Trwa ładowanie...

Książeczka sanepidowska – kiedy i gdzie ją wyrobić? Ile to kosztuje?

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 04.08.2020 09:36
Książeczka sanepidowska to potoczna nazwa orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych. Dokument jest warunkiem wykonywania pracy w gastronomii lub na stanowiskach, gdzie niezbędny jest kontakt z wieloma osobami lub dziećmi.
Książeczka sanepidowska to potoczna nazwa orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych. Dokument jest warunkiem wykonywania pracy w gastronomii lub na stanowiskach, gdzie niezbędny jest kontakt z wieloma osobami lub dziećmi. (123rf)

Książeczka sanepidowska to potoczna nazwa orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych. Dokument jest warunkiem wykonywania pracy w gastronomii lub na stanowiskach, gdzie niezbędny jest kontakt z wieloma osobami lub dziećmi. Ile kosztuje książeczka sanepidowska? Gdzie ją wyrobić? Jak tego dokonać?

spis treści

1. Co to jest książeczka sanepidowska?

Książeczka sanepidowska, czyli książeczka zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne, jest dokumentem ważnym dla pracowników gastronomii oraz osób, które pracując mają kontakt z dużą liczbą ludzi lub dziećmi do 6. roku życia.

Czy książeczka sanepidowska jest obowiązkowa? W świetle obowiązujących przepisów dokumentem wystarczającym do podjęcia pracy jest stosowne zaświadczenie. Oznacza to, że tak naprawdę książeczka zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne nie obowiązuje. Została zastąpiona orzeczeniem lekarskim wydawanym na podstawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych. Tak wskazuje ustawa z 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób. Ponieważ nie określa ona jednak, jak wymagany dokument wygląda, wielu lekarzy wciąż stosuje formę książeczek. Wymóg badań pozostał, zmieniła się jedynie nazwa dokumentu. W praktyce dokument w dalszym ciągu nazywany jest książeczką sanepidowską.

Zobacz film: "Badania w RZS"

Przeczytaj takżę:

2. Kto musi posiadać książeczkę sanepidowską?

Książeczka sanepidowska jest niezbędna dla pracowników gastronomii, osób zajmujących stanowiska związane z żywością oraz wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi, także dla tych, które pracując mają kontakt z dużą liczbą ludzi lub dziećmi do 6. roku życia. Badania są obowiązkowe także dla ludzi, których praca jest związana z lekami doustnymi, myciem naczyń i pojemników przeznaczonych na żywność czy wodę. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa innym osobom.

Książeczkę sanepidowską musi mieć każdy, kto podejmuje bądź wykonuje pracę, przy wykonywaniu której możliwe jest przeniesienie zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. Badania mają na celu stwierdzenie, czy pracownik nie jest zakażony pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A, B, C, pałeczkami Salmonella i Shigellanie, nie jest nosicielem prątków gruźlicy lub innych czynników chorobotwórczych, nosicielstwo których wyklucza możliwość pracy przy żywności.

3. Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską? Aby wyrobić książeczkę sanepidowską, należy się udać do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie konieczne jest pozostawanie materiału do badania (kału, najczęściej przez 3 kolejne dni). Następnie, po otrzymaniu wyników badań, trzeba udać się do lekarza medycyny pracy. Ten może zlecić wykonanie dodatkowych badań.

Finalnie specjalista, na podstawie wyników badań oraz przeprowadzonego badania, wydaje orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy bądź czasowym lub trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania pracy.

W przypadku orzeczenia o przeciwwskazaniu do wykonywania pracy, tak czasowego, jak i trwałego, wykonywanie pracy na stanowiskach, gdzie wymagana jest książeczka sanepidowska, nie jest możliwe. W oparciu o wyniki badań laboratoryjnych, mając na uwadze charakter, rodzaj i miejsce wykonywanej pracy, lekarz podejmuje decyzję o okresie ważności dokumentu. Przepisy nie określają okresu, po upływie którego niezbędne jest powtórzenie badań. Taką decyzję podejmuje lekarz. Wyrobienie książeczki sanepidowskiej może trwać około tygodnia, choć zdarza się, że czas oczekiwania może się wydłużyć nawet do 3 tygodni.

4. Ile kosztuje wyrobienie książeczki sanepidowskiej?

Kwestia „książeczka sanepidowska cena” przedstawia się następująco: zakup samej książeczki kosztuje kilka złotych. Gdzie kupić książeczkę sanepidowską? Można ją kupić bezpośrednio w sanepidzie (Państwowa Inspekcja Sanitarna), dowolnym sklepie papierniczym lub serwisach aukcyjnych w internecie, cena za badanie materiału na nosicielstwo prątków gruźlicy i innych czynników chorobotwórczych może kosztować nawet 100 zł, * badanie lekarskie kosztuje około 100 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt ewentualnych dodatkowych badań, które może zlecić lekarz.

Jeżeli pracownik otrzyma skierowanie na badania od pracodawcy, może wykonać badania bezpłatnie. Ponieważ jednak pracodawca zwykle wymaga aktualnej książeczki sanepidowskiej w momencie zatrudnienia, pracownik musi pokryć koszty związane z jej uzyskaniem sam. Książeczkę sanepidowska można wyrobić w każdej stacji sanitarno-epidemiologicznej w kraju.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze