Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Kriostripping - czym jest i na czym polega ta metoda usuwania żylaków?

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
19.09.2023 09:22
Kriostripping to nic innego jak usunięcie żylaków kończyn dolnych przy użyciu bardzo niskiej temperatury.
Kriostripping to nic innego jak usunięcie żylaków kończyn dolnych przy użyciu bardzo niskiej temperatury. (Adobe stock)

Kriostripping to usunięcie żylaków kończyn dolnych przy użyciu bardzo niskiej temperatury. Metoda ta polecana jest pacjentom borykającym się z niewydolnością żylną oraz patologicznym refluksem żył powierzchownych. Czy po operacji żylaków można chodzić? Jak powinna wyglądać rekonwalescencja po operacji żylaków? Czy tego rodzaju zabieg na żylaki nóg jest bolesny?

spis treści

1. Co to jest kriostripping?

Kriostripping jest jedną z metod usuwania żylaków kończyn dolnych. Ta minimalnie inwazyjna metoda leczenia dedykowana jest pacjentom, którzy borykają się z problemem przewlekłej niewydolności żylnej.

Procedura umożliwia usunięcie żyły za pomocą włożonej do jej wnętrza specjalnej sondy zamrażającej. W trakcie wykonywania zabiegu specjaliści wykorzystują niską temperatur (minus 80-100 stopni Celsjusza). W terminologii medycznej kriochirurgia oznacza metodę miejscowego wymrażania podtlenkiem azotu chorych tkanek.

2. Jak przebiega procedura kriostrippingu?

Kriostripping polega na wykonywaniu niewielkich nacięć skóry wzdłuż przebiegu chorego pnia żylnego, który ma być usunięty podczas zabiegu. Przez te niewielkie nacięcia chirurg wprowadza specjalną sondę pokrytą złotem, która jest podłączona do zbiornika z podtlenkiem azotu. Podtlenek azotu schładza końcówkę sondy do temperatury - 100 stopni Celsjusza.

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Powoduje to, że sonda przykleja się do ściany znajdującej się w pobliżu żyły, co umożliwia wyciągnięcie jej fragmentu na zewnątrz. Następne fragmenty wyciąga się w podobny sposób przez pozostałe nacięcia skóry. W konsekwencji całe chore naczynie zostaje usunięte w stosunkowo krótkim czasie.

3. Jakie są korzyści z przeprowadzenia kriostrippingu w porównaniu do innych metod?

Kriostripping ma wiele zalet w porównaniu do innych technik usuwania żylaków. Jest to przede wszystkim szybki czas powrotu pacjenta do normalnego funkcjonowania (szybkie gojenie), ponadto bardzo dobry efekt kosmetyczny zabiegu (zabieg jest wykonywany jedynie przez niewielkie nacięcia) oraz brak istotnych powikłań.

Czas zabiegu jest także bardzo krótki – przebiega on w czasie 60-120 minut w zależności od zaawansowania choroby osoby poddawanej kriostrippingowi.

4. Jakie są przyczyny dolegliwości, które mogą wymagać kriostrippingu?

Żylaki kończyn dolnych to potoczne określenie schorzenia, jakim jest przewlekła niewydolność żylna. Ten problem zdrowotny dotyczy znaczącego odsetka populacji. Żylaki zazwyczaj mają postać widocznych pod skórą poszerzonych naczyń o krętym przebiegu.

Do powstania przewlekłej niewydolności żylnej przyczyniają się w głównej mierze zmiany genetyczne. U niektórych pacjentów występuje mniejsza ilość zastawek żylnych, co sprzyja poszerzaniu się żył. Jedna z częstszych chorób układu krwionośnego, nadciśnienie żylne, stanowiące skutek nieprawidłowej pracy żył powoduje, że krew cofa się i zalega w żyłach.

Nadmierny nacisk na ściany naczyń powoduje także, że żyły zmieniają swój kształt i stają się poszerzone. Do powstawania żylaków mogą przyczynić się również takie problemy, jak niewydolność lub osłabienie siły mięśniowej łydek (zazwyczaj spowodowane jest to wielogodzinną pracą przy komputerze lub siedzącym trybem życia pacjenta).

5. Jak długo trwa procedura kriostrippingu?

Usuwanie żylaków metodą kriostrippingu trwa zwykle 60-120 minut. Co ważne, po wykonanym zabiegu pacjent może opuścić placówkę medyczną. Kriostripping umożliwia skuteczne usunięcie zarówno pajączków na nogach, rozległych żylaków, jak i owrzodzeń żylnych.

6. Czy kriostripping jest bolesny?

Kriostripping stanowi alternatywę dla tradycyjnych sposobów usuwania żylaków kończyn dolnych. Czy zabieg ten jest bolesny? Nie, ponieważ wykonywany jest z użyciem znieczulenia miejscowego oraz sedacji anestezjologicznej. Dzięki środkom uspokajającym pacjent odczuwa mniejszy dyskomfort, lęk czy niepokój. Znieczulenie miejscowe powoduje z kolei, że podczas wykonywanego zabiegu pacjent nie odczuwa dotyku, dolegliwości bólowych czy temperatury.

7. Czy po kriostrippingu konieczna jest rekonwalescencja?

Tak, po wykonanym kriostrippingu wskazana jest rekonwalescencja. To niezwykle ważny okres, w trakcie którego pacjenci nabierają sił i powracają do całkowitej sprawności. Warto nadmienić, że czas rekonwalescencji po zabiegu usunięcia żylaków może się różnić w zależności od stanu zdrowia, zakresu zabiegu czy komplikacji, które również mogą się pojawić.

Wiele osób po zabiegu całkowicie rezygnuje z aktywności fizycznej. Niepotrzebnie. Prócz przestrzegania zaleceń pozabiegowych, ważne jest codzienne spacerowanie. Nawet kilkunastominutowe spacery pozwalają uniknąć zakrzepów w żyłach.

8. Dlaczego przeprowadza się kriostripping?

Zabieg usunięcia żylaków, w tym kriostripping, jest przeprowadzany z medycznego powodu w celu zarówno złagodzenia objawów, jak i zapobiegania potencjalnym powikłaniom związanym z chorobą żylakową. Jednym z kluczowych celów tego zabiegu jest przywrócenie prawidłowego przepływu krwi w układzie żylnym. W miarę jak żylaki rozwijają się, żyły tracą zdolność skutecznego przepompowywania krwi z powrotem do serca, co prowadzi do stagnacji krwi w żyłach, obrzęków, bólu i innych objawów.

Usuwanie żylaków, w tym przez kriostripping, pozwala na wyeliminowanie źródła problemu poprzez usunięcie osłabionych i poszerzonych żył. W przypadku kriostrippingu, zimno stosowane w trakcie zabiegu powoduje uszkodzenie ściany żyły, co prowadzi do jej zamknięcia. To z kolei prowadzi do skierowania przepływu krwi do zdrowszych żył, co redukuje objawy żylaków.

Ponadto, zabieg ten jest często wykorzystywany w celach estetycznych, gdyż usuwa widoczne pajączki oraz poszerzone, zdeformowane żyły, co poprawia wygląd skóry i może zwiększać pewność siebie pacjenta.

9. Zalecenia po procedurze kriostrippingu

Jakie są zalecenia po operacji żylaków kończyn dolnych? Otóż po wykonanym zabiegu pacjentowi zostają nałożone specjalne opatrunki, które należy dodatkowo zabandażować. Jednym z zaleceń jest przemywanie ran środkiem odkażającym i przyspieszającym gojenie. Opatrunki należy regularnie zmieniać, podobnie jak bandaże.

Wycieranie skóry ręcznikiem jest niewskazane, ze względu na znajdujące się w materiale chłonącym wodę bakterie.

Operacja na żylaki - ile zwolnienia?

Ile zwolnienia po operacji żylaków należy się pacjentowi? Powrót do pracy zawodowej możliwy jest po około 2-3 tygodniach po kriostrippingu. Na ten okres najczęściej wystawione zostaje zwolnienie lekarskie. W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych, pacjent może sięgnąć po leki o działaniu przeciwbólowym.

10. Skutki uboczne lub powikłania po kriostrippingu

Wśród najczęstszych skutków ubocznych zabiegu warto wyróżnić:

  • uczucie dyskomfortu,
  • bóle nóg (mogą utrzymywać się około 7-8 dni)
  • krwiaki (zasinienia mogą być widoczne nawet przez 3-4 tygodni)
  • opuchlizny na nogach.

11. Czy kriostripping wymaga hospitalizacji?

Kriostripping to procedura, która pozwala pacjentom pozbyć się żylaków kończyn dolnych. Po tym zabiegu hospitalizacja nie jest wymagana. Osoba, u której przeprowadzono kriostripping, może wrócić tego samego dnia do domu.

12. Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania kriostrippingu?

Wśród najczęstszych przeciwwskazań do wykonania zabiegu kriostrippingu lekarze wymieniają:

Zabieg jest przeciwwskazany również w sytuacji, gdy żylaki i żyły układu powierzchownego spełniają funkcję krążenia obocznego u pacjentów z niedrożnością żył głębokich.

13. Czy kriostripping jest powszechnie stosowany w praktyce medycznej?

Kriostripping jest powszechnie stosowany w praktyce medycznej. Większość specjalistów uznaje tę procedurę za bezpieczną, ponieważ w trakcie jej wykonywania niemożliwe jest utrzymanie przez bardzo długi czas niskiej temperatury i wywołanie dogłębnego mrożenia. Pierwsze zabiegi krioterapii, zwanej także metodą La Piverte’ a wykonywano w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

14. Czy kriostripping ma wpływ na estetykę nóg po zakończeniu procedury?

Kriostripping może w pozytywny sposób wpłynąć na estetykę nóg po zakończeniu procedury. Żylaki są poszerzonymi i krętymi naczyniami krwionośnymi, które mogą objawiać się w postaci widocznych pod skórą wybrzuszeń, nieestetycznych pajączków czy zgrubień.

Usunięcie żylaków może pomóc poprawić wygląd nóg, a także poprawić samopoczucie osoby, która dotychczas borykała się z tym powszechnym problemem układu naczyniowego. Warto mieć jednak na uwadze, że w okresie gojenia na skórze mogą być widoczne krwiaki oraz siniaki po operacji żylaków.

Po całkowitym wygojeniu nie zostaje po nich żaden ślad. Wykonanie kriostrippingu może w znacznym stopniu poprawić samoocenę pacjenta, który dotychczas borykał się z kompleksami na punkcie żylaków.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze