Trwa ładowanie...

Klindamycyna- co to jest, wskazania, przeciwwskazania, działania niepożądane

Klindamycyna jest antybiotykiem należącym do grupy linkozamidów. Stosowana jest w leczeniu zakażeń bakteryjnych, wywołanych np. bakteriami beztlenowymi oraz bakteriami Gram-dodatnimi. Działanie tego antybiotyku polega na na blokowaniu syntezy białek bakteryjnych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat klindamacyny?

spis treści

1. Co to jest klindamycyna?

Klindamycyna jest organicznym związkiem chemicznym, a także półsyntetycznym antybiotykiem należącym do grupy linkozamidów. Jej mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy materiału genetycznego bakterii. Klindamycyna to antybiotyk przepisywany na receptę, stosowany w przypadku zakażeń bakteryjnych. Działa na bakterie beztlenowe oraz bakterie Gram-dodatnie.

Zobacz film: "Infekcje po stosunku [Specjalista radzi]"

Klindamycyna działa w przypadku następujących drobnoustrojów: chlamydii, gronkowców Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes z grupy A, Streptococcus viridans, Bacteroides spp., Fusobacterium spp., Actinomycetes spp., Peptococcus spp., Peptostreptococcus spp., Propionibacterium, Mycoplasmahominis. Działa również przeciwpierwotniakowo, dlatego stosuje się ją w przypadku Pneumocystis czy Toxoplasmy.

Klindamycyna jest antybiotykiem wydawanym na receptę. Możemy dostać ją w postaci tabletek powlekanych, kapsułek, granulatu, roztworu do wstrzykiwań i infuzji, kremów, kremów dopochwowych.

Jak zminimalizować ryzyko stanów zapalnych pochwy?
Jak zminimalizować ryzyko stanów zapalnych pochwy?

Kobiety, które cierpią na częste stany zapalne pochwy powinny zrezygnować z syntetycznej bielizny. Bielizna

zobacz galerię

2. Wskazania do stosowania klindamycyny

Wskazaniem do stosowania klindamycyny są zakażenia wywołane bakteriami beztlenowymi oraz bakteriami Gram-dodatnimi. Antybiotyk ten stosuje się w leczeniu następujących chorób i dolegliwości:

To musisz wiedzieć

3. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Stosowanie klindamycyny nie jest wskazane w przypadku kobiet ciężarnych oraz matek karmiących (można ją przyjmować jedynie w wyjątkowych przypadkach, za zgodą lekarza).

Antybiotyku nie powinny zażywać również osoby uczulone na klindamycynę, wykazujące wrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Szczególną ostrożność powinni zachować także pacjenci borykający się z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (Myasthenią gravis, chorobą Parkinsona), osoby z zaburzeniami czynności wątroby, zaburzeniami przewodu pokarmowego.

Należy niezwłocznie poinformować lekarza o przyjmowaniu innych leków, np. tabletek antykoncepcyjnych, erytromycyny, antybiotyków z grupy makrolidów, eteru, tubokuraryny, halogenki pankuronium. Większości z tych środków nie należy łączyć z klindamycyną, z powodu antagonistycznego działania zaobserwowanego in vitro.

4. Klindamycyna - działania niepożądane

Klindamycyna prócz swojego działania leczniczego może wywoływać tzw. działania niepożądane. Wśród najpopularniejszych skutków ubocznych klindamycyny wyróżnia się:

 • wymioty,
 • nudności,
 • biegunkę,
 • reakcję alergiczną (wysypkę),
 • świąd skóry,
 • owrzodzenie przełyku,
 • zapalenie błony śluzowej jamy ustnej,
 • zespół Stevensa-Johnsona,
 • rzekomo błoniaste zapalenie jelit,
 • zapalenie wątroby.

Pacjenci, którzy przez dłuższy czas przyjmują klindamycynę, powinni poddać się okresowej kontroli czynności nerek i wątroby. Powinni wykonać również badanie krwi, ponieważ długotrwałe stosowanie antybiotyku może skutkować zakażeniem, a także nadmiernym rozwojem drożdżaków (w szczególności w obrębie błon śluzowych).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Klindamycyna jest antybiotykiem należącym do grupy linkozamidów. Stosowana jest w leczeniu zakażeń bakteryjnych, wywołanych np. bakteriami beztlenowymi oraz bakteriami Gram-dodatnimi.
Klindamycyna jest antybiotykiem należącym do grupy linkozamidów. Stosowana jest w leczeniu zakażeń bakteryjnych, wywołanych np. bakteriami beztlenowymi oraz bakteriami Gram-dodatnimi. (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza