LaciBios Femina – skład, działanie, wskazania i skutki uboczne
LaciBios femina to doustny probiotyk ginekologiczny. Stosuje się go w celu odbudowania i utrzymania prawidłowej mikroflory i pH pochwy, które mogą być zaburzone przez różne czynniki. Jakie są wskazania do stosowania preparatu? Jak go dawkować? Czy to bezpieczne?
1. Co to jest LaciBios Femina?
LaciBios Femina to suplement diety przeznaczony dla kobiet. Zawiera bakterie probiotyczne (pałeczki Lactobacillus), które pomagają przywrócić i utrzymać prawidłową florę bakteryjną układu moczowo-płciowego. Dlaczego to ważne?
Zaburzenia w obrębie układu moczowo-płciowego i niekontrolowane namnażanie się bakterii chorobotwórczych mogą prowadzić do rozwoju stanu zapalnego, bakteryjnego zakażenia pochwy (waginozy bakteryjnej), drożdżycy, nawrotowych zakażeń dróg moczowych.
Patologie nie tylko obniżają komfort funkcjonowania, ponieważ towarzyszą im nieprzyjemne objawy, takie jak upławy, świąd, pieczenie, ale zaniedbane i nieleczone mogą być groźne.
2. Skład LaciBios femina i zamienniki
Preparat LaciBios Femina zawiera dwa szczepy bakterii kwasu mlekowego (5 miliardów bakterii 5 x 109 CFU (Colony Forming Unit - jednostka tworząca kolonie bakterii). Jedna kapsułka to:
- 2,5 mld pałeczek L. rhamnosus GR-1,
- 2,5 mld pałeczek L. reuteri RC-14.
W każdej kapsułce znajdują się także substancje pomocnicze, takie jak glukoza bezwodna, żelatyna, Lactobacillus reuteri, nośnik: skrobia ziemniaczana i celuloza mikrokrystaliczna, Lactobacillus rhamnosus, substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, barwnik: dwutlenek tytanu. W opakowaniu znajduje się 10 kapsułek.
W aptekach można kupić również inne preparaty zawierające lactobacillus, traktowane jak zamienniki. To na przykład:
- Lakcid forte (kapsułki twarde), Lakcid Intima (kapsułki dopochwowe),
- Trilac (kapsułki), Trilac lady (kapsułki),
- Lactinova femina (kapsułki),
- LactoLady (tabletki),
- Lactovaginal (kapsułki dopochwowe),
- Laktifort (kapsułki),
- Latopic (kapsułki),
- Compliflora femina (kapsułki),
- Gynolacta (tabletki dopochwowe),
- inVag (kapsułki dopochwowe),
- Multi Flora APTEO dla kobiet (kapsułki),
- prOVag (kapsułki doustne)
- Sanprobi IBS (kapsułki),
- Trivagin (kapsułki),
- UroLact (proszek),
- LoGGic30 (kapsułki), LoGGic60 (kapsułki).
3. Wskazania do stosowania LaciBios femina
Na co pomaga LaciBios Femina? Bakterie obecne w preparacie pomagają odbudować i zachować fizjologiczną florę dróg moczowo-płciowych kobiety. Z tego powodu LaciBios Femina jest wskazany w sytuacjach, gdy potrzeba wsparcia w celu przywrócenia i utrzymania prawidłowej flory bakteryjnej układu moczowo-płciowego kobiet.
Probiotyk ginekologiczny to produkt, który sprawdza się podczas antybiotykoterapii i po kuracji antybiotykowej, ale i w sytuacji, gdy działają czynniki sprzyjające zaburzeniom równowagi mikroflory układu moczowo-płciowego kobiety. To:
- stosowanie środków antykoncepcyjnych,
- zmiana pH pochwy (np. po miesiączce),
- zaburzenia immunologiczne,
- cukrzyca,
- okres menopauzy,
- niedostateczna bądź nieodpowiednia higiena intymna,
- uczęszczanie na basen, korzystanie z jacuzzi,
- zaburzenia miesiączkowania,
- częste podróże,
- zabiegi chirurgiczne w obrębie układu moczowo-płciowego,
- predyspozycje do infekcji intymnych.
4. Dawkowanie LaciBios femina
LaciBios femina ma postać kapsułek do stosowania doustnego. Należy przyjmować jedną kapsułkę na dobę - podczas posiłku lub do 30 minut po nim, zawsze popijając wodą (co najmniej 1/2 szklanki wody).
W okresie stosowania antybiotyków preparat należy przyjmować na godzinę przed lub 3 godziny po przyjęciu leku. Jak długo stosować LaciBios femina? Terapię należy kontynuować przez tydzień po zakończeniu antybiotykoterapii.
Zaletą produktu jest to, że zastosowana podczas produkcji technologia produkcji chroni bakterie Lactobacillus obecne w preparacie przed działaniem kwasu żołądkowego.
5. LaciBios femina - skutki uboczne i przeciwwskazania
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo stosowania LaciBios femina, nie ma danych dotyczących:
- stosowania LaciBios femina przez kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią,
- występowania interakcji preparatu z innymi lekami,
- wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn,
- możliwych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem preparatu.
Choć LaciBios femina wydaje się być bezpiecznym preparatem o dobroczynnym składzie, nie może go stosować każda kobieta. Przeciwwskazanie stanowi nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.
Bardzo ważne jest, by podczas stosowania preparatu LaciBios femina stosować środki do higieny intymnej o pH 5,5 oraz nie wykonywać irygacji.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.