Trwa ładowanie...

Nowotwory kości – rodzaje, objawy

Nowotwory kości dzielą się na łagodne i złośliwe, łagodne są bardzo często diagnozowane u młodych osób, ponieważ pojawiają się w momencie intensywnego wzrostu kości. Nowotwory łagodne kości są diagnozowane znacznie częściej niż nowotwory złośliwe. Według statystyk nowotwory kości występują znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Nowotwór kości może być chorobą pierwotną, ale może być także przerzutem innego nowotworu dla przykładu raka płuc, raka nerki czy tarczycy.

Zobacz film: "Najważniejsze informacje dla pacjenta z chorobą nowotworową"

spis treści

1. Rodzaje nowotworów kości

Mięsak kostny jest to nowotwór najczęściej diagnozowany u dzieci i młodzieży, ponieważ najczęstszy próg zachorowań to 15 – 19 lat, czyli w czasie tzw. skoku pokwitaniowego. Nowotwor tego rodzaju najczęściej umiejscawia się w stawie kolanowym. Innym rodzajem jest mięsak Ewinga,jest to nowotwór, który najczęściej atakuje dzieci. Guz Ewinga jest drugim, co do częstości występowania rakiem kości u młodych osób. Obejmuje nogi i kości miednicy. Przedział wiekowy w przypadku chłopców to 10 – 14 lat, a u dziewczynek 5 – 9 lat. Chrzęstniakomięsak to kolejny rodzaj raka kości, który rozwija się w górnych odcinkach kości udowych i ramiennych, a także w kościach tułowia. Natomiast włókniakomięsak to nowotwór, który atakuje najczęściej osoby przedziale wiekowym 20 – 60 lat. Jego najczęstsza lokalizacja to nasady kości długich w szczególności kości udowe i piszczele.

Nowotwory kości na zdjęciu RTG
Nowotwory kości na zdjęciu RTG

Nowotwór kości może przyjąć także formę struniaka, który jest nowotworem złośliwym kręgosłupa. Jest to rak kręgosłupa, który najczęściej rozpoznawany jest u osób dorosłych. Rozwija się w okolicy krzyżowo – ogonowej, a także w kręgosłupie szyjnym i piersiowym. Nowotwór kości może się uaktywniać w wyniku niewłaściwego działania układu chłonnego dla przykładu szpiczak mnogi, który rozwija się u osób w wieku poprodukcyjnym, może zaatakować każdy rodzaj kości. Chłoniaki nieziarnicze, ziarnica złośliwa to choroby rozrostowe układu chłonnego. Tego rodzaju nowotwor najczęściej obejmuje węzły chłonne, ale w późniejszym etapie nacieka na płuca i wątrobę, pojawia się też na kościach. Ziarnica złośliwa diagnozowana jest najczęściej u osób poniżej 25 roku życia.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do...

zobacz galerię

2. Objawy nowotworu kości

Nowotwór kości może mieć różne objawy. Przede wszystkim nowotwór objawia się bólem kości, który występuje w miejscu, gdzie nowotwor się umiejscowił. W początkowej fazie ból może się pojawiać i znikać, ale przybiera na sile w nocy i po zbyt dużym wysiłku fizycznym. W zaawansowanym stadium choroby ból już jest tak intensywny, że nie pomagają nawet silne leki przeciwbólowe.

To też warto wiedzieć

Nowotwór kości powoduje także znaczne osłabienie tkanki kostnej, co skutkuje zwiększonym ryzykiem złamań. Do złamania dochodzi bez dodatkowego bodźca np. w trakcie snu. Niektórzy chorzy uważają, że przed momentem złamania odczuwają silny ból kości. Nowotwór kości objawia się także zgrubieniami na kościach. Wszelkie guzki, opuchlizny występują najczęściej na stawach w momencie, kiedy nowotwór zwiększa swoją objętość.

Następny artykuł: Guz olbrzymiokomórkowy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.