Krew w moczu – czym jest, przyczyny

Krew w moczu w każdym przypadku jest to niepokojący objaw. Inaczej to inaczej krwiomocz lub hematuria. Może być przyczyną różnych chorób, dlatego tak ważne jest, aby skonsultować problem z lekarzem prowadzącym, który powinien zlecić specjalistyczne badania.

1. Krew w moczu - czym jest

Krew w moczu to obecność czerwonych krwinek w moczu. W zależności od ilości czerwonych krwinek mocz może przybrać różny kolor przykładowo czerwony, różowy, a nawet brązowy. W takim przypadku diagnoza wskazuje krwiomocz makroskopowy. Czasem się zdarza, że jest krew w moczu, a jego wygląd się nie zmienia. Jest to spowodowane tym, że czerwone krwinki mogą pochodzić z różnych części układu moczowego.

Obecność krwi w moczu jest zawsze niepokojącym objawem
Obecność krwi w moczu jest zawsze niepokojącym objawem

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Krew w moczu – przyczyny

Krew w moczu może się pojawić w momencie, kiedy dojdzie do przeziębienia pęcherza moczowego inaczej gruźlicy pęcherza. Jest to schorzenie, którego pierwszym objawem jest problem w oddaniu moczu, mogą pojawić się też bóle przy tej czynności. Chory uskarża się na dyskomfort, częstomocz i nieprzyjemne parcie.

Bardzo często przy zapaleniu pęcherza pojawia się też wysoka gorączka. Krew w moczu może sugerować schorzenie nerek przykładowo kamicę nerkową, której oprócz krwiomoczu towarzyszy silny, przeszywający ból w okolicy lędźwi, który może promieniować aż do krocza. Mogą pojawić się wymioty. Dolegliwość staje się zagrożeniem, gdy kamień zablokuje drogę odpływu moczu.

To też warto wiedzieć

Krew w moczu to dolegliwość, która jest częścią choroby diagnozowanej u mężczyzn. Może to być rozrost gruczołu krokowego, albo zapalenie gruczołu krokowego. Oba schorzenia cechuje nie tylko problem z oddawaniem moczu, ale też krew w moczu, dodatkowo pojawiają się ból i tkliwość prostaty. Krew w moczu to także objaw choroby nowotworowej dla przykładu raka prostaty czy moczowodu.

Guz Wilmsa to najczęściej diagnozowany nowotwór nerek u dzieci, który także objawia się tym, że pojawia się krew w moczu. Do innych objawów choroby należą: znacznie powiększony obwód brzucha, wysokie ciśnienia, wymioty, bóle brzucha i ciągle powracające infekcje dróg moczowych.

Często w sytuacji, kiedy pojawia się endometrioza w układzie moczowym także pojawia się krew w moczu, która pojawia się często w okresie miesiączkowania. Pojawiają się również inne objawy dla przykładu ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu, trudności w utrzymaniu moczu, bolesne parcie.

Badania, których nie powinniśmy się bać
Badania, których nie powinniśmy się bać [6 zdjęć]

Bolesne i wstydliwe – takie najczęściej są badania, które musimy wykonywać przynajmniej raz na jakiś...

zobacz galerię

Istnieją także inne przyczyny, dla których pojawia się krew w moczu przykładowo niektóre leki przeciwzakrzepowe mogą powodować taki stan, ponieważ sprawiają, że krew nie krzepnie prawidłowo i przedostaje się do krwi.

Krew w moczu to także:

  • złamanie prącia,
  • zmiany popromienne np. po radioterapii,
  • obecność ciała obcego w drogach moczowych,
  • uraz w okolicach układu moczowego – wtedy pojawia się też charakterystyczny tępy ból,
  • zespół bólu lędźwiowego,
  • zawał nerek,
  • nadciśnienie złośliwe,

Krew w moczu to konieczność specjalistycznych badań. Przy jakimkolwiek schorzeniu mocz może zmienić nie tylko swój kolor, ale również konsystencję np. mocz może stać się mętny. Stopień mętności i konsystencja będzie zależał od ilości czerwonych krwinek. W moczu mogą też się pojawić skrzepy, które uniemożliwiają normalne oddawanie moczu.

3. Krew w moczu - badanie

Krew w moczu zdrowej osoby nie powinna się znaleźć. Jeśli badanie moczu wykaże obecność krwi, jest to objaw chorób układu moczowego. Badanie może wykazać albo krwinkomocz, czyli niewielką, niezauważalną gołym okiem ilość krwinek czerwonych, lub też krwiomocz, którego przyczyną może być nawet uszkodzenie nerek. Badanie krwi najczęściej wykazuje krew w moczu, gdy u pacjenta pojawia się kamica nerkowa oraz ataki kolki nerkowej.

Jednak aby badanie moczu dało wiarygodny wynik, koniecznie trzeba pamiętać o pewnych zasadach. Do badania moczu należy użyć specjalnego pojemnika, najlepiej jałowego. Przed oddaniem próbki do badania moczu należy się również dokładnie podmyć, aby żadne zanieczyszczenia nie wpłynęły na wynik.

Do badania moczu należy pamiętać, aby pobrać próbkę ze środkowego strumienia. Na początku mocz może zawierać również zanieczyszczenia, dlatego lekarze zawsze uczulają, że do badania moczu konieczny jest mocz ze środkowego strumienia.

Do badania moczu najlepiej wykorzystać mocz poranny, który został dostarczony do laboratorium w ciągu 4 godzin od pobrania.

Czasem, jeśli badanie moczu wskazuje na infekcję układu moczowego, lekarz zleca wykonanie posiewu moczu. Posiew moczu to badanie bakteriologiczne moczu. Lekarz zleca posiew moczu, gdy pojawiają się również inne dolegliwości towarzyszące oddawaniu moczu. Do wykonania posiewu konieczna jest próbka moczu złapana do jałowego pojemnika.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.