Kolor oczu może wiele powiedzieć o ryzyku potencjalnych chorób

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Ma to swoje uzasadnienie. Niektóre teorie naukowe sugerują, że kolor oczu może świadczyć o cechach naszego charakteru, a nawet o ryzyku chorób. Ostatnio odkryto, że barwa tęczówki wskazuje nawet na prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu.

Koloru oczu zależy od ilości melaniny, czyli pigmentu znajdującego się w tęczówce oka. Niebieski kolor oczu oznacza brak pigmentu w tęczówce. Jeśli jest go dużo - mamy brązowe oczy, a przy średniej ilości - zielone.

Badania wykazały, że większe ryzyko różnych chorób i problemów ze zdrowiem, w tym również z alkoholizmem, może być związane z kolorem oczu.

W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Vermont wykazano, że ludzie o jasnych oczach są o 54 proc. bardziej narażeni na ryzyko uzależnienia się od alkoholu niż osoby z ciemnymi oczami. Okazuje się bowiem, że osoby z piwnymi tęczówkami są bardziej wrażliwe na alkohol i szybciej się upijają. W praktyce oznacza to, że są one w stanie wypić mniej alkoholu i są mniejsze szanse, że dojdzie u nich do uzależnienia.

Wyniki tych analiz są powiązane z badaniami przeprowadzonych w 2001 roku opublikowanych w czasopiśmie "Personality and Individual Differences". Zauważono, że u osób o ciemnych oczach szybciej można było zauważyć skutki upojenia alkoholowego, co oznacza, że były bardziej podatne na działanie alkoholu.

3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm

Kiedy zamiar wypicia lampki wina zmienia się w wypicie całej butelki lub innego mocniejszego trunku, nie trudno o wyrządzenie naszemu organizmowi szkody....

Okazuje się również, że kolor oczu może być związany z większym ryzykiem różnych poważnych chorób.

Według badań opublikowanych w "American Journal of Ophthalmology" osoby z ciemnymi oczami są np. bardziej podatne na rozwój zaćmy. To choroba oczu prowadząca do utraty wzroku. Może być wrodzona bądź związana z procesem starzenia i polega na zmętnieniu soczewki oka.

Co więcej, analizy opublikowane w czasopiśmie "Nature Genetics" wykazały, że osoby o tym kolorze oczu są również bardziej podatne na bielactwo nabyte skóry. To długotrwały stan chorobowy skóry, który może pojawić się już ok. 10. roku życia. Choroba polega na depigmentacji skóry. W jej efekcie na skórze zaczynają się pojawiać blade plamy.

Zdaniem organizacji Skin Cancer Foundation osoby z jasnym kolorem oczu, a więc takim jak niebieski, zielony lub szary, mają wyższe ryzyko uszkodzenia wzroku przez ostre słońce oraz raka skóry. Dzieje się tak dlatego, że ich tęczówki mają niższy poziom ochronnego pigmentu – melaniny, przez co są bardziej podatne na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego.

Ponadto amerykański National Eye Institute uważa, że osoby o jasnych oczach są bardziej narażone na zwyrodnienie plamki żółtej.

Jednak kolor oczu nie jest związany jedynie z większym ryzykiem chorób. Okazuje się bowiem, że osoby o jaśniejszych oczach są bardziej tolerancyjne na ból. Do takiego wniosku doszli naukowcy na Uniwersytecie w Pittsburghu, którzy przeprowadzili własne eksperymenty.

Komentarze (46)
~lilo
~lilo 1 tydzień temu

Andrzej jaki mam kolor oczu?? ee..ee.. niebieskie , nie piwne. na bank piwne!! Zielone, zielone ,!! gapiłeś się w te oczy 20 lat!! A!! widzisz Ela , bo ja zawsze się na ciebie patrzyłem przez kufel z piwem!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fitness i sport
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Fitness i sport
Fitness i sport

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia zawsze należy dobierać do własnych możliwości, nie wolno zapominać o systematyczności oraz stopniowym zwiększaniu poprzeczki.

Fitness i sport

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Najlepszy sport dla kręgosłupa

profilaktyka, może cię przed nimi uchronić. Ćwiczenia z piłką W wielu klubach fitness pod nazwą ,,zdrowy kręgosłup" kryją się ćwiczenia z piłką. Taki rodzaj (...) i pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy. Pływanie To idealny...

Fitness i sport

Jak upiąć długie włosy na trening?

Jak upiąć długie włosy na trening?

. Tak, by na siłowni, na fitnessie lub na sali gimnastycznej mieć wszystko, co potrzebne. Jeżeli masz długie włosy, wiesz, że w twoim niezbędniku powinno znaleźć

Fitness i sport

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Bycie w ciągłym biegu Zawsze gdzieś biegniesz. Niestety, nie jest to ten rodzaj biegu, kiedy musisz włożyć odpowiednie buty i ubranie. Najczęściej ganiasz po sklepie w pogoni za dziećmi lub chcesz zdążyć na odjeżdżający właśnie autobus. Twoimi priorytetem...

Fitness i sport

Sport World Warsaw 2013

Sport World Warsaw 2013

Targi Sport World Warsaw Zapraszamy na Targi, które odbędą się w dniach 19-21 września 2013 r. Ćwiczenia na siłowni Coś dla siebie na Targach znajdą miłośnocy ćwiczeń siłowych... Fitness ... a także zajęć fitness.

Fitness i sport

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Kora wierzby Od wieków jest znana jako naturalny środek przeciwbólowy i skuteczny lek na stany zapalne. Najważniejszym jej składnikiem jest salicyna, stosowana przy wielu dolegliwościach. W przeszłości ludzie żuli korę wierzby, teraz można ją dostać...

Fitness i sport

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Metody by mieć płaski brzuch Próbujesz różnych metod: seria ćwiczeń, wypijasz duże ilości wody, biegasz, a może owijasz brzuch folią spożywczą? Po co to wszystko? By mieć płaski brzuch. Efekty są mizerne, by nie powiedzieć, że niemal niewidoczne. A marzenie...

Fitness i sport

Jak wytrwać w treningu podczas upałów?

Jak wytrwać w treningu podczas upałów?

Pokonaj upały Lato za pasem - nie musisz jednak rezygnować z ćwiczeń tylko dlatego, że jest zbyt gorąco. Zamiast używać upału jako kolejnej wymówki od ćwiczeń, sprawdź nasze propozycje na letnie czynności, które pozwolą osiągnąć założone cele. Rozciąganie...

Fitness i sport

6 produktów, które najlepiej jeść przed treningiem

6 produktów, które najlepiej jeść przed treningiem

Posiłek przed treningiem Jeżeli twoim porannym rytuałem jest trening, warto wiedzieć, że „dokarmienie" swojego organizmu odpowiednim paliwem pozwoli ci mocniej i bardziej konsekwentnie ćwiczyć. W dodatku uzupełni twój organizm w potrzebne mu do całodziennej...