Trwa ładowanie...

Kołdra obciążeniowa – jak stosować i wybrać?

Avatar placeholder
22.06.2021 14:12
Kołdra obciążeniowa to jeden ze sposobów walki z bezsennością.
Kołdra obciążeniowa to jeden ze sposobów walki z bezsennością. (123rf)

Kołdra obciążeniowa jest produktem, który przypomina typowe nocne okrycie z tą różnicą, że posiada nieco większą wagę. Dzięki temu podczas snu czy odpoczynku przyciska ciało do podłoża, stymulując układ proprioceptywny, czyli inaczej system czucia głębokiego. Przynosi to wiele korzyści. Jak stosować koc sensoryczny? Dlaczego warto? Czy istnieją konkretne wskazania?

spis treści

1. Co to jest kołdra obciążeniowa?

Kołdra obciążeniowa, znana również jako kołdra sensoryczna, wygląda jak zwykła kołdra, jest jednak cięższa. Ma inne wypełnienie. O ile zwykła kołdra jest wypełniona syntetycznym wypełniaczem, puchem czy piórami, o tyle kołdra obciążeniowa szklanym granulatem lub naturalnym żwirkiem. Jej wierzch jest uszyty z miękkiej, komfortowej i przepuszczającej powietrze tkaniny.

2. Jak działa kołdra obciążeniowa?

Kołdra sensoryczna, dzięki temu, że jest dość ciężka, rozluźnia mięśnie, delikatnie naciska na stawy i ścięgna. Jednocześnie jej głęboki ucisk wyzwala dodatkowe pokłady tak zwanych hormonów szczęścia: serotoniny i dopaminy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Dzięki temu, że koc lekko przyciska ciało do podłoża i stymuluje układ proprioceptywny, czyli inaczej system czucia głębokiego, ten pracuje bardziej efektywnie. To możliwe dzięki temu, że nacisk koca sensorycznego naśladuje techniki terapeutyczne stymulujące propriocepcję.

To wywołuje reakcje ze strony układu nerwowego. Na osoby nadmiernie pobudzone kołdra obciążeniowa działa uspokajająco, zaś pobudzająco na osoby, których zmysły są dość wrażliwe.

W rezultacie kołdra obciążeniowa:

  • sprzyja poprawie procesów związanych z przetwarzaniem sensorycznym i stymuluje czucie głębokie,
  • uspokaja i wycisza, relaksuje,
  • ułatwia zasypianie, umożliwia regenerujący sen,
  • zmniejsza niepokój,
  • poprawia koncentrację,
  • wpływa na poprawę nastroju,
  • łagodzi dolegliwości bólowe.

3. Dla kogo kołdra obciążeniowa?

Kołdra obciążeniowa jest polecana zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, zwłaszcza tych, którzy zmagają się z:

  • z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD,
  • zaburzeniami przetwarzania sensorycznego, zaburzeniami propriocepcji. Kołdrę obciążeniową, zwłaszcza w przypadku dzieci, wykorzystuje się w terapii wielu schorzeń i nieprawidłowości, na przykład zaburzeń czucia głębokiego,
  • bezsennością i innymi zaburzeniami snu,
  • depresją, zespołem lękowym, nerwicą.

Kołdry obciążeniowe bywają również stosowane u osób z padaczką czy chorobą dwubiegunową. Niektórzy specjaliści polecają ją również przy zespole niespokojnych nóg, pierwszych objawach choroby Parkinsona lub Alzheimera, a także demencji.

Kołdra obciążeniowa dla dorosłych sprawdza się szczególnie u tych osób, które są spięte i zestresowane. Jej nacisk tonuje bowiem pobudliwość układu autonomicznego, co redukuje lęk i objawy związane z pobudzeniem psychoruchowym.

W rezultacie zwalnia tętno, a reakcje somatyczne są zdecydowanie słabsze. Wiele osób przyrównuje efekty jej działania do rezultatów masażu relaksacyjnego.

4. Jak stosować koc sensoryczny?

Koc obciążeniowy można wykorzystać na kilka sposobów, zarówno w domu, jak i w gabinecie terapeuty. Stosując ją samodzielnie warto pamiętać, by nie używać jej wbrew woli dziecka. Bardzo ważne jest, by nie zakrywać nią głowy, a malucha nie zawijać w nią za ciasno.

Zaleca się, by dziecko czy dorosły z kocem sensorycznym mieli jak najczęstszy kontakt – nie tylko w nocą, ale i w ciągu dnia. Można się nią okrywać podczas wykonywania różnych zajęć. Kołdra obciążeniowa dla dzieci sprawdza się podczas wielu zabaw terapeutycznych.

5. Przeciwwskazania

Ze stosowaniem kołdry obciążeniowej nie wiąże się wiele przeciwskazań i zagrożeń, niemniej takie istnieją. Producenci nie zalecają jej dla dzieci poniżej 2. roku życia, co ma związek z ryzykiem uduszenia podczas snu czy podczas zabawy.

Ponadto może się ona okazać nieodpowiedni dla osób zmagających się z takimi:

  • astma,
  • obturacyjny bezdech śródsenny,
  • klaustrofobia,
  • łamliwość kości,
  • osteoporoza.

6. Jak dobrać kołdrę obciążeniową?

Bardzo ważne jest także, aby kołdra obciążeniowa posiadała odpowiedni rozmiar. Oznacza to, że powinna pasować nie tylko do rozmiaru łóżka, ale i masy ciała. Koc sensoryczny powinien stanowić od 5 do 15% masy ciała użytkownika (10 w przypadku dziecka i 10-15 u osoby dorosłej).

Cena kołdry obciążeniowej waha się w granicach 100-300 złotych, co zależy od rozmiarów i wagi, a także producenta i wykorzystanych materiałów. Czy warto ją nabyć? Kołdra obciążeniowa cieszy się nie tylko popularnością, ale i uznaniem wielu specjalistów i użytkowników, zwłaszcza rodziców. Zbiera pozytywne opinie.

7. Jak uszyć kołdrę obciążeniową?

Kołderkę obciążeniową można kupić lub uszyć samodzielnie. Do jej wykonania wykorzystuje się bawełnę oraz obciążenie: mikrokulki szklane, drobne kamyczki, piasek czy inne materiały zapewniające pożądaną wagę.

Jak wykonać takie okrycie krok po kroku? Nie jest to skomplikowane. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z gotowych instrukcji, także w postaci filmików, które można znaleźć w internecie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze