Trwa ładowanie...

Krzem - co to jest, właściwości, zapotrzebowanie, niedobór, gdzie występuje

Krzem jako pierwiastek śladowy, bierze udział w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek w przypadku osób dorosłych wynosi 20-30 miligramów dziennie. Niedobór krzemu może objawiać się bolesnym i obfitym miesiączkowaniem, łamliwością kości, wypadaniem włosów, trądzikiem, przedwczesnym siwieniem włosów, a także przedwczesnym starzeniem się skóry. Co jeszcze warto wiedzieć na temat krzemu? W jakich produktach żywnościowych występuje ten pierwiastek chemiczny?

spis treści

1. Co to jest krzem?

Krzem to śladowy pierwiastek chemiczny, a zarazem mikroelement, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania organizmu człowieka. Uczestniczy on w w wielu procesach życiowych. Został zidentyfikowany 1787 roku przez francuskiego fizyka i chemika, Antoine Lavoisiera.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Krzem występuje w różnych ilościach w układzie kostnym, a także ludzkiej tkance łącznej. Ten śladowy pierwiastek chemiczny jest obecny m.in. w błonach śluzowych, ścianach naczyń krwionośnych, ścięgnach, powięziach, zastawkach mięśnia sercowego, zastawkach przewodu pokarmowego, zastawkach żylnych. Krzem występuje również w naszym mózgu, rdzeniu kręgowym, czy włóknach nerwowych. Stanowi składową część substancji międzykomórkowej. Pierwiastek jest także obecny w przysadce mózgowej, szyszynce oraz grasicy.

Krzem, zaraz po tlenie jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem, występującym w przyrodzie. Krzemionka, a także jej pochodne są nieodłącznym elementem skał skorupy ziemskiej.

2. Właściwości krzemu

Krzem jako pierwiastek śladowy, bierze udział w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego, bierze udział w procesie przemiany materii, a także przeciwdziała przedwczesnemu starzenia się organizmu. Dodatkowo, pełni bardzo ważną funkcję w procesach wymiany substancji na poziomie komórkowym. Dzięki niemu, organizm łatwiej przyswaja pokarmy i przyjmowane suplementy. Wspomaga również usuwanie szkodliwych substancji toksycznych.

Krzem jest mikroelementem, który zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów i łamaniu się paznokci. Odpowiednie stężenie tego pierwiastka wpływa pozytywnie na stan naszej skóry, włosów, a także paznokci. Dodatkowo, przeciwdziała procesom zapalnym czy podrażnieniom. Krzem wspiera odbudowę kości, chrząstek, a także innych elementów tkanki łącznej. O jego suplementację powinny zadbać w szczególności osoby, które doznały złamań kości, a także pacjenci po operacjach ortopedycznych. O odpowiednie stężenie krzemu w swoim organizmie powinny zadbać także osoby zmagające się z chorobą zwyrodnieniową lub krzywicą.

3. Niedobór krzemu

Niedobór krzemu może powodować u pacjentów i pacjentek:

Wśród innych objawów niedoboru krzemu lekarze wymieniają:

 • osteoporozę,
 • miażdżycę,
 • zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego,
 • problemy układu kostno-stawowego,
 • krwotoki z nosa,
 • zaburzenia wzrostu u dzieci,
 • dolegliwości bólowe.

4. Zapotrzebowanie na krzem

Dzienne zapotrzebowanie na krzem w przypadku osób dorosłych waha się między 20 a 30 mg dziennie. W przypadku kobiet ciężarnych, kobiet karmiących piersią, osób po operacjach kości zapotrzebowanie to jest jeszcze wyższe. Po suplementy z krzemem powinny również sięgać osoby w podeszłym wieku, ponieważ ilość tego pierwiastka w tkankach maleje wraz z wiekiem.

5. Występowanie krzemu

Krzem występuje w wielu produktach żywnościowych pochodzenia roślinnego. Największa ilość tego pierwiastka obecna jest w skrzypie polnym, podbiale, turczycy piaskowej, a także liściach pokrzywy. Krzem jest również składnikiem:

 • szczypiorku,
 • czosnku,
 • niepalonej kaszy gryczanej,
 • płatków owsianych,
 • otrębów,
 • brązowego ryżu.
 • wody źródlanej,
 • szparagów,
 • prosa,
 • jęczmienia,
 • szpinaku,
 • ogórków,
 • moreli,
 • truskawek.

Osoby, które chcą zadbać o odpowiednie stężenie krzemu w organizmie, powinny wybierać naturalne i nieprzetworzone produkty żywnościowe.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Krzem jako pierwiastek śladowy, bierze udział w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek w przypadku osób dorosłych wynosi 20-30 miligramów dziennie. Niedobór krzemu może powodować u pacjentów wypadanie włosów.
Krzem jako pierwiastek śladowy, bierze udział w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek w przypadku osób dorosłych wynosi 20-30 miligramów dziennie. Niedobór krzemu może powodować u pacjentów wypadanie włosów. (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza