Trwa ładowanie...

Brała Ozempic, by schudnąć. Takiego "skutku ubocznego" nie oczekiwała

 Karolina Rozmus
28.08.2024 11:41
Lek na odchudzanie pomógł jej zerwać z nałogiem
Lek na odchudzanie pomógł jej zerwać z nałogiem (Instagram, Getty Images)

58-latka już po kilku miesiącach stosowania leku na otyłość i cukrzycę schudła kilkanaście kilogramów. W tym czasie zauważyła dziwny "skutek uboczny" Ozempiku.

spis treści

1. Dzięki Ozempikowi nie tylko schudła

58-letnia Christie Martin, agentka nieruchomości z Las Vegas, prywatnie mama, przyznała, że słynny już lek z grupy analogów GLP-1 pomógł jej zrzucić ponad 13 kg. Ozempic od kilku lat bije rekordy popularności nie tylko dzięki skuteczności w leczeniu cukrzycy typu 2, ale również z powodu spektakularnych efektów związanych z utratą wagi. Analogi GLP-1 normalizują stężenie glukozy we krwi, jednocześnie biorą udział w regulacji wydzielania insuliny oraz glukagonu z trzustki. Ponadto hamują głód i wydłużają czas trwania uczucia sytości.

Jak podkreśla Christie w programie "Good Morning America", zauważyła jeszcze jeden efekt stosowania zastrzyków na odchudzanie. Amerykanka twierdzi, że zanim zaczęła kurację, była przyzwyczajona, by każdego dnia po pracy wypijać nawet pół butelki wina. Jak mówi, piła je już w czasie lunchu, po alkohol sięgała też w czasie kolacji. Wieczorami stanowił nagrodę po ciężkim dniu w związku z pracą, jak i obowiązkami spadającymi na samotną matkę. To wszystko zmieniło się wkrótce po rozpoczęciu leczenia.

2. Wiedziała, że ma problem. Ozempic zmienił jej życie

Zobacz film: "Z Ludzką Twarzą: Alkohol wyniszcza nie tylko wątrobę"
Przyznaje, że Ozempic pomógł jej zerwać z nałogiem
Przyznaje, że Ozempic pomógł jej zerwać z nałogiem (Instagram)

- Nie chciałam już pić – wyznaje 58-latka. - Szłam do sklepu spożywczego i nawet nie czułam potrzeby, żeby kupić butelkę wina. Wychodziłam ze znajomymi, współpracownikami i klientami, nawet próbowałam zamówić lampkę wina do kolacji, ale nie byłam w stanie jej dokończyć. Po prostu mi to nie odpowiadało - przyznaje.

Mieszkanka Las Vegas wyjaśnia, że choć nie zdiagnozowano u niej choroby alkoholowej, to dla niej samej picie było "problemem".

- Nie mam już ochoty na wino – mówi stanowczo. - To jakieś szaleństwo, bo wcześniej nie mogłam przestać pić - wspomina.

Doświadczenie Christie związane z semaglutydem znalazło potwierdzenie w jednym niewielkim badaniu. Na łamach "The Journal of Clinical Psychiatry" naukowcy wyjaśniają, że analiza przypadków sześciu osób z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu (AUD) potwierdza niezwykłe działanie semaglutydu. U wszystkich pacjentów zaobserwowano "znaczącą redukcję objawów AUD".

Naukowcy podkreślają, że ich praca wskazuje na potrzebę przeprowadzenia dużych, randomizowanych klinicznych badań nad działaniem analogów GLP-1 w leczeniu problemów związanych z nadużywaniem alkoholu.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze