Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Kowalska

Kolka u noworodka - objawy kolki jelitowej, kolka gazowa

Avatar placeholder
16.07.2024 12:31
Kolka u noworodka jest bardzo częstą dolegliwością
Kolka u noworodka jest bardzo częstą dolegliwością (123rf.com)

Kolka u noworodka to potocznie nazwany ostry, kłujący ból brzucha. Wyróżnia się kolkę: jelitową, nerkową, żółciową, śledzionową i wątrobową. To, co łączy te rodzaje kolki, to charakter bólu, który jest kłujący i zazwyczaj zlokalizowany w którejś części jamy brzusznej. Towarzyszą im mniej lub bardziej swoiste objawy, tj. wymioty, mdłości i inne. Jakie są objawy kolki u dziecka?

O ile objawy kolki u noworodka są podobne, o tyle mechanizm powstawania bólu jest inny. Zazwyczaj ból kolkowy spowodowany jest przez rozciąganie tkanek, w których znajdują się receptory bólowe, lub skurcze mięśniówki gładkiej, próbującej przezwyciężyć opór np. miedniczki nerkowej w kolce nerkowej, pęcherzyka żółciowego w kolce żółciowej, torebki śledziony czy wątroby w kolce wątrobowej.

spis treści

1. Kolka u noworodka - objawy kolki jelitowej

Do symptomów kolki jelitowej należą skurczowe, ostre bóle jelit oraz dodatkowe objawy (zaburzenia łaknienia, biegunka, nudności, wymioty). Bóle kolkowe pojawiają się po błędzie dietetycznym, przy ostrych zatruciach pokarmowych i infekcjach, w niedokrwieniu jelita, a także w różnych postaciach organicznej lub czynnościowej niedrożności lub zwężenia jelita. Kolka u noworodka trwa 1-3 minuty i pojawia się co kilka-kilkanaście minut. Bóle kolkowe trudno zlokalizować. O bólach kolkowych u noworodka warto porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Zobacz film: "Sposoby na kolkę u dziecka"

Nie powinno się bagatelizować kolki, ponieważ symptomy mogą wskazywać na stan chorobowy, wymagający leczenia operacyjnego (np. wgłobienie, skręt jelit). W przypadku kolki jelitowej po błędzie dietetycznym zalecana jest ścisła dieta do momentu ustąpienia bólu. Skuteczny na kolkę może się okazać jednorazowy krótkotrwały kompres rozgrzewający.

2. Kolka u noworodka - kolka gazowa

Kolka u noworodka jest to bardzo częsta dolegliwość u niemowląt, nazywana jest też kolką gazową. Polega na rozciągnięciu jelit przez nagromadzone gazy, a przez to bolesnych skurczach żołądka i jelit, spowodowanych potrzebą usunięcia nagromadzonego w przewodzie pokarmowym powietrza połykanego podczas jedzenia.

Kolka u noworodka ma dość typowe objawy i przejściowy charakter, niemający wpływu na prawidłowy wzrost i rozwój niemowlęcia. Atak kolki jelitowej u niemowląt zaczyna się na ogół gwałtownie, najczęściej w godzinach popołudniowych, nagłym płaczem oraz krzykiem. Dziecko zaciska piąstki, kopie nóżkami, brzuszek staje się wzdęty. Często płacz trwa kilka godzin, a dziecko bardzo trudno jest uspokoić.

Dyschezja niemowlęca - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, dyschezja a kolka niemowlęca
Dyschezja niemowlęca - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, dyschezja a kolka niemowlęca

Dyschezja niemowlęca to popularny problem z wypróżnianiem u niemowlaka, który rozpoczyna się u kilkutygodniowych

przeczytaj artykuł

Kolka u noworodka pojawia się między 3. a 12. tygodniem życia. Chociaż znika zwykle po 3. miesiącu życia, to u niektórych dzieci jej objawy mogą się utrzymywać do 6.–9. miesiąca życia. Obserwuje się również, że częściej chorują chłopcy niż dziewczynki. Najodpowiedniejszym postępowaniem z dzieckiem cierpiącym na kolkę jest pojenie naparem z kopru włoskiego lub rumianku.

Ulgę przynosi też masaż brzucha dziecka lub ułożenie na brzuchu z podkurczonymi nogami i delikatny masaż pleców. Ważna jest także profilaktyka. Należy uważać, by dziecko przy karmieniu nie łykało nadmiernie powietrza. Pokarm i napoje ze smoczka powinny lecieć kroplami, nie strumieniem, powinien być odpowiedni kąt ułożenia przy karmieniu. Eliminacja z diety matki np. ostrych przypraw, potraw wzdymających, napojów gazowanych, mocnej kawy łagodzi objawy kolki u niemowlęcia.

W przypadku nasilonych objawów kolki u niemowlaka należy zawsze skontaktować się z lekarzem, ponieważ w takiej sytuacji konieczne jest wykluczenie innych przyczyn dolegliwości, takich jak:

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze