Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Krioglobuliny - rola, wskazania do badania, interpretacja wyników. Przyczyny krioglobulinemii

Krioglobuliny to nieprawidłowe przeciwciała, których oznaczenie jest przydatne w diagnostyce wielu chorób autoimmunilogicznych, stanów zapalnych i schorzeń limfoproliferacyjnych. Mogą występować także u osób zdrowych, ale w niewielkiej ilości. Podwyższone stężenie krioglobulin we krwi może oznaczać, że w organizmie toczy się jakiś stan zapalny i wskazywać na wiele różnych chorób, dlatego konieczna jest wówczas pogłębiona diagnostyka.

Zobacz film: "Popraw wyniki morfologii"

spis treści

1. Czym są i jak działają krioglobuliny?

Krioglobuliny to rodzaje przeciwciał, które wytrącają się z krwi w postaci osadu. Temperatura ich wytrącania zależna jest od stężenia w surowicy. Tak wytrącone przeciwciała działają niekorzystnie na organizm, odkładajc się w ścianach naczyń krwionośnych. W efekcie mogą wywoływać stan zapalny lub formować niebezpieczne dla zdrowia i życia zakrzepy.

Jeśli poziom przeciwciał jest zbyt wysoki, wówczas mówi się o krioglobulinemii. Najczęściej wiąże się to z chorobami autoimmunologicznymi.

1.1. Objawy podwyższonego poziomu krioglobulin

Jeśli we krwi jest zbyt dużo przeciwciał krioglobulinowych, najczęściej objawia się to przewlekłym zmęczeniem i znacznym osłabieniem. Dodatkowo mogą pojawiać się bóle kości i plamy na skórze - przede wszystkim na udach (jest to tzw. skaza krwotoczna).

Krioglobulinemia może objawiać się dodatkowo polineuropatią, w obrębie której wyróżnić można drętwienie kończyn, parestezje i zaburzenia czucia.

W skrajnych przypadkach może dojśc także do uszkodzenia nerek i wątroby.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Krioglobuliny a choroby

Obecność krioglobulin w organizmie może towarzyszyć wielu chorobom i schorzeniom. Najczęściej stwierdza się bakteryjne zapalenie wsierdzia oraz marskość wątroby. Krioglobulinemia może wskazywać także na:

 • autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • zakażenia wirusami HBV, HCV, EBV, CMV,
 • szpiczak mnogi,
 • chłoniaki,
 • przewlekłą białaczkę limfocytową,
 • toczeń rumieniowaty,
 • zespół Sjoergena,
 • układowe zapalenie naczyń,
 • guzkowate zapalenie tętnic.

Istnieje także tzw. krioglobulinemia samoistna, czyli idiopatyczna - nie ma ona żadnej przyczyny i nie wynika z przebiegu innych chorób.

3. Wskazania do zbadania poziomu krioglobulin

Ponieważ oznaczanie krioglobulin nie należy do zakresu badań podstawowych, a objawy mogą być dość niespecyfczne, podstawą do jego zlecenia jest szczegółowy wywiad lekarski. Najczęściej lekarz kieruje pacjenta na to badanie w przypadku zaobserwowania klasycznych objawó krioglobulinemii - osłabienia, wysypki skórnej oraz bólu kości.

3.1. Jak przygotować się do badania

Na badanie należy przyjść na czczo, najlepiej rano. Pacjent ostatni posiłek przed wizytą w gabinecie powinien zjeść minimum 8 godzin przed godziną badania.

Krew do badań pobiera się z krwi żylnej przy zachowaniu odpowiedniej temperatury probówki. Musi mieć ona mniej więcej 37 stopni. Krew pobraną do tak przygotowanej probówki następnie należy odwirować, a następnie podzilić na 2 części. Pierwszą należy utrzymywać w temp. 37 stopni, drugą włożyć do lodówki, w której temperatura nie przekracza 4 stopni.

3.2. Interpretacja wyników i dalsza diagnostyka

Jeśli wynik badania wyjdzie pozytywny, wówczas należy kontynuować diagnostykę w poszukiwaniu przyczyn krioglobulinemii. Warto przeprowadzić jeszcze bardziej szczegółowy wywiad i wykonać dokładniejszą analizę samych przeciwciał w celu określenia ich typu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza