Kurtka nie pomoże. Gdy ci zimno, sprawdź czy nie cierpisz na niedobór
Dojmujące uczucie zimna nie zawsze musi mieć związek z aktualną porą roku i oscylującymi w okolicach 0 stopni temperaturami. Niekiedy zamiast o ciepłych skarpetach i czapce warto pomyśleć o badaniach profilaktycznych. Mogą ujawnić niedobory.
1. Zimno? Tak może objawiać się choroba
Ciągłe uczucie zimna może być wynikiem problemów zdrowotnych dotykających gruczoł tarczowy. Niedoczynność tarczycy spowalnia metabolizm i ogranicza zdolność organizmu do wytwarzania energii cieplnej. Innym przykładem jest objaw Raynauda, gdzie skurcze naczyń krwionośnych ograniczają przepływ krwi, czego skutkiem są zimne dłonie i stopy.
Znacznie rzadziej zwiększona wrażliwość na zimno jest symptomem choroby nowotworowej. Dotyczy to niedokrwistości, która występuje w niektórych nowotworach, zwłaszcza tych dotyczących szpiku kostnego, np. białaczki czy szpiczaka mnogiego. Również niektóre nowotwory mózgu mogą wpływać na obszary w mózgu odpowiedzialne za regulację temperatury ciała, co skutkuje zaburzeniami termoregulacji i uczuciem chłodu.
Znacznie częściej jednak przyczyna leży zupełnie gdzie indziej. Uważna analiza diety czy wizyta u lekarza mogą ujawnić źródło przykrej dolegliwości.
2. Zimno ci? Może ci brakować witamin
Kluczowe dla prawidłowej termoregulacji są składniki odżywcze, takie jak żelazo, witaminy z grupy B - zwłaszcza B12 i kwas foliowy - oraz witamina C. Niedobory tych substancji mogą zaburzać funkcjonowanie układu krążenia, ograniczając transport tlenu i produkcję energii, co prowadzi do ciągłego uczucia zimna.
Żelazo odgrywa kluczową rolę w produkcji hemoglobiny, białka odpowiedzialnego za transport tlenu w organizmie. Niedobór pierwiastka prowadzi do niedokrwistości, która objawia się m.in. zimnymi dłońmi i stopami, zmęczeniem oraz osłabieniem. Bez odpowiedniej ilości żelaza tkanki nie są w stanie wytworzyć wystarczającej ilości energii cieplnej.
Również witamina B12, niezbędna do produkcji zdrowych czerwonych krwinek, wpływa na regulację temperatury. Jej niedobór powoduje zaburzenia w transporcie tlenu, co może prowadzić do uczucia zimna, szczególnie w kończynach. Podobny skutek może wystąpić przy niedoborze innej witaminy z grupy B - to jest kwasu foliowego. Wspiera on witaminę B12 w procesie tworzenia czerwonych krwinek. Jego niedobór prowadzi do objawów przypominających anemię, takich jak osłabienie, zmęczenie i wrażliwość na zimno.
Ostatnią witaminą, która może mieć pośredni wpływ na termoregulację, jest witamina C. Jest niezbędna do efektywnego wchłaniania żelaza. Jej braki w organizmie mogą prowadzić do objawów podobnych do anemii, zwiększając uczucie zimna.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.