Latami rósł na głowie kobiety. Do lekarza zgłosiła się, gdy guz miał 15 cm
Ten niezwykły przypadek medyczny opisuje 52-letnią kobietę, która trafiła do lekarza z nietypowym guzem na głowie. W torbieli znaleziono złogi keratyny, tłuszczu i łoju, fibryny i włosów.
1. Rósł od dzieciństwa. Po latach lekarze usunęli guz
We wpisie opublikowanym na Twitterze przez @KopalnięWiedzy.pl pojawił się opis przypadku medycznego pochodzący z czasopisma "Radiology".
52-letnia kobieta zgłosiła się do lekarza z bezbolesnym guzem, który od czasu dzieciństwa pacjentki przez lata powiększał swój rozmiar. Badanie ujawniło, że ma on wymiary 15x10x12 cm. Wykonane badanie obrazowe MRI ujawniło dużą torbielowatą zmianę w płaszczyźnie podgałkowej skóry głowy, którą autorzy pracy porównali do "worka kulek". W opublikowanym na łamach "Radiology" obrazie MRI rzeczywiście widoczna jest okrągła torbiel wypełniona guzkami przypominającymi małe kulki.
"Po zakończeniu chirurgicznego wycięcia stwierdzono, że torbiel zawiera materiał przypominający sebum, twarde kuleczki i liczne kosmyki włosów" – piszą autorzy.
Potworniak na głowie 52-letniej kobiety. Zgłosiła się ona do lekarza ze stopniowo powiększającym się guzem, który miała od dzieciństwa. Guz osiągnął już wymiary 15x10x12 centymetrów.
— KopalniaWiedzy.pl (@KopalniaWiedzy) July 24, 2023
©️Sumit Thakar, Pavan Vasoya, Radiology Vol. 307, No.5, RSNA pic.twitter.com/0MABSy8WpP
Badanie histopatologicznie na podstawie pobranych po resekcji guza próbek ujawniło, że pacjentka miała dojrzałego potworniaka torbielowatego. Po miesiącach obserwacji, jak wskazują autorzy publikacji, guz nie wykazywał tendencji do nawrotu.
2. Czym są potworniaki?
Potworniaki należą do nowotworów powstających z tzw. wielopotencjalnych komórek zarodkowych, czyli takich, które mogą dawać początek wszystkim tkankom w ludzkim organizmie. Bywa, że guzy powstają z komórek, które w naturalnych warunkach stanowiłyby budulec tarczycy czy nadnerczy. Wówczas potworniak może wpływać na gospodarkę hormonalną, ponieważ sam "produkuje" hormony. Nierzadko zdarza się, że guz zawiera włosy, skórę, kości – tak jak było w przypadku opisywanej pacjentki – a nawet zęby.
Dojrzały potworniak, który powstaje z komórek tworzących włosy, skórę czy gruczoły, najczęściej należy do zmian łagodnych i choć rośnie powoli, to może osiągać duże rozmiary. Lokalizuje się często na jajnikach czy jądrach, ale bywa, że rośnie w innych miejscach – np. na głowie, ale też na kręgosłupie, w pęcherzu czy wątrobie. Potworniak dojrzały torbielowaty na jajnikach diagnozowany jest najczęściej – stanowi nawet 20 proc. wszystkich rozpoznań potworniaków.
Znacznie bardziej niebezpieczne są tzw. potworniaki niedojrzałe, zbudowane z komórek, które jeszcze nie mają ściśle określonej funkcji. To nowotwory złośliwe, które z kolei rosną szybko i mają tendencję do naciekania i przerzutów. Ten typ potworniaków wymaga podobnie jak potworniaki dojrzałe resekcji, ale również chemioterapii lub radioterapii. W przypadku guzów łagodnych wystarczy laparoskopowe lub poprzez klasyczną operację usunięcie zmiany.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.