Trwa ładowanie...

Kolor oczu może wiele powiedzieć o ryzyku potencjalnych chorób

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Ma to swoje uzasadnienie. Niektóre teorie naukowe sugerują, że kolor oczu może świadczyć o cechach naszego charakteru, a nawet o ryzyku chorób. Ostatnio odkryto, że barwa tęczówki wskazuje nawet na prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu.

Koloru oczu zależy od ilości melaniny, czyli pigmentu znajdującego się w tęczówce oka. Niebieski kolor oczu oznacza brak pigmentu w tęczówce. Jeśli jest go dużo - mamy brązowe oczy, a przy średniej ilości - zielone.

Badania wykazały, że większe ryzyko różnych chorób i problemów ze zdrowiem, w tym również z alkoholizmem, może być związane z kolorem oczu.

Zobacz film: "Uzależnienie od alkoholu [Specjalista radzi]"

W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Vermont wykazano, że ludzie o jasnych oczach są o 54 proc. bardziej narażeni na ryzyko uzależnienia się od alkoholu niż osoby z ciemnymi oczami. Okazuje się bowiem, że osoby z piwnymi tęczówkami są bardziej wrażliwe na alkohol i szybciej się upijają. W praktyce oznacza to, że są one w stanie wypić mniej alkoholu i są mniejsze szanse, że dojdzie u nich do uzależnienia.

Wyniki tych analiz są powiązane z badaniami przeprowadzonych w 2001 roku opublikowanych w czasopiśmie "Personality and Individual Differences". Zauważono, że u osób o ciemnych oczach szybciej można było zauważyć skutki upojenia alkoholowego, co oznacza, że były bardziej podatne na działanie alkoholu.

3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm
3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm [7 zdjęć]

Kiedy zamiar wypicia lampki wina zmienia się w wypicie całej butelki lub innego mocniejszego trunku,

zobacz galerię

Okazuje się również, że kolor oczu może być związany z większym ryzykiem różnych poważnych chorób.

Według badań opublikowanych w "American Journal of Ophthalmology" osoby z ciemnymi oczami są np. bardziej podatne na rozwój zaćmy. To choroba oczu prowadząca do utraty wzroku. Może być wrodzona bądź związana z procesem starzenia i polega na zmętnieniu soczewki oka.

Co więcej, analizy opublikowane w czasopiśmie "Nature Genetics" wykazały, że osoby o tym kolorze oczu są również bardziej podatne na bielactwo nabyte skóry. To długotrwały stan chorobowy skóry, który może pojawić się już ok. 10. roku życia. Choroba polega na depigmentacji skóry. W jej efekcie na skórze zaczynają się pojawiać blade plamy.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Zdaniem organizacji Skin Cancer Foundation osoby z jasnym kolorem oczu, a więc takim jak niebieski, zielony lub szary, mają wyższe ryzyko uszkodzenia wzroku przez ostre słońce oraz raka skóry. Dzieje się tak dlatego, że ich tęczówki mają niższy poziom ochronnego pigmentu – melaniny, przez co są bardziej podatne na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego.

Ponadto amerykański National Eye Institute uważa, że osoby o jasnych oczach są bardziej narażone na zwyrodnienie plamki żółtej.

Jednak kolor oczu nie jest związany jedynie z większym ryzykiem chorób. Okazuje się bowiem, że osoby o jaśniejszych oczach są bardziej tolerancyjne na ból. Do takiego wniosku doszli naukowcy na Uniwersytecie w Pittsburghu, którzy przeprowadzili własne eksperymenty.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza