Kucharze apelują do MZ. Ich praca to "zagrożenie dla zdrowia i życia"
Pracownicy branży gastronomicznej chcą, aby resort zdrowia uznał ich zawód za pracę w warunkach szkodliwych. Wraz ze specjalistami ds. zdrowia publicznego skierowali do MZ pismo. "Najnowsze badania naukowe jednoznacznie wskazują" - tak zaczyna się petycja przedstawicieli sektora gastronomicznego.
W tym artykule:
Praca w gastronomii pełna zagrożeń?
Do Ministerstwa Zdrowia trafiła petycja, w której kucharze oraz specjaliści ds. zdrowia publicznego apelują o uznanie pracy w kuchni za pracę w warunkach szkodliwych.
"Najnowsze badania naukowe jednoznacznie wskazują, że praca w kuchniach, szczególnie tych wykorzystujących kuchenki gazowe, wiąże się z długotrwałym narażeniem na szkodliwe substancje chemiczne" - czytamy w petycji z 2 czerwca 2025.
Wśród wskazanych substancji znajdują się m.in.:
benzen (czynnik rakotwórczy),
dwutlenek azotu (NO₂),
pyły zawieszone (PM2.5),
Choć w warunkach domowych kontakt z tymi związkami bywa krótkotrwały i sporadyczny, w kuchniach komercyjnych pracownicy są narażeni na ich działanie przez wiele godzin dziennie, często w słabo wentylowanych pomieszczeniach.
Wniosek poparty badaniami
Petycja nie opiera się jedynie na subiektywnych odczuciach - jej autorzy przywołują najnowsze badania potwierdzające związek między warunkami pracy kucharzy a zwiększonym ryzykiem chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, a nawet nowotworów.
Zdaniem sygnatariuszy te fakty powinny skutkować formalnym uznaniem zawodu kucharza za pracę w warunkach szkodliwych. Wiązałyby się z tym konkretne przywileje: dodatki za szkodliwe warunki pracy, skrócony czas pracy, czy wcześniejsze prawo do emerytury.
O co apelują autorzy petycji?
Wśród najważniejszych postulatów wymienia się:
regularne pomiary stężenia szkodliwych substancji w kuchniach komercyjnych i upublicznianie wyników,
wzmocnienie norm wentylacyjnych oraz skuteczniejszy nadzór ze strony inspekcji,
prowadzenie kampanii informacyjnych dla pracowników i pracodawców z sektora gastronomicznego,
wspieranie alternatywnych technologii, takich jak kuchnie indukcyjne, które nie generują toksycznych emisji.
Petycja to sygnał alarmowy, który powinien skłonić decydentów do refleksji nad rzeczywistymi warunkami pracy w gastronomii.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Źródła
- MZ
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.