Trwa ładowanie...

Lekarz wskazał najgorsze letnie obuwie. "Kości śródstopia się rozjeżdżają"

Avatar placeholder
02.08.2024 13:00
Najgorsze letnie obuwie. Nikt nie powinien go nosić
Najgorsze letnie obuwie. Nikt nie powinien go nosić (Getty Images)

W letnie dni wiele osób sięga po japonki, klapki czy sandały, szukając komfortu i przewiewności. Choć takie obuwie wydaje się idealne na upały, ortopedzi przestrzegają przed ich nadmiernym użytkowaniem. Tego rodzaju buty mogą bowiem zwiększać ucisk na przodostopie oraz sprzyjać urazom. Jak więc wybrać odpowiednie obuwie na lato?

spis treści

1. Zagrożenia związane z noszeniem japonek i klapek

Noszenie japonek i klapek może prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia stóp. Klapki utrzymują stopy w nienaturalnej pozycji, co zwiększa ryzyko skaleczeń, wbicia drzazgi oraz innych drobnych urazów. Ponadto, osoby cierpiące na cukrzycę powinny unikać takiego obuwia, ponieważ otarcia mogą u nich goić się dłużej i prowadzić do powikłań. Japonki i klapki mogą być niebezpieczne również dla osób z problemami ortopedycznymi, ponieważ brak odpowiedniego wsparcia dla stóp sprzyja skręceniom stawów.

- Przede wszystkim tego typu buty są niestabilne, można w nich doznać urazu. Japonki mają tę wadę, że nie mają żadnego podtrzymania dla okolicy pięty, więc jeżeli stopa się spoci, powierzchnia podeszwowej części buta będzie śliska, może dojść do skręcenia stawów skokowych czy wypadnięcia stopy z klapka i wtedy można zrobić sobie krzywdę - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Robert Świerczyński, specjalista ortopedii i medycyny sportowej z Ortopedika.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

- Zwłaszcza jeżeli ktoś ma problemy z przodostopiem, może u niego dojść do dolegliwości bólowych, czyli tzw. metatarsalgii albo nawet neuropatii Mortona, czyli drażnienia gałązki międzypalcowej z powodu napinania się więzadeł rozszerzonych przez rozjeżdżające się sklepienie stopy. Takie urazy mogą powodować japonki, ale też klapki, które nie mają w przodostopiu taśmy, tylko wąskie paski. To powoduje, że kości śródstopia się rozjeżdżają, a ponieważ mięśnie są rozleniwione, naprężają się struktury więzadłowo-torebkowe i tam może dochodzić do dyskomfortu i bólu - tłumaczył dr Świerczyński.

2. Alternatywy dla japonek

Zamiast japonek warto rozważyć noszenie sandałów, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Sandały powinny mieć zakrytą piętę, co zapewnia lepszą stabilność podczas chodzenia. Ważne jest także, aby paski sandałów były odpowiednio rozmieszczone, by nie ocierały kostek i kości śródstopia. Sandały z małym zapiętkiem są szczególnie polecane, ponieważ poprawiają warunki stabilności.

3. Materiał i wysokość obcasa

W upalne dni istotny jest również materiał, z którego wykonane jest obuwie. Najlepiej, aby był on przewiewny i pozwalał stopom oddychać. Należy unikać butów na wysokim obcasie, ponieważ mogą one sprzyjać powstawaniu obrzęków. Wysokie obcasy dodatkowo obciążają stopy i zwiększają ryzyko problemów żylnych, które w lecie mogą się nasilać. Maksymalna dopuszczalna wysokość obcasa to zazwyczaj około 3-4 cm.

- Jeżeli to będzie plastikowe obuwie, można sobie zafundować otarcia, nagniotki, pęcherze. Generalnie uważam, że latem, kiedy jest duża wilgotność, wysoka temperatura powietrza, powinniśmy wybierać albo obuwie z naturalnej skóry, albo z materiału. Wtedy będzie ono przewiewne, pozwoli utrzymać higienę i komfort dla stopy, która będzie wentylowana - tłumaczył lekarz

- Podwyższenie do cala, czyli do 2,5 cm nie jest zgubne dla funkcji stopy. Jeżeli będzie to mały koturn czy grzybek, to stopa bez problemu to zaakceptuje, natomiast wszystko powyżej tej wysokości już zmusza stopę do pracy i ją męczy - dodał lekarz.

4. Dobór skarpetek

Nie tylko obuwie, ale także skarpetki odgrywają ważną rolę w upalne dni. Skarpetki nie powinny być zbyt ciasne, aby nie uciskały nadmiernie stóp i nie pogarszały krążenia. Jest to szczególnie istotne dla osób z problemami żylakowymi czy niewydolnością żylną. Dobrze dobrane skarpetki pomagają w utrzymaniu odpowiedniej temperatury stóp i minimalizują ryzyko obrzęków.

- Skarpetki nie powinny uciskać nóg, bo to utrudnia przepływ krwi, dlatego optymalne jest chodzenie bez skarpet, a najlepiej na bosaka. Jeżeli już stosujemy skarpetki, to wybierajmy sportowe lub profesjonalne, odpowiednio dobrane wyroby uciskowe, które mają stopniowany ucisk - podkreślał w rozmowie z WP abcZdrowie flebolog prof. Łukasz Paluch.

5. Ulga dla stóp w lecie

Latem warto również pomyśleć o dodatkowych metodach przynoszących ulgę stopom. Regularne moczenie stóp w chłodnej wodzie może znacząco zmniejszyć opuchliznę i uczucie ciężkości. Masaże stóp, zarówno ręczne, jak i za pomocą specjalnych urządzeń, poprawiają krążenie i przynoszą ulgę zmęczonym mięśniom. Chłodne okłady z żelowych kompresów mogą być stosowane, by szybko złagodzić obrzęki. Ważne jest także, aby dbać o odpowiednie nawilżenie skóry stóp, stosując kremy i balsamy nawilżające, co zapobiegnie jej przesuszaniu i pękaniu.

Podsumowując, wybór odpowiedniego obuwia na lato jest kluczowy dla zdrowia naszych stóp. Unikanie japonek i klapek, wybór sandałów z odpowiednim wsparciem oraz dbanie o higienę stóp mogą znacznie poprawić komfort i zapobiec wielu problemom zdrowotnym. Nie zapominajmy również o regularnym odpoczynku i stosowaniu metod przynoszących ulgę w upalne dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze