Kolor oczu może wiele powiedzieć o ryzyku potencjalnych chorób
Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Ma to swoje uzasadnienie. Niektóre teorie naukowe sugerują, że kolor oczu może świadczyć o cechach naszego charakteru, a nawet o ryzyku chorób. Ostatnio odkryto, że barwa tęczówki wskazuje nawet na prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu.
Koloru oczu zależy od ilości melaniny, czyli pigmentu znajdującego się w tęczówce oka. Niebieski kolor oczu oznacza brak pigmentu w tęczówce. Jeśli jest go dużo - mamy brązowe oczy, a przy średniej ilości - zielone.
Badania wykazały, że większe ryzyko różnych chorób i problemów ze zdrowiem, w tym również z alkoholizmem, może być związane z kolorem oczu.
W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Vermont wykazano, że ludzie o jasnych oczach są o 54 proc. bardziej narażeni na ryzyko uzależnienia się od alkoholu niż osoby z ciemnymi oczami. Okazuje się bowiem, że osoby z piwnymi tęczówkami są bardziej wrażliwe na alkohol i szybciej się upijają. W praktyce oznacza to, że są one w stanie wypić mniej alkoholu i są mniejsze szanse, że dojdzie u nich do uzależnienia.
Wyniki tych analiz są powiązane z badaniami przeprowadzonych w 2001 roku opublikowanych w czasopiśmie "Personality and Individual Differences". Zauważono, że u osób o ciemnych oczach szybciej można było zauważyć skutki upojenia alkoholowego, co oznacza, że były bardziej podatne na działanie alkoholu.
Okazuje się również, że kolor oczu może być związany z większym ryzykiem różnych poważnych chorób.
Według badań opublikowanych w "American Journal of Ophthalmology" osoby z ciemnymi oczami są np. bardziej podatne na rozwój zaćmy. To choroba oczu prowadząca do utraty wzroku. Może być wrodzona bądź związana z procesem starzenia i polega na zmętnieniu soczewki oka.
Co więcej, analizy opublikowane w czasopiśmie "Nature Genetics" wykazały, że osoby o tym kolorze oczu są również bardziej podatne na bielactwo nabyte skóry. To długotrwały stan chorobowy skóry, który może pojawić się już ok. 10. roku życia. Choroba polega na depigmentacji skóry. W jej efekcie na skórze zaczynają się pojawiać blade plamy.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jak bada się alkoholizm? - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- Czy to już alkoholizm? - odpowiada mgr Arleta Balcerek
- Jak radzić sobie w alkoholiźmie? - odpowiada mgr Agata Hensoldt-Jankowska
Zdaniem organizacji Skin Cancer Foundation osoby z jasnym kolorem oczu, a więc takim jak niebieski, zielony lub szary, mają wyższe ryzyko uszkodzenia wzroku przez ostre słońce oraz raka skóry. Dzieje się tak dlatego, że ich tęczówki mają niższy poziom ochronnego pigmentu – melaniny, przez co są bardziej podatne na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego.
Ponadto amerykański National Eye Institute uważa, że osoby o jasnych oczach są bardziej narażone na zwyrodnienie plamki żółtej.
Jednak kolor oczu nie jest związany jedynie z większym ryzykiem chorób. Okazuje się bowiem, że osoby o jaśniejszych oczach są bardziej tolerancyjne na ból. Do takiego wniosku doszli naukowcy na Uniwersytecie w Pittsburghu, którzy przeprowadzili własne eksperymenty.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.