Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Łąkotka – charakterystyka, łąkotka przyśrodkowa, łąkotka boczna, objawy uszkodzenia, diagnostyka

Łąkotka zbudowana jest z tkanki chrzęstnej włóknistej i leży między kością udową a piszczelową. Jest dodatkowym elementem stawu kolanowego. Urazu łąkotki nie wolno zlekceważyć, a zdarzają się one dość często i nie tylko sportowcom.

Zobacz film: "Stawy nie muszą boleć"

spis treści

1. Charakterystyka łąkotki

Łąkotka dzieli staw kolanowy na dwa piętra: górne i dolne. W piętrze łąkotkowo-udowym wykonywane są ruchy zginania i prostowania kolana, natomiast w piętrze dolnym wykonywane są ruchy rotacyjne. Wyróżnić można łąkotkę boczną i łąkotkę przyśrodkową, różnią się one od siebie wielkością.

Pełnią funkcję pogłębiania i dopasowania do siebie powierzchni stawowych stawu kolanowego oraz umożliwia ruch obrotowy w zgiętym stawie kolanowym, poprzez przesuwanie się ich na powierzchni stawowej górnej kości piszczelowej. Zarówno łąkotka boczna, jak i łąkotka przyśrodkowa ustawione są rogami do środka powierzchni stawowej. Od przodu połączone są ze sobą przez więzadło poprzeczne kolana.

Odtworzenie ciągłości wiązadeł stawu kolanowego
Odtworzenie ciągłości wiązadeł stawu kolanowego [8 zdjęć]

Zabieg wykonywany po urazie kolana polegający na odtworzeniu więzadeł. Na zdjęciu zaznaczona jest linia...

zobacz galerię

2. Łąkotka przyśrodkowa

Łąkotka przyśrodkowa jest dłuższa i szersza niż łąkotka boczna i kształtem przypomina literę C. Łąkotka przyśrodkowa jest mniej ruchoma niż łąkotka boczna, ponieważ jest połączona z wiązadłem pobocznym piszczelowym.

3. Łąkotka boczna

Łąkotka boczna swoim kształtem przypomina prawie pełny pierścień, jest krótsza i bardziej zakrzywiona niż łąkotka przyśrodkowa. Jest dużo bardziej ruchoma niż łąkotka przyśrodkowa, ponieważ nie jest połączona z wiązadłem pobocznym piszczelowym, ale powiązana jest ze ścięgnem mięśnia podkolanowego.

Zobacz także:

4. Objawy uszkodzenia łąkotki

Jeśli chodzi o uraz łąkotki, nie możemy sugerować się tylko bólem kolana. Urazowi towarzyszą także inne dolegliwości, które sugerują rodzaj uszkodzenia. Pęknięcie łąkotki przy samej torebce stawowej, sprawia, że trzyma się ona tylko rogami, przypomina postać rączki od wiadra i wtedy kolana nie można wyprostować.

Inne uszkodzenie zwane języczkiem charakteryzuje się chwilowym blokowaniem stawu, chrupaniem oraz uczuciem przeskakiwania w kolanie. Najczęściej towarzyszy temu ból. Jeśli chodzi o urazy, które spowodowane są zwyrodnieniami, wówczas występuje ból w szparze stawowej, które odczuwane są po bokach kolana.

Czasami dochodzi do sytuacji, kiedy łąkotka pęka poziomo. Płyn stawowy wciska się wtedy w szparę stawową, wywołując silny ból. Wszystkim urazom łąkotki zazwyczaj towarzyszy obrzęk oraz wysięk.

5. Test łąkotkowy

Aby potwierdzić uraz łąkotki, lekarz zleca wykonanie testu łąkotkowego. Następnie wykonuje się USG oraz rezonans magnetyczny. Wyniki z otrzymanych badań w połączeniu z objawami klinicznymi pozwalają postawić diagnozę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza