Kiedy lekarz może odmówić L4? Wyjaśniamy
Choć zwolnienie lekarskie (L4) często jest nieodzownym elementem procesu leczenia, istnieją okoliczności, kiedy lekarz ma prawo do odmowy jego wystawienia. Złożoność tych zasad oraz ich wpływ na prawo pacjenta jest tematem, do którego powraca Rzecznik Praw Pacjenta.
1. Kiedy lekarz może odmówić L4?
Choroba jest nieprzewidywalna i dotyka praktycznie każdego człowieka. W wielu przypadkach może uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych. Dlatego ustawodawca przewidział możliwość skorzystania z zwolnienia lekarskiego w przypadku niezdolności do pracy. Lekarz na podstawie analizy stanu zdrowia wystawia zaświadczenie o tym, że pracownik w określonym czasie nie może pracować.
To pozwala pracodawcy usprawiedliwić nieobecność pracownika w pracy i jednocześnie stanowi podstawę do wypłacenia wynagrodzenia chorobowego, czyli świadczenia, do którego pracownik ma prawo w okresie przebywania na zwolnieniu.
Pytanie dotyczące możliwości odmowy przez lekarza wystawienia popularnego e-ZLA, czyli elektronicznego zwolnienia lekarskiego, trafiło do biura Rzecznika Praw Pacjenta.
"Kluczowym kryterium dla wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy jest ocena lekarska stanu zdrowia pacjenta, jak również zrozumienie specyfiki i warunków wykonywanej przez niego pracy" - podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta.
Znaczy to w praktyce, że lekarz ma prawo do odmówienia wydania zwolnienia lekarskiego, jeżeli uzna, że nie ma ku temu merytorycznych powodów.
Rzecznik tłumaczy to następująco: Lekarz, który ma stosowne uprawnienia nadane przez ZUS do wystawiania tzw. zwolnień lekarskich, może odmówić wystawienia zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy, jeśli stwierdzi, że nie ma konieczności powstrzymania się pacjenta od pracy z powodu stanu zdrowia – czytamy.
Podkreślmy, że od 2018 roku zwolnienie lekarskie jest wystawiane w wersji elektronicznej (e-ZLA), dzięki czemu chory nie musi już samodzielnie zanosić dokumentu do pracodawcy albo do ZUS.
2. Kiedy pracownikowi przysługuje L4?
Przypominamy, że prawo do wynagrodzenia chorobowego pracownik nabywa po upływie tzw. okresu wyczekiwania, czyli 30 dni nieprzerwanego obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. Do okresu wyczekiwania wlicza się również poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.
Warto również pamiętać, że pracownik, który zachoruje i ma prawo do otrzymania wynagrodzenia chorobowego, będzie otrzymywał to świadczenie wypłacane przez swojego pracodawcę przez pierwsze 33 dni choroby (lub 14 dni w przypadku pracowników powyżej 50. roku życia). Co ważne, jest to suma wszystkich dni choroby w trakcie roku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.