Trwa ładowanie...

Lekarka ostrzega. Tego nigdy nie rób po jedzeniu

Avatar placeholder
14.09.2022 21:48
Prysznic po posiłku nie wpływa korzystnie na nasz metabolizm
Prysznic po posiłku nie wpływa korzystnie na nasz metabolizm (Getty Images/Instagram)

Dr Rekha Radhamony ostrzega, by zrezygnować z mycia się zaraz po jedzeniu. Taki rytuał może nie tylko odbić się na naszym samopoczuciu, ale i na zdrowiu. Lekarka wskazuje również, ile godzin po posiłku należy odczekać, by wziąć prysznic.

spis treści

1. Prysznic rano czy wieczorem?

Zarówno poranne, jak i wieczorne mycie się - ma swoje wady i zalety. Lekarze twierdzą, że jest to indywidualny wybór każdego z nas i zależy przede wszystkim od naszych potrzeb.

Prysznic brany rano:

Zobacz film: "Błędy, które popełniasz pod prysznicem"
  • pomoże nam się rozbudzić,
  • zmyje z nas pot, który obficiej wytwarzamy w nocy,
  • zmiękcza włosy, co mężczyznom ułatwi poranne golenie się.

Jeżeli zdecydujemy się na wieczorne mycie się, możemy być pewni, że kąpiel taka:

  • rozluźni nasze mięśnie po całym dniu,
  • odpręży i zrelaksuje,
  • obniży temperaturę ciała, co wpłynie korzystnie na zasypianie.

Warto wiedzieć, że według badań przeprowadzonych na próbie pięciu tysięcy osób, które odbyły się na Uniwersytecie Teksańskim w Austin, prysznic brany około 90 minut przed położeniem się do łóżka poprawia jakość snu i skraca długość zasypiania średnio o 10 minut.

2. Zimy czy ciepły?

Nie tylko pora dnia wpływa na efekty, jakich możemy spodziewać się po prysznicu. Równie ważna jest temperatura wody. To od niej zależy, czy będziemy czuli się rześko, czy raczej odprężeni i zrelaksowani.

Dermatolodzy zwracają uwagę na to, że prysznic powinien trwać od pięciu do dziesięciu minut, a woda nie może być gorąca. W ten sposób nie zaszkodzimy kondycji naszej skóry. Zaraz po myciu warto również zadbać o jej warstwę lipidową, czyli użyć kremów lub balsamów nawilżających.

Prysznic po jedzeniu nie sprzyja naszemu trawieniu
Prysznic po jedzeniu nie sprzyja naszemu trawieniu (Getty Images)

Ciepły woda pomoże nam się uspokoić i rozluźni mięśnie. Warto wiedzieć, że taki prysznic potrafi zmniejszyć bóle migrenowe i łagodzi bóle stawów.

Zimny prysznic z kolei przyspiesza nasz metabolizm, pomaga spalać tkankę tłuszczową, stymuluje układ odpornościowy i zapobiega nadciśnieniu. Prysznic w zimnej wodzie sprawi, że poczujemy więcej energii.

3. Kiedy nie brać prysznica?

Dr Rekha Radhamony, która propaguje w sieci medycynę ajurwedyjską tłumaczy, że prysznic brany tuż po jedzeniu, może wpływać niekorzystnie na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Prysznic po posiłku sprawi, że będziemy czuć się zmęczeni i ociężali. Nie bez powodu.

Prysznic zmniejsza bowiem temperaturę ciała, a to spowalnia trawienie. Ponadto, w takiej sytuacji substancje odżywcze są gorzej wchłaniane do krwiobiegu.

Procesy trawienne wymagają od naszego organizmu wiele energii. Gdy ochłodzimy nasze ciało, biorąc prysznic po posiłku, energia, która powinna być wykorzystana w układzie trawiennym, potrzebna jest do ogrzania ciała. Dlatego dr Rekha zaznacza, że lepiej wziąć prysznic 1-3 godzin przed posiłkiem.

Małgorzata Banach, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze