Trwa ładowanie...

Wypłukuje magnez z organizmu. Powoduje skurcze mięśni, arytmię

Avatar placeholder
17.12.2023 14:22
Magnez jest potrzebny 350 różnym enzymom do prawidłowego funkcjonowania
Magnez jest potrzebny 350 różnym enzymom do prawidłowego funkcjonowania (Getty Images)

Doktor Eric Berg podzieli się na swoim kanale na YouTube informacjami na temat wczesnych sygnałów, które mogą wskazywać na brak magnezu w organizmie. Wyjaśnił, że magnez jest niezbędny do produkcji ATP – molekuły, która dostarcza energię dla naszych komórek. Dlatego jednym z pierwszych objawów, że może nam go brakować, jest uczucie zmęczenia i braku energii.

spis treści

1. Inne symptomy niedoboru magnezu

Magnez jest potrzebny 350 różnym enzymom do prawidłowego funkcjonowania. Co więc się stanie z naszym ciałem, jeśli wystąpią jego niedobory? Niedobór magnezu może objawiać się różnorodnie, od skurczów mięśniowych i drgań powiek, po zaburzenia rytmu serca, znanego jako arytmia.

Co więcej, może on wpływać na regulację gospodarki cukrowej, prowadząc do insulinooporności, a także negatywnie oddziaływać na jakość snu i stan psychiczny, manifestując się bezsennością czy nawet depresją.

2. Przyczyny niedoboru magnezu

Zobacz film: "Oznaki niedoboru magnezu"

Niedobór magnezu może wynikać ze stanów zapalnych czy stosowania leków (np. antybiotyków), ale najczęściej wynika jednak z niewłaściwej diety. Szczególnie bogate w ten minerał są warzywa liściaste – takie jak szpinak, jarmuż czy rukola.

Zaleca się włączenie do diety przynajmniej siedmiu porcji warzyw dziennie, co może być wyzwaniem, ale jest kluczowe dla zapewnienia odpowiedniego poziomu magnezu. W przypadku trudności z realizacją spożycia tej zalecanej ilości warto rozważyć suplementację.

Zdaniem dr Erica Berga preferowany powinien być glicynian magnezu, który jest lepiej przyswajalny niż inne formy (tlenek czy węglan magnezu).

3. Dieta a magnez

Nie wystarczy zapewnić swojemu organizmowi odpowiednich ilości magnezu.

Należy pamiętać, że spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności, bogatej w cukry proste i fruktozę, może przyczyniać się do obniżenia poziomu magnezu. Alkohol, będący źródłem pustych kalorii, również może przyczyniać się do jego niedoborów.

Warto zatem zwrócić uwagę na jakość spożywanych produktów, ograniczając te, które mogą negatywnie wpływać na poziom magnezu w organizmie. Jeśli po sałatce sięgniemy po chipsy, możemy - niestety - zniwelować zbawienny wpływ warzyw na nasze ciało.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze