Trwa ładowanie...

Krew w moczu – czym jest, przyczyny

Krew w moczu w każdym przypadku jest to niepokojący objaw
Krew w moczu w każdym przypadku jest to niepokojący objaw (123rf.com)

Krew w moczu w każdym przypadku jest to niepokojący objaw. Inaczej nazywana krwiomoczem lub hematurią. Może być przyczyną różnych chorób, dlatego tak ważne jest, aby skonsultować problem z lekarzem prowadzącym, który powinien zlecić specjalistyczne badania.

spis treści

1. Charakterystyka obecności czerwonych krwinek w moczu

Krew w moczu to obecność czerwonych krwinek w moczu. W zależności od ilości czerwonych krwinek mocz może przybrać różny kolor przykładowo czerwony, różowy, a nawet brązowy. W takim przypadku diagnoza wskazuje krwiomocz makroskopowy. Czasem się zdarza, że jest krew w moczu, a jego wygląd się nie zmienia. Jest to spowodowane tym, że czerwone krwinki mogą pochodzić z różnych części układu moczowego.

Obecność krwi w moczu jest zawsze niepokojącym objawem
Obecność krwi w moczu jest zawsze niepokojącym objawem

2. Jakie są przyczyny obecności krwi w moczu?

Krew w poczu może pojawić się w przypadku:

Zobacz film: "Czujesz potrzebę, idź do toalety. Wstrzymywanie może mieć poważne konsekwencje"
  • przeziębienia pęcherza moczowego inaczej gruźlicy pęcherza. Jest to schorzenie, którego pierwszym objawem jest problem w oddaniu moczu, mogą pojawić się też bóle przy tej czynności. Chory uskarża się na dyskomfort, częstomocz i nieprzyjemne parcie;
  • schorzenia nerek przykładowo kamicę nerkową, której oprócz krwiomoczu towarzyszy silny, przeszywający ból w okolicy lędźwi, który może promieniować aż do krocza. Mogą pojawić się wymioty. Dolegliwość staje się zagrożeniem, gdy kamień zablokuje drogę odpływu moczu. Bardzo często przy zapaleniu pęcherza pojawia się też wysoka gorączk;
  • rozrostu lub zapalenia gruczołu krokowego - krew w moczu to dolegliwość, która jest częścią choroby diagnozowanej u mężczyzn. Oba schorzenia cechuje nie tylko problem z oddawaniem moczu, ale też krew w moczu, dodatkowo pojawiają się ból i tkliwość prostaty. Krew w moczu to także objaw choroby nowotworowej dla przykładu raka prostaty czy moczowodu.
  • nowotworu nerek - guz Wilmsa to najczęściej diagnozowany rak nerki u dzieci, który także objawia się tym, że pojawia się krew w moczu. Do innych objawów choroby należą: znacznie powiększony obwód brzucha, wysokie ciśnienie, wymioty, bóle brzucha i ciągle powracające infekcje dróg moczowych.

Często w sytuacji, kiedy pojawia się endometrioza w układzie moczowym także pojawia się krew w moczu, która pojawia się często w okresie miesiączkowania. Pojawiają się również inne objawy dla przykładu ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu, trudności w utrzymaniu moczu, bolesne parcie.

Badania, których nie powinniśmy się bać
Badania, których nie powinniśmy się bać [6 zdjęć]

Bolesne i wstydliwe – takie najczęściej są badania, które musimy wykonywać przynajmniej raz na jakiś

zobacz galerię

Istnieją także inne przyczyny, dla których pojawia się krew w moczu przykładowo niektóre leki przeciwzakrzepowe mogą powodować taki stan, ponieważ sprawiają, że krew nie krzepnie prawidłowo i przedostaje się do krwi.

Krew w moczu to także:

  • złamanie prącia,
  • zmiany popromienne np. po radioterapii,
  • obecność ciała obcego w drogach moczowych,
  • uraz w okolicach układu moczowego – wtedy pojawia się też charakterystyczny tępy ból,
  • zespół bólu lędźwiowego,
  • zawał nerek,
  • nadciśnienie złośliwe,

Krwiomocz można zaobserwować również po spożyciu buraków, przy stosowaniu niektórych leków, pasożytach układu moczowego lub u chorych z porfirią.

Obecność krwi w moczu dotyczy również osób:

  • po przeprowadzonej biopsji prostaty;
  • zmagających się z chorobami wątroby;
  • cierpiących na chorobę Henocha;
  • cierpiących na hemofilię;
  • zmagających się z zapaleniem naczyń;
  • posiadających skazę krwotoczną płytkową;

Wśród najczęstszych przyczyn krwiomoczu można wyróżnić:

  • zapalenie pęcherza moczowego – wiąże się z piekącym bólem podczas oddawania moczu. Towarzyszy temu charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Ze względu na dłuższą cewkę moczową, zapalenie częściej dotyka mężczyzn. W przypadku podejrzenia zapalenia pęcherza moczowego powinniśmy udać się do lekarza. Przy chorobie warto pić herbaty z liści brzozy, pokrzywy lub skrzypu polnego. Aby uniknąć nawrotów istotna jest odpowiednia higiena intymna.
  • kamicę nerkową – chorobie towarzyszy ból, a także wymioty. Krew obecna przy tej chorobie powstaje za sprawą ostrych kamieni moczowych, które wywołują krwawienia.
  • torbiele nerkowe – jednym z głównych objawów tej choroby jest ból lędźwi oraz brzucha. Krew obecna w moczu powstaje w wyniku infekcji lub uszkodzeń dróg moczowych.
  • choroby nerek – do krwiomoczu przyczyniają się zapalenia nerek, zwyrodnienia kłębuszków nerkowych lub choroba Buergera

Po podróżach do krajów afrykańskich lub Indii można zarazić się schistosomatozą. Jest to choroba pasożytnicza objawiająca się krwiomoczem. Pasożyt żyjący w wodzie przenika przez skórę np. stóp i dociera do naczyń krwionośnych. Tam się rozmnaża i trafia do pęcherza moczowego.

Krew w moczu to konieczność specjalistycznych badań. Przy jakimkolwiek schorzeniu mocz może zmienić nie tylko swój kolor, ale również konsystencję np. mocz może stać się mętny. Stopień mętności i konsystencja będzie zależał od ilości czerwonych krwinek. W moczu mogą też się pojawić skrzepy, które uniemożliwiają normalne oddawanie moczu.

3. Wizyta u uruologa

Krew w moczu może być wynikiem wielu czynników. Najważniejsze jest zatem, aby zachować spokój. Kolejnym krokiem jest wizyta u urologa, który zbada przyczynę problemu. Pacjent zazwyczaj zostanie skierowany na badanie moczu.

Natychmiastowej wizyty lekarskiej wymagają następujące objawy:

  • gorączka
  • problemy z oddawaniem moczu
  • parcie na pęcherz
  • ból cewki moczowej

U młodych pacjentów wykonuje się tomografię komputerową miednicy i brzucha oraz USG brzucha. Pacjenci po 50 roku życia są kierowani na cystoskopię.

4. Diagnoza na podstawie badania moczu

Krew w moczu zdrowej osoby nie powinna się znaleźć. Jeśli badanie moczu wykaże obecność krwi, jest to objaw chorób układu moczowego. Badanie może wykazać albo krwinkomocz, czyli niewielką, niezauważalną gołym okiem ilość krwinek czerwonych, lub też krwiomocz, którego przyczyną może być nawet uszkodzenie nerek. Badanie krwi najczęściej wykazuje krew w moczu, gdy u pacjenta pojawia się kamica nerkowa oraz ataki kolki nerkowej.

Jednak aby badanie moczu dało wiarygodny wynik, koniecznie trzeba pamiętać o pewnych zasadach. Do badania moczu należy użyć specjalnego pojemnika, najlepiej jałowego. Przed oddaniem próbki do badania moczu należy się również dokładnie podmyć, aby żadne zanieczyszczenia nie wpłynęły na wynik.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Do badania moczu należy pamiętać, aby pobrać próbkę ze środkowego strumienia. Na początku mocz może zawierać również zanieczyszczenia, dlatego lekarze zawsze uczulają, że do badania moczu konieczny jest mocz ze środkowego strumienia.

Do badania moczu najlepiej wykorzystać mocz poranny, który został dostarczony do laboratorium w ciągu 4 godzin od pobrania.

Czasem, jeśli badanie moczu wskazuje na infekcję układu moczowego, lekarz zleca wykonanie posiewu moczu. Posiew moczu to badanie bakteriologiczne moczu. Lekarz zleca posiew moczu, gdy pojawiają się również inne dolegliwości towarzyszące oddawaniu moczu. Do wykonania posiewu konieczna jest próbka moczu złapana do jałowego pojemnika.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze