Trwa ładowanie...

Koronawirus u dzieci - zachorowania, objawy, jak chronić dzieci

Paula Jakubasik
29.03.2021 22:37
Ochrona dziecka przed koronawirusem powinna opierać się na dbaniu o higienę.
Ochrona dziecka przed koronawirusem powinna opierać się na dbaniu o higienę. (iStock)

Koronawirus rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie, występuje już niemalże na każdym kontynencie. Co ciekawe, wśród zakażonych najmniejszą liczbę stanowią dzieci, nie zmarł też nikt w wieku 0-9 lat. Czy dzieci chorują na koronawirusa i jak chronić najmłodszych przed zachorowaniem? Jak rozpoznać koronawirusa u dzieci?

spis treści

1. Co to jest koronawirus?

Koronawirus (SARS-CoV-2) zostały wykryty 31 grudnia 2019 roku w Wuhan (Chiny). Jego nazwa pochodzi od wyglądu wirusa w powiększeniu, ponieważ posiada on liczne kolce, przypominające koronę.

COVID-19 to choroba układu oddechowego, która może mieć łagodny lub ciężki przebieg (wówczas prowadzi do ostrej niewydolności oddechowej). Zarażenie odbywa się drogą kropelkową lub poprzez kontakt z zakażonymi przedmiotami.

2. Czy dzieci chorują na koronawirusa?

Według statystyk dzieci rzadko chorują na koronawirusa lub przechodzą go na tyle łagodnie, że zakażenie nie jest u nich wykrywane. W ciągu dwóch miesięcy w Chinach rozpoznano jedynie dziewięć przypadków SARS-CoV-2 u dzieci.

Żadne z nich nie wymagało przewiezienia na oddział intensywnej terapii i nie wystąpiło zagrożenie życia. W tym samym czasie koronawirus został potwierdzony u ponad 60 tysięcy dorosłych, a 1300 osób z tej grupy zmarło.

Dzieci są mniej podatne na zakażenie, do tej pory na koronawirusa nie zmarł nikt w wieku 0-9 lat. SARS-CoV-2 u niemowląt charakteryzuje się głównie gorączką i nie powoduje żadnych poważniejszych objawów ani powikłań.

Koronawirus u kobiet w ciąży nie zagraża dzieciom, maluchy rodzą się stuprocentowo zdrowe. Wirus nie przechodzi do płynu owodniowego, krwi pępowinowej ani do mleka matki.

Zobacz także:

3. Dlaczego dzieci rzadko chorują na koronawirusa?

Istnieje wiele teorii, które starają się wytłumaczyć brak podatności dzieci na zakażenie koronawirusem. Niektórzy sądzą, że przyczyną są pneumocyty typu 2, które odgrywają bardzo ważną rolę w działaniu pęcherzyków płucnych i decydują o wydolności płuc.

U dzieci komórki tego typu odradzają się znacznie szybciej niż u dorosłych, stąd ryzyko niewydolności oddechowej jest kilkukrotnie razy niższe. Popularne jest też twierdzenie, że dzieci chorują na koronawirusa, ale przechodzą go tak łagodnie, że nie są wykonywane testy na obecność SARS-CoV-2.

Jednocześnie dzieci mogą odgrywać dużą rolą w przenoszeniu wirusa i doprowadzać do szerzenia się choroby. Bardzo ważne jest to, by najmłodsi nie mieli styczności przede wszystkim z osobami starszymi oraz tymi, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka ze względu na choroby przewlekłe.

4. Jak chronić dziecko przed koronawirusem?

Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na higienę najmłodszych i nauczyć je prawidłowych zachowań. Kluczowe jest częste i dokładne mycie rąk za pomocą mydła i ciepłej wody. Czynność należy powtarzać za każdym razem po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po wydmuchaniu nosa, po przyjściu do domu.

Ważna jest również zdrowa dieta i sen, ponieważ w taki sposób wzmacnia się układ immunologiczny. Posiłki powinny być złożone z dużej ilości różnych warzyw i owoców, produków pełnoziarnistych, nabiału i chudego mięsa.

Zalecane jest pozostanie w domu, ponieważ dzieci mają tendecję do dotykania wszystkiego co znajduje się w pobliżu. Często dotykają też swojej twarzy i wkładają na przykład kredki do ust.

Kluczowe jest unikanie skupisk ludzi, a podczas koniecznych wyjść na zewnątrz należy dopilnować, by dziecko nie zdejmowało rękawiczek i starało się niczego nie dotykać.

Jeżeli dziecko kicha lub kaszle należy nauczyć go zakrywania twarzy chusteczką lub zgiętym łokciem, a następnie przypomnieć o umyciu dłoni. Bardzo ważne jest też izolowanie najmłodszych od osób, które źle się czują.

5. Objawy koronawirusa u dzieci:

  • problemy z oddychaniem,
  • duszności,
  • nieustający kaszel,
  • nadmierna senność,
  • biegunka,
  • katar,
  • sygnały świadczące o odwodnieniu: suche usta, brak łez podczas płaczu, nieoddawanie moczu przez co najmniej 6 godzin,
  • wysoka gorączka, której nie da się zbić.

W przypadku zaobserwowania powyższych symptomów u dziecka należy pozostać w domu i zadzwonić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która opowie o zalecanym postępowaniu.

Jeżeli dziecko wymaga wizyty lekarskiej należy zadzwonić do szpitala zakaźnego i poprosić o wizytę ratownika medycznego. Zabronione jest w takiej sytuacji korzystanie z transportu publicznego i samodzielne przyjeżdżanie do szpitala bez wcześniejszego uprzedzenia placówki.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.