Przejdź na WP

Kobiece dolegliwości

Do kobiecych dolegliwości można zaliczyć: bóle menstruacyjne, napięcie przedmiesiączkowe, zapalenie okolic intymnych. To wszystko wciąż dokucza kobiecie i zajmuje czas, ponieważ często wiąże się z koniecznością wizyty u lekarza. Wszystko dzieje się dlatego, że organizm żeński ulega zmianom związanym z cyklem miesiączkowym. Czy jest sposób, by raz na zawsze zwalczyć kobiece dolegliwości?

Zobacz film: "Jak objawia się zespół napięcia przedmiesiączkowego?"

1. Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Organizm kobiety
Organizm kobiety

Organizm kobiety zależny jest od cyklicznych zmian, które związane są z cyklem miesiączkowym. Zmienność...

zobacz galerię

Wszystko zaczyna się 7-10 dni przed miesiączką. Jesteśmy drażliwe, nie potrafimy się skupić, ciągle jemy, boli nas głowa, brzuch, krzyż i miednica, piersi są obrzękłe, a sutki bolą, mamy bardzo zły nastrój i zero energii. Wszystko mija z początkiem krwawienia, ale ile do tej pory wycierpiał mąż.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyka 60% kobiet, zwłaszcza tych po trzydziestce. Objawy są jednak zwykle łagodne. U 3-8% kobiet zdarza się, że dolegliwości są bardzo silne i występują przez całą drugą połowę cyklu.

Jakie mogą być przyczyny tego dokuczliwego stanu? Nie są one do końca wyjaśnione. Wpływ może mieć zwiększony poziom estogenów, przy jednoczesnym niedoborze progestagenów. Estrogeny zatrzymują wodę w organizmie, przez co dochodzi do obrzęku jelit, co z kolei powoduje uczucie rozpierania w jamie brzusznej. Zastój żylny przyczynia się do bólów w okolicy krzyżowej, napięcia piersi oraz obrzęku nóg i dłoni. Ból głowy, skłonność do depresji, napięcie psychiczne i wzmożony apetyt - to z kolei wynik obrzęku układu nerwowego.

Aby zmniejszyć dolegliwości, należy ograniczyć płyny i sól, wyeliminować cukier i alkohol dwa tygodnie przed miesiączką. Czasem konieczne jest stosowanie środków moczopędnych. Warto też sięgnąć po ziołowe leki uspokajające, zawierające melisę, kozłek, męczennicę, dziurawiec. Dobrym pomysłem może się również okazać relaksująca inhalacja czy kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych.

2. Problemy z miesiączką

Tuż przed miesiączką mogą się pojawić bóle w podbrzuszu o charakterze skurczowym, czasem też nudności i wymioty, omdlenia. Wszystkiemu winne są prostaglandyny, czasem stany zapalne lub wady anatomiczne macicy i jajowodów, a także endometrioza i mięśniaki macicy.

Aby złagodzić dolegliwości, można sięgnąć po leki przeciwbólowe pochodzenia roślinnego. Pomagają napary z krwawnika pospolitego lub mieszanek ziołowych zawierających krwawnik, pięciornik gęsi, melisę i szyszki chmielu. Jeśli po takiej kuracji objawy nie ustępują, można sięgnąć po leki rozkurczowe i przeciwbólowe - doustne lub w czopkach. W wyjątkowych przypadkach lekarz może zaproponować leczenie hormonalne.

Zaburzenia miesiączkowania wymagają porady ginekologa, ponieważ mogą być symptomem poważnej choroby. Nadczynność tarczycy, łyżeczkowanie jamy macicy, stany zapalne macicy, niewydolność jajników, zaburzenia hormonalne, wkładki wewnątrzmaciczne, antykoncepcja hormonalna - to wszystko może prowadzić do skąpych miesiączek. Za jej brak odpowiedzialna jest często anoreksja. Nadmierne krwawienia są z kolei związane z zaburzeniami hormonalnymi w dwóch okresach życia kobiety: dojrzewaniu i przekwitaniu. Przyczyną mogą być także mięśniaki macicy oraz zapalenie błony śluzowej macicy. Pieczenie, świąd, upławy, bolesność przy współżyciu mogą wskazywać na stan zapalny. Przyczyny to: brak higieny osobistej, miesiączka, antybiotyki, środki antykoncepcyjne. Zakażenie pochwy jest zwykle pochodzenia bakteryjnego, grzybicznego lub powoduje je rzęsistek.

W przypadku niewielkiego zakażenia pomagają preparaty ziołowe, które można kupić w aptece bez recepty. Jeśli jednak, mimo zastosowania tych leków, dolegliwości nie mijają, należy skonsultować się z ginekologiem. Przepisze on leki przeciwzapalne, działające przeciwgrzybiczo lub/i przeciwbakteryjnie. Skuteczność leczenia zależy od wyboru odpowiedniego preparatu i czasu. Aby zapalenie się nie powtórzyło, odpowiednią kurację powinien przejść również partner.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy