowca

Maść z kasztanowca zmniejsza obrzęki i uczucie "ciężkości nóg"
Maść z kasztanowca zmniejsza obrzęki i uczucie "ciężkości nóg" (Adobe Stock)

Kasztany to owoce i nasiona kasztanowca, obok kolorowych liści spadających z drzew i wrzosów są jednymi z kluczowych symboli jesieni. O ile wiara w energetyczne właściwości kasztanów nie ma żadnych naukowych dowodów, o tyle wyciągi z kasztanowca rzeczywiście znajdują zastosowanie w łagodzeniu różnych dolegliwości.

Preparaty z wyciągiem z kasztanowca są stosowane m.in. w chorobach żylaków, obrzękach nóg, w przypadku artretyzmu czy stanów zapalnych układu pokarmowego. Z kolei nalewka z kasztanów pomaga w leczeniu bóli reumatycznych, leczeniu siniaków i drobnych oparzeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze