Trwa ładowanie...

Kwas stearynowy - czy jest szkodliwy? Właściwości i zastosowanie

Avatar placeholder
15.05.2023 12:37
Kwas stearynowy jest wykorzystywany do produkcji leków, kredek świecowych, ale także świec.
Kwas stearynowy jest wykorzystywany do produkcji leków, kredek świecowych, ale także świec. (Adobe stock)

Kwas stearynowy jest organicznym związkiem chemicznym, wykorzystywanym w przemyśle kosmetologicznym, spożywczym i farmaceutycznym. Jego głównym źródłem jest tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim łój wołowy. Jakie ma właściwości? Na czym polega jego działanie? Czy jest bezpieczny dla zdrowia?

spis treści

1. Co to jest kwas stearynowy?

Kwas stearynowy (Stearic Acid) to organiczny związek chemiczny o wzorze C17H35COOH, jeden z nasyconych kwasów tłuszczowych o 18-węglowym łańcuchu. Należy do wyższych kwasów karboksylowych, które w swojej budowie mają grupę karboksylową (atomy węgla, tlenu i wodoru). Występuje w postaci estru z gliceryną w tłuszczach zwierzęcych (naturalnym źródłem jest smalec, wieprzowina i wołowina) oraz – w mniejszym stopniu – także w olejach roślinnych (jego źródłem jest masło shea i masło kakaowe).

Stearic Acid jest składnikiem ciała oraz układu immunologicznego człowieka. Naturalnie znajduje się w składzie limfocytów i czerwonych krwinek.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Tak jak i inne nasycone kwasy tłuszczowe jest niezbędny do właściwego funkcjonowania organizmu. Według specjalistów odpowiada za kondycję błon komórkowych, może także odgrywać jakąś rolę w aktywności układu immunologicznego.

Warto wiedzieć, że kwas stearynowy to także składowa stearyny, bezzapachowej substancji o białej lub krystalicznej barwie. Stearyna to potoczna nazwa mieszaniny kwasu palmitynowego, kwasu stearynowego oraz niewielkiej ilości kwasów nienasyconych. Jest wykorzystywana jest do produkcji świec, kauczuku syntetycznego i wyrobów przemysłowych.

Właściwości kwasu stearynowego

Kwas stearynowy otrzymuje się w wyniku hydrolizy tłuszczów zwierzęcych (to wymiana między wodą a rozpuszczaną w niej substancją) w wysokiej temperaturze i pod zwiększonym ciśnieniem.

W temperaturze pokojowej kwas stearynowy występuje w postaci stałej. Przypomina małe woskowe płatki. Ma kolor biały lub kremowy, nie posiada zapachu. Jest słabo rozpuszczalny w wodzie. W dotyku jest tłusty.

2. Zastosowanie kwasu stearynowego

Kwas stearynowy znajduje zastosowanie w przemyśle, głównie kosmetycznym i farmaceutycznym. Podstawowym zadaniem substancji jest uszlachetnianie lub zmienianie parametrów innych mieszanin oraz połączenie fazy tłuszczowej i wodnej (stabilizacja emulsji).

Kwas stearynowy jest wykorzystywany do produkcji:

  • świec (używa się go w celu zwiększenia temperatury topnienia i twardości wosku oraz krystalizacji powierzchni. Dzięki substancji świeca może palić się znacznie dłużej, jest bardziej trwała i mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne),
  • kredek świecowych (nadaje twardości woskowi),
  • leków,
  • do produkcji opon oraz uszczelek (kwas stearynowy pełni funkcję plastyfikatora oraz dyspergatora. Jego obecność prowadzi do zmiękczania gumy),
  • mydeł i innych kosmetyków (kwas stearynowy poprawia właściwości kosmetyków: zwiększa twardość mydła oraz jego właściwości natłuszczające, poprawia stabilność piany, tak w mydłach, jak i piankach do golenia). Stearic Acid sprawia, że produkty kosmetyczne dłużej zachowują swoje właściwości, w tym zapach, kolor, konsystencję.

Kwas stearynowy stosuje również w gabinetach kosmetycznych do zabiegów, ponieważ:

  • oczyszcza skórę z nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń (kwas stearynowy ma właściwości głęboko oczyszczające),
  • natłuszcza,
  • odbudowuje naskórek,
  • bardzo intensywnie nawilża skórę, a i tworzy na niej powłokę lipidową, która chroni przed utratą wody (to tzw. właściwości renatłuszczające).

Kwas stearynowy w kosmetykach

Kwas stearynowy w kosmetykach jest używany do emulgowania, zagęszczania i stabilizacji emulsji. Dzięki niemu ta staje się bardziej jedwabista w dotyku, ma także perłowy blask.

To także składnik o działaniu nawilżającym i ochronnym, który chroni produkty przed rozwarstwieniem (dzięki obecności kwasu stearynowego w kosmetykach, które zawierają w sobie fazę wodną i olejową, fazy te nie rozwarstwiają się) oraz przedłuża również trwałość kosmetyku (sprawia, że okres przydatności staje się znacznie dłuższy). Wzmacnia właściwości kosmetyku, poprawia gramaturę.

Kwas stearynowy można znaleźć w takich kosmetykach jak mydła, pianki do golenia, kosmetyki do pielęgnacji ciała (balsamy do ciała), kremy do twarzy, pomadki nawilżające, żele od prysznic, mleczka do demakijażu, toniki, płyny micelarne, kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji.

3. Czy kwas stearynowy jest szkodliwy?

Kwas stearynowy jest substancją nieszkodliwą i bezpieczną. Nie działa drażniąco ani na skórę, ani na oczy. Jego stosowanie nie wywołuje skutków ubocznych. Po spożyciu bardzo szybko jest metabolizowany do kwasu oleinowego, co sprawia, że nie ma negatywnego wpływu na poziom cholesterolu LDL.

Co istotne, dotychczasowe badania naukowe dotyczące bezpieczeństwa składników kosmetycznych nie dowiodły negatywnego wpływu substancji na zdrowie człowieka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze