Krwiomocz (WIDEO)
Przyczyny krwiomoczu
Widoczna gołym okiem obecność w moczu erytrocytów (krwinek czerwonych) w ilości zmieniającej jego zabarwienie, nazywana jest krwiomoczem. Jeśli zjawisko to jest obecne, jednak jego zauważenie umożliwia dopiero specjalistyczne badanie, to takie zjawisko określa się terminem krwinkomoczu (krwiomoczu mikroskopowego, mikrohematurii).
Taka dolegliwość w obu przypadkach może być wynikiem różnych patologii, dlatego tak ważna jest jej diagnostyka. Przyczyną mogą być tutaj nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek takie jak: ich urazy, zmiany zapalne i zwyrodnieniowe kłębuszków nerkowych, tkanki śródmiąższowej lub naczyń, a także zmiany nerkowe. Powodem takiego niepokojącego objawu może być również uraz, skaza krwotoczna, toczeń, stany zapalne (reakcja immunologiczna, uszkodzenie toksyczne przez leki lub zakażenie) oraz kamica lub nowotwory. Słowem, przyczyn takiej dolegliwości jest sporo.
Jak postępować w przypadku, gdy w moczu pojawia się krew? Co robić? Na to pytanie odpowie ekspert - prof. Wojciech Pypno, urolog.