Trwa ładowanie...

Lekarka ostrzega. Objaw tego nowotworu zauważysz, wchodząc po schodach

 Maciej Rugała
07.02.2023 13:02
Łatwo się męczysz? Przyjrzyj się czy nie towarzyszą temu inne objawy raka jelita grubego
Łatwo się męczysz? Przyjrzyj się czy nie towarzyszą temu inne objawy raka jelita grubego (Adobe Stock)

Rak jelita grubego to podstępny przeciwnik, który nie tylko przez długi czas rozwija się w ukryciu, ale może też dawać nietypowe objawy. Dr Sarah Mills, lekarka z londyńskiego The Lister Hospital zauważa, że jeden z symptomów tego nowotworu można zauważyć podczas wchodzenia po schodach.

spis treści

1. Objawy raka jelita grubego, których nie wolno lekceważyć

Rak okrężnicy jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Dramatyczną diagnozę co roku słyszy ok. 18 tys. Polaków. Nowotwór jelita grubego zajmuje też drugie miejsce pod względem śmiertelności wśród wszystkich chorób nowotworowych w Polsce.

Typowymi objawami są:

Zobacz film: "Te nowotwory mają największą szansę na wyleczenie!"
  • krew w stolcu,
  • częste, nieprzewidywalne zmiany w pracy jelit, tj. naprzemienne biegunki i zatwardzenia,
  • nagła utrata masy ciała,
  • nawrotowe dolegliwości bólowe brzucha.

Nowotwór okrężnicy może dawać jednak mniej czytelne objawy, które nie budzą wielkiego niepokoju. Co powinno nas zaniepokoić?

2. Nieoczywiste objawy raka okrężnicy

Rosnący guz nie zawsze powoduje krwawienie z przewodu pokarmowego czy silne, nawracające bóle. Właśnie dlatego nie można lekceważyć mniej oczywistych symptomów, takich jak:

  • zauważalnie ciemniejsze niż zwykle stolce,
  • częste parcie skłaniające do wizyty w toalecie,
  • uczucie niedostatecznego wypróżnienia,
  • utrata apetytu oraz anemia.

Jeżeli występują one pojedynczo - bardzo łatwo je przeoczyć czy zbagatelizować. - Nowotwory jelita mogą powodować powolną utratę krwi niezauważalną w stolcu, co prowadzi do anemii. To sprawia, że pacjenci czują się zmęczeni i brakuje im tchu przy najmniejszym wysiłku, takim jak np. wchodzenie po schodach - mówi dr Sarah Mills, lekarka z londyńskiego The Lister Hospital.

- Każdy, kto zauważa u siebie takie symptomy, powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem rodzinnym. To prawda, że większość z nich może być powodowana powszechnymi dolegliwościami. Nie zmienia to jednak faktu, że należy się dokładnie przebadać. W ostatnim czasie zauważa się rosnącą liczbę osób chorych na raka okrężnicy poniżej 50. roku życia, dlatego też, jeśli takie objawy nie ustępują w ciągu paru tygodni, nie powinny być zbywane - ostrzega lekarka.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze