Trwa ładowanie...

Lekarka wygrała z rakiem jelita grubego. Mówi, na co trzeba zwrócić uwagę

Avatar placeholder
25.12.2023 16:48
Lekarka mówi, jakie objawy daje rak jelita grubego?
Lekarka mówi, jakie objawy daje rak jelita grubego? (Facebook)

Nowotwory złośliwe jelita grubego są jednymi z najpowszechniejszych na świecie. Lekarka, która pokonała tę chorobę, zwraca uwagę na pewne symptomy, które powinny skierować nas na dodatkowe badania.

spis treści

1. Klucz do zwycięstwa z rakiem jelita: wczesne wykrycie

Choć nowotwory często dają dość niejednoznaczne objawy, szczególnie na początkowych etapach choroby, to w przypadku raka jelita grubego mówimy o grupie symptomów, które są dość charakterystyczne, zwłaszcza ze względu na miejsce ich występowania: układ pokarmowy. Jeżeli zauważysz któreś z nich, a twoja dieta nie uległa ostatnio zmianom, to wskazana jest wizyta u gastroenterologa.

Wybrane objawy mogą również wskazywać na inne schorzenia, np. nietolerancje pokarmowe, zespół jelita drażliwego, niezdiagnozowaną dotąd chorobę trzewnej czy chorobę Leśniowskiego-Crohna. Ważne jest jednak, żeby każde z tych schorzeń zdiagnozować jak najszybciej, co na pewno pozytywnie wpłynie na jakość życia, a także pomoże unikać skutków nieleczonej choroby.

Szacunki mówią, że wykrycie raka w pierwszym stadium choroby znacznie podnosi szanse wyleczenia nowotworu - nawet do 95 proc. To podkreśla dr Philippa Kaye w rozmowie z brytyjskim ITV. Sama zwyciężyła z rakiem i teraz stara się uświadamiać osoby, które nie są do końca świadome ryzyka z nim związanego.

2. Kto jest szczególnie narażony na tę chorobę i jakie są jej objawy?

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Osobom, które skończyły 60. rok życia, powinno zależeć szczególnie na regularnych badaniach, gdyż ryzyko zachorowania na ten nowotwór u nich rośnie. Na zwiększenie ryzyka mają również wpływ takie czynniki jak otyłość, spożywanie alkoholu czy palenie tytoniu.

Niezdrowa dieta, uboga w produkty roślinne, a obfita szczególnie w tłuste, czerwone mięso, oraz predyspozycje genetyczne, to kolejne istotne czynniki. Choroby takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna również zwiększają ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych, jeśli nie są właściwie i terminowo leczone.

Dr Philippa Kaye podkreśla szereg objawów, które najczęściej występują u osób cierpiących na nowotwór złośliwy jelita grubego. Są to:

  • krew w stolcu,
  • zmiany rytmu wypróżnień i biegunka,
  • ból brzucha, wzdęcia i dyskomfort trawienny utrzymujący się nawet przy lekkostrawnej diecie,
  • częstomocz i ściemnienie barwy moczu,
  • zmiana konsystencji i wyglądu stolca,
  • guzowatości zlokalizowane w okolicy odbytu,
  • utrata wagi, męczliwość, a także anemia.

Bardzo istotnym zespołem objawów są także te związane z niedrożnością jelit.

Zmiany nowotworowe mogą sprawiać problem z naturalnym przepływem treści jelitowej. Jakie są tego konsekwencje? Mogą to być nudności i wymioty mimo odczuwanej pełności, ból i wzdęcia brzucha, utrata masy ciała, lub nagły, przerwany i intensywny ból brzucha. Warto dodać, że objawy te mogą nasilać się po spożyciu posiłku.

Jeżeli dostrzegasz u siebie te symptomy, nie lekceważ swojego stanu zdrowia. W takim przypadku, zamiast udawać się do dietetyka, najrozsądniejszym krokiem będzie skierowanie swoich kroków do gastroenterologa. Przy walce z nowotworem nieocenionym sprzymierzeńcem jest szybkość działania.

3. Sposoby leczenia raka jelita grubego

Schemat leczenia jest podobny jak w przypadku wielu innych chorób nowotworowych - w pierwszej kolejności podejmuje się próbę chirurgicznego usunięcia zaatakowanych przez chorobę tkanek. Najczęściej stosowaną metodą jest tzw. hemikolektomia, inaczej mówiąc, wycięcie fragmentu jelita grubego.

W czasie okresu rekonwalescencji pacjenci borykają się z restrykcjami dietetycznymi oraz z obniżoną jakością życia, związaną z koniecznością założenia stomii. Cieszy natomiast fakt, że stomia niekoniecznie musi zostać na stałe - często jest możliwe przywrócenie naturalnej funkcji jelit.

Oprócz operacji, w terapii przeciwko nowotworowi stosuje się także chemioterapię, radioterapię, a także terapie celowane, które są wciąż ewoluującymi metodami walki z rakiem. Niemniej jednak, nie istnieje metoda, która gwarantowałaby stuprocentową skuteczność. Dr Kaye wielokrotnie zwracał uwagę na to, jak kluczowe jest wczesne wykrycie choroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze