Trwa ładowanie...

Kobieta, która czuje zapach choroby

Joy Milne ma bardzo czuły węch, który zadziwił nawet naukowców. Okazało się, że 65-letnia Brytyjka potrafi wyczuć zapach... choroby Parkinsona. Ponad 20 lat temu zauważyła, że jej mąż inaczej pachnie – sześć lat później zdiagnozowano u niego parkinsona.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna)
Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna) [8 zdjęć]

Choroba Parkinsona Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, czyli nieodwracalnym zmianom...

zobacz galerię

1. Bardzo czuły nos

Lekarze uważają, że niezwykła zdolność kobiety może pomóc we wczesnym diagnozowaniu choroby, a dzięki temu w podjęciu skutecznego leczenia w pierwszej fazie.

Wszystko zaczęło się ponad 20 lat temu. Joy zauważyła, że jej mąż Les, pachnie inaczej niż zwykle. Kobieta opisała zapach jako ciężki i lekko piżmowy. Sześć lat później u mężczyzny wykryto chorobę Parkinsona. Niestety, Les przegrał walkę z degeneracyjnym schorzeniem i zmarł w tym roku.

Joy zauważyła, że potrafi wyczuć parkinsona, gdy przyłączyła się do organizacji charytatywnej zajmującej się badaniami i wsparciem dla chorych na to schorzenie. Okazało się, że wielu pacjentów pachnie podobnie do jej męża. Kobieta nie wiedziała, że charakterystyczny zapach skóry to nowość dla naukowców.

2. Szansa na wczesną diagnozę?

Jak nawiązała z nimi współpracę? Joy Milne uczestniczyła w wykładzie na temat choroby Parkinsona na Uniwersytecie w Edynburgu i wspomniała o tym prowadzącemu, doktorowi Tilo Kunath. Zafascynowany lekarz postanowił sprawdzić, czy to prawda.

Podczas eksperymentu okazało się, że Joy bezbłędnie rozpoznaje, kto choruje na parkinsona na podstawie zapachu t-shirtu. Skąd się bierze charakterystyczna woń?

Eksperci wyjaśniają, że piżmowy zapach to wynik zmian w sebum spowodowanych przez chorobę. Naturalny olej znajdujący się w skórze pachnie inaczej u chorych, ale potrafią to wyczuć wyłącznie osoby obdarzone ponadprzeciętnym węchem.

Dzięki nosowi Joy Milne fundacja „Parkinson's UK” postanowiła wesprzeć finansowo badania nad wonią skóry chorych. Naukowcy liczą, że to odkrycie pomoże we wczesnym diagnozowaniu, nawet przed pojawieniem się pierwszych typowych objawów.

Obecnie nie ma lekarstwa na chorobę ani testu, który pozwalałby na wykrywanie schorzenia. Choroba Parkinsona to powoli postępujące zwyrodnienie układu nerwowego. Szacuje się, że cierpi na nie ponad 6 milionów osób na całym świecie. Z raportu fundacji „Żyć z chorobą Parkinsona” wynika, że w Polsce choruje ok. 60-70 tys. osób.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.