Ketoza - co to jest i dla kogo jest bezpieczna? Jak osiągnąć ketozę?
Ketoza to stan związany z długotrwałym stosowaniem diety ketogenicznej. W ostatnim czasie staje się ona coraz bardziej popularna, a stan ketozy jest szczególnie pożądany przez osoby, którym zależy na utracie zbędnych kilogramów. Na czym właściwie polega ketoza i czy zawsze jest bezpieczna dla organizmu?
1. Czym jest ketoza?
Ketoza to stan, w którym organizm pozyskuje energię z tłuszczu nagromadzonego w tkankach, zamiast pobierać ją z cukrów. Stan ketozy określa się jako efektywne spalanie tłuszczu i jest szczególnie przydatny w przypadku odchudzania się. Ketoza sprawdza się także między innymi w leczeniu objawów padaczki u dzieci - pomaga łagodzić ataki.
Ketoza jest wymuszoną syntezą ciał ketonowych, produkowanych w wątrobie. Ich liczba wzrasta, kiedy przechodzimy na dietę niskowęglowodanową. Obniża się wówczas także poziom insuliny, a proces spalania tłuszczu zachodzi znacznie szybciej.
Nagromadzony tłuszcz zamieniany jest na energię w procesach metabolicznych, ponieważ organizm nie ma wystarczającej ilości węglowodanów. Dzięki temu odchudzanie jest skuteczne i efektowne. Należy jednak pamiętać, że dieta niskowęglowodanowa nie jest dobra dla wszystkich, a przed jej zastosowaniem warto poradzić się dietetyka lub lekarza.
2. Jak wywołać stan ketozy?
Aby wywołać w organizmie stan ketozy, konieczne jest zastosowanie diety tłuszczowej, czyli ketogenicznej. Dieta ta polecana jest osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy oraz dla tych, u których stwierdzono padaczkę. W diecie keto eliminuje się lub bardzo ogranicza źródła węglowodanów, a sięga przede wszystkim po tłuszcze.
Na skutek tego ciała ketonowe zaczynają wzmożony proces syntezy i rozpoczyna się intensywne spalanie tłuszczów, aby pozyskać z nich energię. Taka sytuacja jest możliwa tylko wtedy, kiedy jednocześnie ograniczymy spalanie węglowodanów i zwiększymy podaż tłuszczów.
3. Objawy ketozy
Podstawowym objawem ketozy jest charakterystyczny, owocowy zapach z ust. Przypomina on nieco ocet jabłkowy. Dzieje się tak dlatego, że w organizmie dochodzi do podwyższenia poziomu ketonów, które normalnie wydalane są z moczem, ale w przypadku nadmiaru, odczuwany jest także w ustach.
Pozostałe objawy ketozy to przede wszystkim:
- problemy ze snem
- utrata wagi
- zatwardzenia lub biegunka tłuszczowa
- krótkotrwały spadek formy fizycznej
- wzrost energii i koncentracji
- zmniejszenie apetytu
4. Dla kogo stan ketozy jest bezpieczny?
Dietę ketogeniczną, która z czasem wywołuje stan ketozy, poleca się nie tylko osobom, które chcą zrzucić wagę, ale także tym, które cierpią na ataki padaczki lub cukrzycę. Dieta tłuszczowa działa pomocniczo w łagodzeniu objawów obu dolegliwości. Niektóre teorie sugerują, że stan ketozy może okazać się także pomocy w leczeniu niektórych nowotworów, ale do tej pory nie powstało zbyt wiele badań naukowych na ten temat.
Diety ketogenicznej nie powinny stosować osoby, które mają problemy z nerkami lub wątrobą, a także choroby trzustki. W tym przypadku stan ketozy może nasilić nieprzyjemne objawy i pogłębić problemy ze zdrowiem.
Dieta tłuszczowa mocno obciąża układ pokarmowy, dlatego osoby, które borykają się lub borykały z chorobami żołądka także nie powinny doprowadzać organizmu to stanu ketozy.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.