Trwa ładowanie...

Kiedy owulacja? - cykl miesiączkowy, fazy cyklu miesiączkowego

Avatar placeholder
04.07.2023 12:28
Kiedy owulacja? - cykl miesiączkowy, fazy cyklu miesiączkowego
Kiedy owulacja? - cykl miesiączkowy, fazy cyklu miesiączkowego (123RF)

Kiedy owulacja się zaczyna, ile dni trwa cykl miesiączkowy, ile trwa owulacja – na te i inne pytania kobiety często szukają odpowiedzi. Żeby je znaleźć należy uważnie obserwować swój organizm i prowadzić kalendarzyk owulacji. Kobieta powinna wiedzieć co się z nią dzieje, jakie mechanizmy rządzą jej ciałem. Zapoznanie się ze swoim kalendarzem owulacji jest bardzo ważne i może pomóc wcześnie zauważyć symptomy różnych chorób.

spis treści

1. Kiedy owulacja? - cykl miesiączkowy

W czasie trwania cyklu miesiączkowego w ciele kobiety zachodzą zmiany mające przygotować jej organizm do ciąży. Cykl miesiączkowy powinien trwać 25-35 dni. Cykl miesiączkowy jest to okres między dwoma krwawieniami. Przy czym czas trwania cyklu liczy się od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed następnym krwawieniem. Cykl owulacji normowany jest przez różne hormony. Najważniejszym z niech jest podwzgórze, które odpowiada za wydzielanie innych hormonów, tzw. gonadotropin (FSH i LH). FSH to folikulotropina, która pobudza dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych oraz wydzielanie estrogenów. LH to, z kolei, hormon luteinizujący. Jego nadrzędną funkcją jest pobudzanie owulacji. Dwa inne hormony, równie ważne jak podwzgórze, to estrogen i progesteron. One decydują o drugorzędnych cechach płciowych u kobiety.

2. Kiedy owulacja? - fazy cyklu miesiączkowego

Ze względu na wzrost intensywności naszego życia w obecnych czasach cykl owulacji kobiety nie jest już tak regularny. Niestety prowadzenie kalendarzyka owulacji nie jest już tak łatwe. Na cykl owulacji kobiety wpływa wiele czynników zewnętrzych, co sprawia, że każda kobieta musi lepiej wsłuchiwać się w swoje ciało.

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

Ogólnie przyjmuje się, że cykl owulacyjny składa się z czterech następujących po sobie faz:

  • faza wzrostu – proliferacji, faza pęcherzykowa, folikularna, estrogenowa
  • faza owulacyjna – jajeczkowania
  • faza wydzielnicza – ciałka żółtego, progesteronowa
  • faza krwawienia miesiączkowego (menstruacja).

Faza 1.

W fazie wzrostu błona śluzowa macicy zostaje odbudowana oraz zaczyna się rozrastać. Dzieje się tak pod wpływem estrogenów wydzielanych przez jajniki. Estrogeny sprawiają, że ujście szyjki macicy się rozwiera, a śluz staje się przejrzysty i ciągliwy. W jajniku zaczyna dojrzewać jeden pęcherzyk jajnikowy, który osiąga postać dojrzałego pęcherzyka Graafa (zawierającego jedną komórkę jajową). Warto zauważyć, że mimo tego, że pęcherzyków (tzw. pierwotnych) jest wiele, to tylko jeden osiąga postać dojrzałą.

Faza 2.

Owulacja jest prowokowana hormonem LH. Komórka jajowa zostaje uwolniona i przez jajowód dostaje się do macicy. Według kalendarza do owulacji dochodzi najczęściej ok. 14 dni przed miesiączką.

Faza 3.

Macica, w której znajduje się komórka jajowa, jest pod wpływem działania progesteronu. Wówczas gruczoły błony śluzowej się rozwijają, a ich wydzielina wzbogacona zostaje w różne substancje odżywcze. Pod wpływem działania progesteronu zmienia się konsystencja śluzu, który staje się gęstszy. Pod wpływem tych zabiegów macica jest gotowa na przyjęcie zapłodnionego jaja. Niezapłodniona komórka jajowa żyje ok. 12-24 godziny i ostatecznie obumiera.

Faza 4.

Jeśli nie doszło do zapłodnienia i komórka jajowa obumarła, ciałko żółte przestaje być aktywne i obniża się poziom hormonów. Następnie pojawia się krwawienie, czyli zaczyna się nowy cykl menstruacyjny.

Warto jednak podkreślić, że obserwacja cyklu owulacji nie jest najlepszą metodą antykoncepcji. Specjaliści polecają obserwację swojego cyklu kobietom, które starają się ze swoim partnerem o dziecko. Niestety opieranie się jedynie na fazach swojego cyklu owulacji jest obarczone dużym ryzykiem zajścia w ciążę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze