Kiedy owulacja? - cykl miesiączkowy, fazy cyklu miesiączkowego

Kiedy owulacja się zaczyna, ile dni trwa cykl miesiączkowy, ile trwa owulacja – na te i inne pytania kobiety często szukają odpowiedzi. Żeby je znaleźć należy uważnie obserwować swój organizm i prowadzić kalendarzyk owulacji. Kobieta powinna wiedzieć co się z nią dzieje, jakie mechanizmy rządzą jej ciałem. Zapoznanie się ze swoim kalendarzem owulacji jest bardzo ważne i może pomóc wcześnie zauważyć symptomy różnych chorób.

Kiedy owulacja? - cykl miesiączkowy

W czasie trwania cyklu miesiączkowego w ciele kobiety zachodzą zmiany mające przygotować jej organizm do ciąży. Cykl miesiączkowy powinien trwać 25-35 dni. Cykl miesiączkowy jest to okres między dwoma krwawieniami. Przy czym czas trwania cyklu liczy się od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed następnym krwawieniem. Cykl owulacji normowany jest przez różne hormony. Najważniejszym z niech jest podwzgórze, które odpowiada za wydzielanie innych hormonów, tzw. gonadotropin (FSH i LH). FSH to folikulotropina, która pobudza dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych oraz wydzielanie estrogenów. LH to, z kolei, hormon luteinizujący. Jego nadrzędną funkcją jest pobudzanie owulacji. Dwa inne hormony, równie ważne jak podwzgórze, to estrogen i progesteron. One decydują o drugorzędnych cechach płciowych u kobiety.

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

Kiedy owulacja? - fazy cyklu miesiączkowego

Ze względu na wzrost intensywności naszego życia w obecnych czasach cykl owulacji kobiety nie jest już tak regularny. Niestety prowadzenie kalendarzyka owulacji nie jest już tak łatwe. Na cykl owulacji kobiety wpływa wiele czynników zewnętrzych, co sprawia, że każda kobieta musi lepiej wsłuchiwać się w swoje ciało.

Ogólnie przyjmuje się, że cykl owulacyjny składa się z czterech następujących po sobie faz:

  • faza wzrostu – proliferacji, faza pęcherzykowa, folikularna, estrogenowa
  • faza owulacyjna – jajeczkowania
  • faza wydzielnicza – ciałka żółtego, progesteronowa
  • faza krwawienia miesiączkowego (menstruacja).

Faza 1.

W fazie wzrostu błona śluzowa macicy zostaje odbudowana oraz zaczyna się rozrastać. Dzieje się tak pod wpływem estrogenów wydzielanych przez jajniki. Estrogeny sprawiają, że ujście szyjki macicy się rozwiera, a śluz staje się przejrzysty i ciągliwy. W jajniku zaczyna dojrzewać jeden pęcherzyk jajnikowy, który osiąga postać dojrzałego pęcherzyka Graafa (zawierającego jedną komórkę jajową). Warto zauważyć, że mimo tego, że pęcherzyków (tzw. pierwotnych) jest wiele, to tylko jeden osiąga postać dojrzałą.

Faza 2.

Owulacja jest prowokowana hormonem LH. Komórka jajowa zostaje uwolniona i przez jajowód dostaje się do macicy. Według kalendarza do owulacji dochodzi najczęściej ok. 14 dni przed miesiączką.

Faza 3.

Macica, w której znajduje się komórka jajowa, jest pod wpływem działania progesteronu. Wówczas gruczoły błony śluzowej się rozwijają, a ich wydzielina wzbogacona zostaje w różne substancje odżywcze. Pod wpływem działania progesteronu zmienia się konsystencja śluzu, który staje się gęstszy. Pod wpływem tych zabiegów macica jest gotowa na przyjęcie zapłodnionego jaja. Niezapłodniona komórka jajowa żyje ok. 12-24 godziny i ostatecznie obumiera.

Faza 4.

Jeśli nie doszło do zapłodnienia i komórka jajowa obumarła, ciałko żółte przestaje być aktywne i obniża się poziom hormonów. Następnie pojawia się krwawienie, czyli zaczyna się nowy cykl menstruacyjny.

Warto jednak podkreślić, że obserwacja cyklu owulacji nie jest najlepszą metodą antykoncepcji. Specjaliści polecają obserwację swojego cyklu kobietom, które starają się ze swoim partnerem o dziecko. Niestety opieranie się jedynie na fazach swojego cyklu owulacji jest obarczone dużym ryzykiem zajścia w ciążę.

Komentarze (3)
~asiaaa1345
~asiaaa1345 ponad rok temu

Ja używam świetnego serwisu ovufriend.pl - wpisujesz dane o sobie, objawy, temperar śluz etc i system Ci wszystko interpretuje, kiedy owulacja, dostajesz nawet info jakie masz szanse na zajscie w ciaze.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cykl miesiączkowy - fazy, faza ciałka żółtego, a ciąża
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Cykl miesiączkowy - fazy, faza ciałka żółtego, a ciąża
Cykl miesiączkowy - fazy, faza ciałka żółtego, a ciąża

Fazy cyklu miesiączkowego

- Kiedy owulacja? - cykl miesiączkowy, fazy cyklu miesiączkowego - Cykl miesiączkowy - fazy, faza...

Antykoncepcja

Naturalne metody antykoncepcji

oraz na wydzielanie estrogenów. LH powoduje dojrzewanie pęcherzyków i zapoczątkowuje owulację. Cały cykl miesiączkowy składa się dwóch osobnych cykli (...) - powstanie ciałka żółtego,...

Cykl miesiączkowy - fazy, faza ciałka żółtego, a ciąża

Nieregularne miesiączki (WIDEO)

Nieregularne miesiączki (WIDEO) Odtwórz wideo

cykle menstruacyjne mogą mieć następujący charakter - są zbyt rzadkie (mniej niż co 35 dni). U kobiet z takimi objawami zanika owulacja (...) . Jeżeli miesiączki są częściej niż co 22 dni, wiąże się to z niewydolnością...

Cykl miesiączkowy - fazy, faza ciałka żółtego, a ciąża

Bóle owulacyjne (WIDEO)

Bóle owulacyjne (WIDEO) Odtwórz wideo

U większości kobiet owulacja przebiega bezobjawowo, jednak niektóre kobiety odczuwają bardzo dotkliwie bóle w okolicach jajników, które przypominają (...) chorób ginekologicznych. Aby określić termin owulacji, należy...

Cykl miesiączkowy - fazy, faza ciałka żółtego, a ciąża

Etapy cyklu menstruacyjnego

do zapłodnienia, cialko zmienia się z żółtego w białawe i obumiera. Miesiączkowa (menstruacja) jest pierwszą fazą cyklu. Trwa około 5 dni. W drugiej fazie (...) od momentu owulacji do ponownego krwawnienia....

Normy laboratoryjne

Progesteron - zastosowanie, normy, interpretacja

dla konkretnego oznaczenia. Interpretacja wyników stężenia progesteronu zależy od fazy cyklu miesiączkowego oraz od tego, czy kobieta jest w ciąży. Stężenie (...) pozamaciczną lub na utratę ciąży. Brak...

Cykl miesiączkowy - fazy, faza ciałka żółtego, a ciąża

Organizm kobiety

Organizm kobiety

Organizm kobiety zależny jest od cyklicznych zmian, które związane są z cyklem miesiączkowym. Zmienność hormonalna wraz z prawidłową budową narządów rozrodczych umożliwiają spełnianie biologicznych funkcji rozrodczych.