Trwa ładowanie...

Leki na wysokie ciśnienie krwi zwiększają ryzyko depresji i afektywnej choroby dwubiegunowej

Avatar placeholder
13.06.2023 14:14
Leki na wysokie ciśnienie krwi zwiększają ryzyko depresji i afektywnej choroby dwubiegunowej
Leki na wysokie ciśnienie krwi zwiększają ryzyko depresji i afektywnej choroby dwubiegunowej (123RF)

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie "American Heart Association Hypertension” mówi o tym, że leki na wysokie ciśnienie krwi mogą mieć wpływ nie tylko ciśnienie tętnicze, ale także na zaburzenia nastroju, w tym na zwiększenie ryzyko depresji i choroby afektywnej dwubiegunowej.

Leki na nadciśnienie mogą negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne pacjenta
Leki na nadciśnienie mogą negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne pacjenta (123RF)

Depresja i choroby układu krążenia są głównymi czynnikami przyczyniającymi się do dużego obciążenia chorobami. Między depresją a chorobami serca istnieje związek z powodu zmian funkcjonalnych w przypadku obydwu czynników.

Zaburzenie afektywne dwubiegunowe jest związana ze zwiększonym ryzykiem śmierci w wyniku zaburzeń sercowo-naczyniowych i wysokiego ciśnienia krwi, podczas gdy zaburzenia depresyjne są związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nadciśnienia.

Zobacz film: "Uwarunkowania genetyczne chorób serca"

Choć istnieje coraz więcej dowodów na to, że leki na wysokie ciśnienie krwi mogą odgrywać ważną rolę w rozwoju zaburzeń nastroju, nie było jednoznacznego wyniku, który wskazywałby na związek między nimi.

ZOBACZ TAKŻE:

Pierwsze objawy depresji

Zdrowie psychiczne jest rzadko brane pod uwagę w praktyce klinicznej dotyczącej leczenia nadciśnienia, a ewentualny wpływ leków hipotensyjnych na zdrowie psychiczne jest obszarem, który lekarze powinni rozważyć; powinni oni także zastanowić się, czy leczenie nadciśnienia tętniczego będzie miało negatywny wpływ na zdrowie psychiczne pacjentów" - mówi autor badania dr Sandosh Padmanabhan, profesor w Instytucie Nauk Medycznych.

Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow mieli na celu ustalenie, czy zaburzenia nastroju są związane z przyjmowaniem leków na nadciśnienie poprzez analizę pacjentów przyjmujących różne leki hipotensyjne.

5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać
5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać [6 zdjęć]

Na problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi cierpi ponad 10 mln Polaków. Duża większość przez długi

zobacz galerię

Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy według rodzaju przyjmowanych leków, które podzielono na następujące klasy: antagoniści angiotensyny, beta-blokery, blokery kanału wapniowego oraz diuretyki tiazydowe.

Badaniami objęto również grupę kontrolną obejmującą  111,936 osób, które nie przyjmowały żadnych z wyżej wymienionych leków w czasie trwania badania. 

Podczas 5-letniej obserwacji naukowcy udokumentowali występowanie zaburzeń nastroju, takich jak depresja lub zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

Porównując cztery najczęstsze klasy leków hipotensyjnych, stwierdzono, że stosowanie dwóch z nich - beta-blokerów i antagonistów wapnia - wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń nastroju, a jednej z nich - antagonistów angiotensyny - zmniejszyło to ryzyko.

Istnieją dowody na to, że układ renina-angiotensyna-aldosteron, czyli szlak sygnałowy odpowiedzialny za regulowanie ciśnienia krwi w organizmie (w mózgu bierze udział w procesach poznawczych), odpowiada za występowanie depresji i zaburzeń psychicznych.

Fakty i mity dotyczące depresji
Fakty i mity dotyczące depresji [10 zdjęć]

Depresja może się pojawić u każdego człowieka. Badania kliniczne sugerują jednak, że to kobiety są bardziej

zobacz galerię

Badacze wysnuli hipotezę, że hamowanie układu renina-angiotensyna-aldosteron może nieść możliwości terapeutyczne w zaburzeniach nastroju i sugerują, że inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę oraz antagoniści receptora angiotensyny, które są stosowane do leczenia wysokiego ciśnienia krwi, mogą być skuteczne w leczeniu zaburzeń nastroju.

"Zdrowie psychiczne to obszar słabo zauważalny w leczeniu nadciśnienia tętniczego, a nasze badania podkreślają znaczenie wpływu leków na stan psychiczny pacjenta oraz istotę wyboru odpowiedniej terapii leczonego pacjenta” – podsumowują autorzy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze