Krew w moczu – czym jest, przyczyny

Krew w moczu w każdym przypadku jest to niepokojący objaw. Inaczej to inaczej krwiomocz lub hematuria. Może być przyczyną różnych chorób, dlatego tak ważne jest, aby skonsultować problem z lekarzem prowadzącym, który powinien zlecić specjalistyczne badania.

Krew w moczu - czym jest

Krew w moczu to obecność czerwonych krwinek w moczu. W zależności od ilości czerwonych krwinek mocz może przybrać różny kolor przykładowo czerwony, różowy, a nawet brązowy. W takim przypadku diagnoza wskazuje krwiomocz makroskopowy. Czasem się zdarza, że jest krew w moczu, a jego wygląd się nie zmienia. Jest to spowodowane tym, że czerwone krwinki mogą pochodzić z różnych części układu moczowego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Krew w moczu – przyczyny

Krew w moczu może się pojawić w momencie, kiedy dojdzie do przeziębienia pęcherza moczowego inaczej gruźlicy pęcherza. Jest to schorzenie, którego pierwszym objawem jest problem w oddaniu moczu, mogą pojawić się też bóle przy tej czynności. Chory uskarża się na dyskomfort, częstomocz i nieprzyjemne parcie.

Bardzo często przy zapaleniu pęcherza pojawia się też wysoka gorączka. Krew w moczu może sugerować schorzenie nerek przykładowo kamicę nerkową, której oprócz krwiomoczu towarzyszy silny, przeszywający ból w okolicy lędźwi, który może promieniować aż do krocza. Mogą pojawić się wymioty. Dolegliwość staje się zagrożeniem, gdy kamień zablokuje drogę odpływu moczu.

Krew w moczu to dolegliwość, która jest częścią choroby diagnozowanej u mężczyzn. Może to być rozrost gruczołu krokowego, albo zapalenie gruczołu krokowego. Oba schorzenia cechuje nie tylko problem z oddawaniem moczu, ale też krew w moczu, dodatkowo pojawiają się ból i tkliwość prostaty. Krew w moczu to także objaw choroby nowotworowej dla przykładu raka prostaty czy moczowodu.

Guz Wilmsa to najczęściej diagnozowany nowotwór nerek u dzieci, który także objawia się tym, że pojawia się krew w moczu. Do innych objawów choroby należą: znacznie powiększony obwód brzucha, wysokie ciśnienia, wymioty, bóle brzucha i ciągle powracające infekcje dróg moczowych.

Często w sytuacji, kiedy pojawia się endometrioza w układzie moczowym także pojawia się krew w moczu, która pojawia się często w okresie miesiączkowania. Pojawiają się również inne objawy dla przykładu ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu, trudności w utrzymaniu moczu, bolesne parcie.

Badania, których nie powinniśmy się bać

Bolesne i wstydliwe – takie najczęściej są badania, które musimy wykonywać przynajmniej raz na jakiś czas podczas kontroli lekarskiej. Kilka chwil zawstydzenia...

Istnieją także inne przyczyny, dla których pojawia się krew w moczu przykładowo niektóre leki przeciwzakrzepowe mogą powodować taki stan, ponieważ sprawiają, że krew nie krzepnie prawidłowo i przedostaje się do krwi.

Krew w moczu to także:

  • złamanie prącia,
  • zmiany popromienne np. po radioterapii,
  • obecność ciała obcego w drogach moczowych,
  • uraz w okolicach układu moczowego – wtedy pojawia się też charakterystyczny tępy ból,
  • zespół bólu lędźwiowego,
  • zawał nerek,
  • nadciśnienie złośliwe,

Krew w moczu to konieczność specjalistycznych badań. Przy jakimkolwiek schorzeniu mocz może zmienić nie tylko swój kolor, ale również konsystencję np. mocz może stać się mętny. Stopień mętności i konsystencja będzie zależał od ilości czerwonych krwinek. W moczu mogą też się pojawić skrzepy, które uniemożliwiają normalne oddawanie moczu.

Krew w moczu - badanie

Krew w moczu zdrowej osoby nie powinna się znaleźć. Jeśli badanie moczu wykaże obecność krwi, jest to objaw chorób układu moczowego. Badanie może wykazać albo krwinkomocz, czyli niewielką, niezauważalną gołym okiem ilość krwinek czerwonych, lub też krwiomocz, którego przyczyną może być nawet uszkodzenie nerek. Badanie krwi najczęściej wykazuje krew w moczu, gdy u pacjenta pojawia się kamica nerkowa oraz ataki kolki nerkowej.

Jednak aby badanie moczu dało wiarygodny wynik, koniecznie trzeba pamiętać o pewnych zasadach. Do badania moczu należy użyć specjalnego pojemnika, najlepiej jałowego. Przed oddaniem próbki do badania moczu należy się również dokładnie podmyć, aby żadne zanieczyszczenia nie wpłynęły na wynik.

Do badania moczu należy pamiętać, aby pobrać próbkę ze środkowego strumienia. Na początku mocz może zawierać również zanieczyszczenia, dlatego lekarze zawsze uczulają, że do badania moczu konieczny jest mocz ze środkowego strumienia.

Do badania moczu najlepiej wykorzystać mocz poranny, który został dostarczony do laboratorium w ciągu 4 godzin od pobrania.

Czasem, jeśli badanie moczu wskazuje na infekcję układu moczowego, lekarz zleca wykonanie posiewu moczu. Posiew moczu to badanie bakteriologiczne moczu. Lekarz zleca posiew moczu, gdy pojawiają się również inne dolegliwości towarzyszące oddawaniu moczu. Do wykonania posiewu konieczna jest próbka moczu złapana do jałowego pojemnika.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Częste oddawanie moczu
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły Częste oddawanie moczu
Częste oddawanie moczu

Objawem jakich chorób jest częstomocz?

Objawem jakich chorób jest częstomocz?

Częste oddawanie moczu kojarzymy z infekcją dróg moczowych. I słusznie, bo to najczęstszy powód wielokrotnych w ciągu dnia odwiedzin w toalecie, jednak nie jedyny. Co powinno wzbudzić naszą czujność? Częstotliwość,...

Częste oddawanie moczu

Zapalenie pęcherza w ciąży - objawy, przyczyny

: W badaniach moczu pojawia się śladowa ilość ropy lub krwi. Stan zapalny powoduje silne parcie na mocz. Oddawanie moczu w bardzo małych ilościach (...) , pomimo, że kobieta odczuwa dużą potrzeb. Może...

Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Badanie moczu na krew (WIDEO)

Badanie moczu na krew (WIDEO) Odtwórz wideo

Krew w moczu nie powinna się pojawiać u zdrowej osoby. Jeśli już się pojawi, zazwyczaj oznacza toczącą się w organizmie infekcję. W przypadku (...) , jeśli danej osobie nic nie dolega, nie ma ona objawów infekcji, a...

Choroby i dolegliwości

Krwiomocz - czym jest, przyczyny

Krwiomocz - czym jest, przyczyny

zdiagnozować problem i rozpocząć właściwe leczenie. Krwiomocz - przyczyny Przyczyn pojawienia się krwi w moczu może być wiele. Często krwiomocz (...) Krwiomocz, czyli występowanie krwi...

Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie

Objawy hemoroidów (WIDEO)

Objawy hemoroidów (WIDEO) Odtwórz wideo

; jest najczęściej bezbolesne i występuje w okresie oddawania moczu lub po oddaniu stolca. Krew pojawia się na papierze toaletowym i na bieliźnie

Rak pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, przerzuty

Diagnostyka raka pęcherza (WIDEO)

Diagnostyka raka pęcherza (WIDEO) Odtwórz wideo

powinne być traktowane osoby, u których pojawił się krwiomocz. Krew w moczu jest głównym objawem raka pęcherza moczowego, w bardzo wielu przypadkach (...) jest to objaw sporadyczny. Dlatego każdy przypadek pojawienia...