Trwa ładowanie...

Wojny o klimatyzację w korpo. Jeden stopień robi różnicę

Avatar placeholder
27.11.2018 15:18
Klimatyzacja w miejscu zatrudnienia powoduje konflikty między pracownikami
Klimatyzacja w miejscu zatrudnienia powoduje konflikty między pracownikami (123rf.com)

Bitwa o klimatyzację w biurze zaczyna się z samego rana. Ci, którzy preferują ciepło, proponują otworzyć okno i proszą o to, by nie włączać chłodzenia. Drudzy najchętniej od razu ustawiliby nawiew "na minus". Nawet jeśli rano uda się zawrzeć kompromis, to w ciągu dnia toczą się wojny o 1 stopień Celsjusza. Bo przecież 23 stopnie to Syberia, a 25 - tropiki.

1. Walka o temperaturę

Znajdą się też tacy, którzy po kryjomu "namajstrują" przy włączniku. I kończy się tak, że niektórzy siedzą w swetrach i szalikach w środku lata. Jaka temperatura będzie optymalna dla wszystkich?

- Przede wszystkim należy pamiętać, że klimatyzacja nie powinna za mocno wychładzać pomieszczenia. Ustawiamy ją w zależności od tego, jaka jest temperatura na zewnątrz. Powinno się jej używać w taki sposób, żeby różnica temperatury w pomieszczeniu i na zewnątrz wynosiła maksymalnie 5-6 stopni. Jeśli na dworze mamy 29 stopni, to w biurze klimatyzację należy ustawić na 24 stopnie - mówi dr Arkadiusz Kasztelan, specjalista otolaryngolog.

2. Jak klimatyzacja wpływa na zdrowie?

Klimatyzacja może spowodować ból głowy, zatkany nos i zatoki, drapanie w gardle czy zapalenie ucha. U osób, które mają kłopoty z oddychaniem, mogą pojawić się duszności. Działanie klimatyzacji zmniejsza temperaturę powietrza, ale jednocześnie obniża wilgotność w pomieszczeniu. Przez co błony śluzowe nosa, spojówek i gardła mogą być przesuszone.

- Jeśli zmieniamy temperaturę, to nasze tkanki są w zależności: ocieplane lub oziębiane. Wtedy może dochodzić do skurczu naczyń w błonie śluzowej gardła. I stąd te częste infekcje w lecie – mówi lek. med. Arkadiusz Kasztelan.

- Raz rozchorowałam się w lipcu. W pracy była klima ustawiona na 20 stopni, na zewnątrz było wtedy powyżej 30. Miałam lodowate stopy i dłonie jak wychodziłam z pracy. Po kilku dniach takich zmian temperatur wylądowałam u lekarza z zapaleniem zatok. Antybiotyk i tydzień zwolnienia. Jak wydmuchiwałam nos, to myślałam, że mi głowa eksploduje. Po tygodniu leżenia w łóżku wcale nie było lepiej, a lekarka kazała mi brać krople do nosa i leki jeszcze przez co najmniej miesiąc – mówi Sylwia.

Jak nie przeziębić się latem?
Jak nie przeziębić się latem? [7 zdjęć]

Podczas gdy ćwiczenia o niskiej intensywności mogą się okazać korzystne w przypadku zimowego przeziębienia,

zobacz galerię

3. Dokuczliwe zimno

Klimatyzatory spotkamy już nie tylko w miejscach pracy czy w galeriach handlowych – coraz częściej instalujemy je również w swoich domach. Powstały po to, by ułatwiać nam życie. Jednak ostrożnie! Stosowane w nieodpowiedni sposób mogą uprzykrzyć życie. Dotyczy to zwłaszcza osób, które źle znoszą zmianę temperatur.

- Inna reakcja na ciepło-zimno to rozkurcz błon śluzowych nosa. Pacjenci skarżą się, że nos zaczyna się przytykać. Pojawia się również ból głowy wynikający z zatkanych zatok. Osoby, które cierpią na neuralgię nerwu trójdzielnego mogą odczuwać nasilone objawy – mówi dr Kasztelan.

- Uwielbiam ciepło! Klimatyzacja wysusza mi jeszcze bardziej chorą śluzówkę nosa. Choruje na przewlekłe zapalenie zatok oraz nawracające zapalenia pęcherza. To nic przyjemnego, szczególnie w tak ciepłe dni. Niedawno przeszłam zabieg, który miał mi pomóc w pozbyciu się nawracających dolegliwości układu moczowo-płciowego. Niestety, po powrocie ze szpitala i kilku dniach rekonwalescencji, wróciłam do klimatyzowanego biura. Od 1,5 miesiąca nie mogę wyleczyć zapalenia pęcherza. Nie pomagają antybiotyki ani inne leki. Przebywając codziennie w klimatyzowanym pomieszczeniu muszę ratować się ciepłym kocem i herbatą. Cóż mam robić? Zrezygnować z pracy czy się męczyć? - żali się Karolina.

Jak się okazuje, temperatury w klimatyzatorach na całym świecie są ustawiane pod potrzeby mężczyzn. Jak wynika z badań Borisa Kingma i Woutera van Markena z Uniwersytetu w Maastrich, na negatywne działanie klimatyzacji mniej odporne są kobiety. Jak jest w przypadku osób, które w lecie liczą na upragniony ”chłodek”?

- Męczę się podczas upałów, nie mogę oddychać, źle mi się pracuję. Mamy w pracy klimatyzację. Zawsze jest o to wojna. Bo ten chory, tamta po zwolnieniu. Dlaczego mamy nie korzystać z urządzenia, skoro jest? Wraz z grupą innych osób nie odpuszczamy i domagamy się niższej temperatury. Mamy XXI w. i nie chce pracować oblany potem i w mokrej koszuli – mówi Łukasz.

Zobacz film: "STYL ŻYCIA Groźna bakteria w klimatyzacji. Mężczyzna trafił do szpitala"

4. Co jest w klimatyzacji?

Jeśli dobrze korzystamy z klimatyzacji, to wpływa ona pozytywnie na samopoczucie. Urządzenie wymienia i wentyluje powietrze oraz utrzymuje temperaturę na tym samym poziomie. Problemy zaczynają się, gdy nikt nie dba o regularne serwisowanie.

- Inną sprawą jest kondycja klimatyzacji. W dużych budynkach ten serwis różnie przebiega. W klimatyzacji mogą pojawiać się bakterie czy zarodniki grzybów pleśniowych. Częstą infekcją, która się pojawia u pracowników, którzy spędzają dnie w klimatyzowanych pomieszczeniach, to zakażenie bakterią legionella. Jeśli ktoś ma osłabioną odporność, może to prowadzić do zapalenia płuc – mówi lek. med. Kasztelan.

5. Rozwiązania dla zmarźluchów i ciepłolubnych

Poczucie ciepła zależy od stanu naszego organizmu. Pracownicy, bez względu na to, jaką temperaturę preferują, powinni ubierać się na ”cebulkę”. Będą mogli się rozebrać lub nałożyć dodatkową warstwę ubrań w zależności od odczuwanej temperatury.

- Zdarza się, że po dniu w klimatyzowanym biurze wychodzę z bólem głowy i zatok, który nie mija przez resztę dnia. Nie lubię, gdy jest za ciepło, ale takie "wychładzanie się" nie kończy się dobrze dla mnie. Niestety, to my sami stwarzamy sobie problemy - osoby, którym ciągle gorąco i chcą mieć nawiew, przychodzą do pracy w bluzach, a ci, którym zimno - z gołymi nogami – mówi Sylwia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.