Ból brzucha przed okresem i inne kobiece dolegliwości
Ból brzucha przed okresem, a także ten menstruacyjny, nie jest rzadkością, zwłaszcza w przypadku młodych kobiet. Choć wiele z nas bóle o dużym natężeniu zrzuca na karb natury własnego ciała, okazuje się, że dolegliwości związane z miesiączkowaniem mogą sygnalizować poważny zdrowotny problem. Do najpopularniejszych kobiecych dolegliwości można zaliczyć: bóle menstruacyjne, napięcie przedmiesiączkowe, zapalenie okolic intymnych. Problemy natury intymnej obniżają samopoczucie, bywają nie tylko problematyczne, ale również bolesne. Większość z nich wiąże się z koniecznością wizyty u lekarza. Czy jest sposób, by pokonać bóle brzucha i inne kobiece problemy?
- 1. Ból brzucha przed okresem i inne kobiece dolegliwości
- 2. Ból brzucha przed okresem a zespół napięcia przedmiesiączkowego
- 3. Ból brzucha podczas miesiączki
- 4. Infekcje intymne a dolegliwości kobiece
- 5. Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?
- 5.1. Ból menstruacyjny utrudnia normalne funkcjonowanie
- 5.2. Ból w okolicach miednicy nie tylko podczas miesiączki
- 5.3. Skurcze menstruacyjne trwają dłużej niż 3 dni
- 5.4. Miesiączki są obfite
- 5.5. Miesiączki są zbyt skąpe
- 5.6. Występują zaburzenia miesiączkowania
- 6. Jak unikać kobiecych problemów z infekcjami?
1. Ból brzucha przed okresem i inne kobiece dolegliwości
Ból brzucha przed okresem to jedna z najpopularniejszych kobiecych dolegliwości. Kobiecymi dolegliwościami nazywamy schorzenia, które związane są z układem rozrodczym, narządmi płciowymi i godpodarką hormonalną. To właśnie hormony najczęściej odpowiadają za tzw. kobiece problemy. Wśród innych przyczyn kobiecych dolegliwości wyróżnić należy guzy i torbiele, infekcje intymne, urazy mechaniczne.
2. Ból brzucha przed okresem a zespół napięcia przedmiesiączkowego
Ból brzucha przed okresem bywa bardzo uciążliwy. W większości przypadków jest on wynikiem zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Zespół napięcia przedmiesiączkowego składa się z wielu objawów, zarówno fizycznych, emocjonalnych, jak i psychicznych. Zazwyczaj pojawia się on 10 dni przed miesiączką lub tuż przed nią. Oprócz męczącego, tępego, sciskającego lub rozpierającego bólu brzucha (dokładniej podbrzusza), kobieta może odczuwać:
- bóle głowy,
- drażliwość,
- płaczliwość,
- nerwowość,
- ból piersi,
- obrzęk piersi.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego może objawiać się również migrenowymi bólami głowy, wzdęciami, bólami żołądka, nudnościami. Przed rozpoczęciem miesiączki kobiety wiele kobiet boryka się z szybszym przetłuszczaniem skóry głowy i z wyskakującymi na twarzy krostkami. Dolegliwości zwykle ustępują wraz z wystąpieniem krwawienia.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyka 60% kobiet, zwłaszcza tych po trzydziestce. Objawy są jednak zwykle łagodne. U 3-8% kobiet zdarza się, że dolegliwości są bardzo silne i występują przez całą drugą połowę cyklu.
Etiologia tego problemu nie została do końca wyjaśniona. Większość specjalistów uważa, że dokuczliwy stan jest wynikiem zwiększonego poziomu estrogenów, przy jednoczesnym niedoborze progestagenów. Estrogeny powodują, że w kobiecym organizmie nagromadza się nadmiar wody, co doprowadza z kolei do obrzęku jelit i odczuwanego rozpierającego bólu brzucha. Zastój żylny przyczynia się do bólów w okolicy krzyżowej, napięcia piersi oraz obrzęku nóg i dłoni. Ból głowy, skłonność do depresji, napięcie psychiczne i wzmożony apetyt - to z kolei wynik obrzęku układu nerwowego.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego, potocznie nazywany PMS można złagodzić za pomocą prostych sposobów. Na ból brzucha przed okresem, drażliwość, płaczliwość, bóle żołądka czy dolegliwości bólowe głowy warto zastosować ziołowe leki uspokajające, zawierające melisę, kozłek, męczennicę, dziurawiec. W tym okresie warto również zrezygnować z potraw słodkich, zbyt słonych. Wskazane jest wyeliminowanie alkoholu na jakiś czas. W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie środków moczopędnych. Warto skorzystać także relaksujących, pachnących kąpieli lub inhalacji z dodatkiem olejków eterycznych.
