Trwa ładowanie...

Klacid wycofany z obrotu

 Ewa Rycerz
17.05.2017 07:38
Klacid to granulat do sporządzania zawiesiny doustnej.
Klacid to granulat do sporządzania zawiesiny doustnej. (123RF)

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obortu na terenie całego kraju dwie serie antybiotyku o nazwie Klacid. Decyzja zapadła 23 stycznia i nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności. Producent leku zapewnia, że decyzja GIF ma jedynie charaketer administracyjny.

Z obrotu wycofano dwie serie produktu: o numerze 1067405 i terminie ważności 30.09.2018 r. oraz o numerze 1066294 i terminie ważności 31.08.2018 r. Mowa antybiotyku w formie granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej o zawartości substancji czynnej odpowiednio: 250 mg/5ml oraz 125 mg/5ml.

Przeczytaj koniecznie

Jako powód wycofania z obrotu, GIF podaje niezgodność produktu leczniczego z aktualnym pozwoleniem na dopuszczenie do obrotu. Oznacza to "wykorzystanie do wytwarzania ww. produktu substancji czynnej pochodzącej od niezatwierdzonego wytwórcy" – czytamy w decyzj GIF.

Zobacz film: "Polacy wydają coraz więcej na leki"

Klacid to antybiotyk stosowany w chorobach płuc, zakażeniu dolnych i górnych dróg oddechowych, w leczeniu zmian skórnych. Często przepisywany jest przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej jako środek przeciwdziałający zapaleniu gardła i ostremu zapaleniu ucha środkowego.

Substancją czynną Klacidu jest klarytromycyna, antybiotyk hamujący syntezę białka w komórkach bakterii.

1. Producent: lek jest bezpieczny

Do informacji o wycofaniu leku odniósł się producent Klacidu. Firma wyjaśnia, że wycofanie dwóch serii produktu leczniczego Klacid jest działaniem, którego podstawą jest niezgodność natury administracyjnej. "Pragniemy zapewnić, że jakość, bezpieczeństwo i skuteczność wspomnianych dwóch serii produktu leczniczego Klacid nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo pacjentów - czytamy w oficjalnym oświadczeniu producenta.

Firma Mylan zapewnia, że pacjenci nie muszą zwracać antybiotyku do aptek. "Serie te zawierają substancję czynną, od wytwórcy, który jest w trakcie zatwierdzania w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych w Polsce. Ten sam wytwórca substancji czynnej jest już zatwierdzony na większości rynków Unii Europejskiej, gdzie jest ona z powodzeniem stosowana w leczeniu milionów pacjentów w całej Europie" - zapewnia firma.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze