Lekarze zaapelowali do MZ w sprawie dwóch chorób. "Prosimy o wsparcie"
Dr Łukasz Durajski i dr Wojciech Feleszko wystosowali apel do Izabeli Leszczyny i Ministerstwa Zdrowia. Zwracają w nim uwagę na konieczność wprowadzenia istotnych zmian w zakresie szczepień. Chodzi o dwie groźne choroby. Jedna z nich już szaleje u naszych sąsiadów, w przypadku drugiej notujemy niespotykane dotąd rekordy zachorowań.
1. Atakują płuca, mogą nieodwracalnie uszkadzać mózg
Dwaj pediatrzy, dr Durajski i dr Feleszko wykorzystali social media, by przypomnieć o zagrożeniu i zaapelować do resortu zdrowia w sprawie krztuśca i błonicy.
Krztusiec, bakteryjną chorobę zakaźną, dawniej zwana kokluszem, zgodnie z ostatnimi danymi opublikowanymi przez Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH-PIB potwierdzono u 20677 osób. Dla porównania w analogicznym okresie rok temu potwierdzonych zachorowań było zaledwie 631. Choroba poza dokuczliwymi objawami może dawać też poważne powikłania w postaci zapalenia płuc, niedodmy, a nawet obrzęku mózgu, drgawek czy krwawień podtwardówkowych i wewnątrzczaszkowych.
Błonica to choroba bakteryjna, w której zagrożenie stwarza toksyna błonicza mogąca uszkadzać m.in. płuca, serce, wątrobę, nadnercza czy wreszcie ośrodkowy układ nerwowy. Dzięki szczepieniom mogliśmy o niej zapomnieć na długie lata.
"W latach 1981-2000 odnotowywano pojedyncze przypadki zachorowań, głównie związanych z podróżami za wschodnią granicę Polski, gdzie panowała epidemia tej choroby. Od 2001 roku nie odnotowano żadnego przypadku błonicy na terenie Polski" - czytamy w poście. Dr Durajski i dr Feleszko wyjaśniają też, że zanim wprowadzono szczepienia przeciw błonicy w Polsce, w latach 50. ubiegłego wieku panowała duża epidemia choroby. Liczba zgonów przez nią spowodowanych wynosiła od 1600 do trzech tysięcy rocznie.
W tym roku odnotowano już dwa zachorowania na błonicę. Dużo trudniejsza sytuacja panuje w Niemczech: "w 2022 i 2023 r. zarejestrowano ponad 100 przypadków, w 2024 - jak dotąd 37".
2. Lekarze apelują."Prosimy o wsparcie"
Lekarze pochwalają wprowadzenie szczepień przeciw krztuścowi dla ciężarnych, ale mają też kilka postulatów. Chodzi przede wszystkim o szczepienie przeciw krztuścowi także 19-latków. Zdaniem dra Durajskiego i dra Feleszki należy również wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla medyków oraz szczepienia przeciwko krztuścowi i polio na SOR-ach w miejsce pojedynczego szczepienia przeciwko tężcowi.
"Przypomnę, że jeden pacjent z COVID-19 zaraża średnio trzy kolejne, a pacjent z krztuścem - 17 kolejnych" - alarmują.
"Prosimy o wsparcie" - zaapelowali medycy, oznaczając w poście resort zdrowia oraz minister Izabelę Leszczynę, a także Główny Inspektorat Sanitarny.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.