3. Ból brzucha podczas miesiączki
Ból brzucha podczas miesiączki jest równie popularny, co dolegliwości bólowe przed okresem. Miesiączka, nazywana również menstuacją lub okresem, związana jest z cyklicznym krwawieniem z wnętrza macicy (w trakcie miesiączki występuje okresowe złuszczanie się błony śluzowej jamy macicy). Miesiączka występuje u kobiet dwa tygodnie po owulacji. U niektórych kobiet czas trwania menstruacji wynosi trzy dni, u innych siedem. Podobnie jak czas trwania menstruacji, tak i obfitość miesiączki może się różnić.
Miesiączka jest dla kobiecego organizmu sporym wyzwaniem. Towarzyszy jej mnóstwo dolegliwości, a u niektórych kobiet uporczywe objawy obserwuje się także w innych fazach cyklu. Z reguły na kilka dni przed wystąpieniem krwawienia mogą się pojawić bóle w podbrzuszu o charakterze skurczowym, czasem też nudności i wymioty i omdlenia. Wszystkiemu winne są prostaglandyny, czasem stany zapalne lub wady anatomiczne macicy i jajowodów, a także endometrioza i mięśniaki macicy. Każdą dolegliwość należy skonsultować z ginekologiem, aby wykluczyć nieprawidłowości anatomiczne i zmiany w obrębie narządów płciowych.
Bóle menstruacyjne można załagodzić. Warto w tym czasie sięgnąć po leki przeciwbólowe pochodzenia roślinnego. Wskazane jest również picie herbat i naparów z krwawnika pospolitego. Kolejnym naturalnym sposobem na bolesne miesiączkowanie jest stosowanie ziół takich jak melisa, szyszki chmielu, pięciornik gęsi. Jeśli żadna z powyższych metod nie daje ukojenia, można wówczas sięgnąć po tabletki przeciwbólowe (np. Apap) lub rozkurczowe (np. No-spa). W aptekach dostępne są również leki rozkurczające i przeciwbólowe w w czopkach.
4. Infekcje intymne a dolegliwości kobiece
Infekcje intymne również zaliczane są do grupy kobiecych dolegliwości. Specjaliści wyróżniają infekcje grzybice, bakteryjne oraz mieszane. W przebiegu infekcji intymnej pacjentka może odczuwać swędzenie okolic intymnych, pieczenie, ból odczuwany podczas stosunku, ból podczas oddawania moczu. Upławy to kolejny objaw infekcji intymnej. Pacjentka może zauważyć u siebie białą, żółtą lub kremową wydzielinę. Może być ona bezwonna lub posiadać specyficzny, rybi zapach. W wielu przypadkach upławy mają konsystencję twarogu.
W pochwie kobiety obecne są dobroczynne bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus), które utrzymują prawidłowe pH pochwy i zwalczają patogeny, nie dopuszczając tym samym do nadmiernego ich namnażania. Niewłaściwa higiena intymna (irygacje pochwy, stosowanie zwykłego mydła zamiast płynu do higieny o niskim pH) może prowadzić do zaburzeń flory bakteryjnej pochwy, ale nawet te panie, które prawidłowo dbają o higienę mogą doświadczać zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych.
Zmniejszona ilość bakterii Lactobacillus, a także podwyższony poziom pH pochwy, skutkuje zwiększoną ilością patogenów, które są odpowiedzialne za rozwój infekcji intymnej. Inne przyczyny infekcji intymnych to:
- nadmiar stresu,
- antybiotykoterapia,
- przyjmowanie środków hormonalnych,
- ciąża,
- połóg.
Namnażanie patogenów odpowiedzialnych za infekcje intymne może być również związane z podwyższoną aktywnością seksualną.
5. Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?
Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza? Pacjenka powinna udać się do specjalisty w następujących sytuacjach:
5.1. Ból menstruacyjny utrudnia normalne funkcjonowanie
Jeśli ból brzucha podczas okresu jest tak silny, że ciężko ci wstać z łóżka, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Chociaż dolegliwości tego typu doświadcza aż jedna na pięć kobiet, objawów tych nie można uznać za normalne. Mogą one świadczyć o nieprawidłowościach w budowie macicy, zaburzeniach hormonalnych czy różnego typu chorobach dróg rodnych – infekcjach czy mięśniakach macicy. Przyczyną bólu może być także stosowana forma antykoncepcji, np. spiralka.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co powoduje krwawienie po miesiączce? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
- Jak pomóc sobie z bolesnymi miesiączkami? - odpowiada lek. Katarzyna Szymczak
- Dlaczego mój okres zniknął? - odpowiada mgr Joanna Wasiluk
5.2. Ból w okolicach miednicy nie tylko podczas miesiączki
Dyskomfort w okolicach dolnych partii pleców odczuwany tuż przed okresem i podczas kilku pierwszych jego dni jest całkowicie normalny. Jeżeli jednak ból lędźwiowej części kręgosłupa pojawia się w różnych momentach cyklu, powinnyśmy zgłosić się do ginekologa. Zwłaszcza, jeśli towarzyszą temu inne objawy, takie jak bolesne oddawanie moczu, ciągłe zmęczenie, nawracające bóle głowy czy wzdęcia i zaparcia. Symptomy te mogą świadczyć o endometriozie – schorzeniu, w przebiegu którego błona śluzowa macicy znajduje się poza jej jamą.
5.3. Skurcze menstruacyjne trwają dłużej niż 3 dni
Krwawienie menstruacyjne trwa najczęściej od 3 do 7 dni, jednak nie jest normalne, by silny ból wywołany przez skurcze odczuwany był w ciągu całego tego czasu, a już na pewno nie po jego zakończeniu. Zdarza się, że ból promieniuje do podbrzusza i miednicy, czemu towarzyszy nieprzyjemne uczucie ciężkości, a do tego nudności, wymioty, bóle kręgosłupa i głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a nawet stany depresyjne. Objawy tego typu mogą wskazywać na zespół bolesnego miesiączkowania, dlatego najlepiej skonsultować je z lekarzem.
5.4. Miesiączki są obfite
O tym, że miesiączka jest zbyt obfita, świadczy nie tylko duża ilość zużywanych w ciągu doby podpasek czy tamponów, ale i krwawienie trwające ponad 7 dni. Aby zidentyfikować źródło problemu, lekarz zaleca zazwyczaj wykonanie badań hormonalnych, a także USG macicy. Leczenie natomiast dostosowane jest do rodzaju schorzenia, którym w takiej sytuacji mogą być np. polipy czy wspomniana endometrioza.
5.5. Miesiączki są zbyt skąpe
O skąpym miesiączkowaniu mówimy wówczas, gdy krwawienie trwa nie dłużej niż kilkanaście godzin, a ilość zużywanych w ciągu doby podpasek jest niewielka. Istnieje kilka możliwych przyczyn takiego problemu – zespół policystycznych jajników, zapalenie narządów rodnych, zbyt niski poziom estrogenów czy uszkodzenie śluzówki macicy. W tym przypadku ginekolog również zaleca wykonanie badań pod kątem poziomu hormonów, USG, a także endoskopowe badanie macicy.
Źródło: infertility.about.com
Zobacz także:
5.6. Występują zaburzenia miesiączkowania
Zaburzenia miesiączkowania wymagają porady ginekologa, ponieważ mogą być symptomem poważnej choroby. Wśród głównych przyczyn tego problemu specjaliści wymieniają problemy hormonalne takie jak niedoczynność i nadczynność tarczycy.
Nieregularne miesiączki mogą być także wynikiem stosowania tabletek antykoncepcyjnych oraz wkładek wewnątrzmacicznych. Miesiączki mogą być skąpe lub pojawiać się w różnych momentach cyklu na także na skutek stanów zapalnych macicy, niewydolność jajników, mogą być również konsekwencją łyżeczkowania jamy macicy. Wśród innych przyczyn zaburzeń miesiączkowania wyróżnić należy także okres przekwitania, okres dojrzewania, przwlekłe infekcje intymne, choroby weneryczne.
W sytuacji, kiedy miesiączka pojawia się rzadziej niż co 31 dni, nasze cykle mogą przebiegać bezowulacyjnie. Winne są najczęściej zaburzenia hormonalne, za które odpowiada nieprawidłowa praca przysadki mózgowej. Do wydłużenia cyklu dochodzi najczęściej na skutek niedoboru progesteronu w drugiej fazie – zwykle zaleca się wówczas zażywanie leków hormonalnych. Wydłużenie cyklu może być także spowodowane chronicznym stresem.
Jeśli zaburzenia miesiączkowania wynikają z infekcji intymnych, należy udać się do lekarza, który zweryfikuje dokładną przyczynę problemu. Kobietom, które mają problem z infekcjami intymnymi zaleca się rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny osobistej. Drobne infekcje można wyleczyć za pomocą preparatów ziołowych (są one dostępne w aptece bez recepty). Niestety, w przypadku poważnych infekcji taka metoda może nie być wystarczająca. Tutaj konieczna będzie wizyta u ginekologa, który zleci odpowiednie badania i przepisze odpowiedni rodzaj leku. Lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwzapalnych, które działaj przeciwgrzybiczo lub/i przeciwbakteryjnie.
Skuteczność leczenia zależy od wyboru odpowiedniego preparatu i czasu. Aby zapalenie się nie powtórzyło, odpowiednią kurację powinien przejść również partner. Całkowity zanik miesiączek może być związany z uprawianiem bardzo intensywnego sportu albo mieć swoją przyczynę w anoreksji.
6. Jak unikać kobiecych problemów z infekcjami?
W profilaktyce zakażeń bakteryjnych i grzybiczych pochwy kluczowe znaczenie ma właściwa higiena intymna, zdrowa, zbilansowana dieta oraz odpowiedni dobór bielizny i ubrań (bawełniana, luźna bielizna, stroje z naturalnych, przewiewnych tkanin).
Dobre nawyki mogą jednak nie wystarczyć. W okresie zwiększonego ryzyka wystąpienia infekcji (np. ciąża, połóg, długotrwały stres, antybiotykoterapia) warto zadbać o prawidłową florę bakteryjną pochwy, stosując preparaty z bakteriami kwasu mlekowego.
Probiotyki są dostępne w różnej postaci – można stosować je doustnie (wówczas działają korzystnie również na układ pokarmowy) lub dopochwowo. Probiotyki ginekologiczne zwiększają liczbę bakterii Lactobacillus w pochwie, ograniczając namnażanie chorobotwórczych drobnoustrojów.
Bakterie kwasu mlekowego powodują również obniżenie pH pochwy, dodatkowo chroniąc ją przed działaniem grzybów i niekorzystnych bakterii. Obecnie dostępne są także żele nawilżające okolice intymne, które łagodzą podrażnienia i chronią kobietę przed zakażeniami pochwy.
Preparaty tego typu doskonale sprawdzają się w przypadku suchości pochwy lub jej podrażnień. Redukcja niewielkich otarć i zwiększenie nawilżenia pochwy poprawia komfort kobiety podczas zbliżeń z partnerem i korzystnie wpływa na jej zdrowie intymne oraz samopoczucie.
Zakażenia pochwy należą do przypadłości, które mają tendencję do nawracania. Prawidłowa higiena osobista i zdrowy tryb życia pozwalają na zmniejszenie ryzyka ponownego wystąpienia infekcji intymnych, ale szanse na zdrowie intymne wzrastają jeszcze bardziej, gdy kobieta profilaktycznie stosuje probiotyki.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.