Trwa ładowanie...

Leki przeciwpsychotyczne u chorych na Alzheimera

Lek. Mateusz Nawrocki
24.04.2019 14:16
Leki przeciwpsychotyczne u chorych na Alzheimera
Leki przeciwpsychotyczne u chorych na Alzheimera (123RF)

Według najnowszych badań w przypadku zażywania dwóch leków przeciwpsychotycznych, ryzyko przedwczesnej śmierci wzrasta blisko dwukrotnie u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Wyniki badań opracowano na podstawie danych blisko 58 tysięcy osób z Finlandii z chorobą Alzheimera w latach 2005-2011. Nieco ponad ¼ pacjentów zażywa również leki przeciwpsychotyczne. Według naukowców u takich osób ryzyko śmierci jest ponad 60 proc. większe.

Ryzyko znacznie wzrasta w przypadku długotrwałego zażywania leków. Pacjenci, którzy zażywali dwa lub więcej leków z tej grupy byli dwukrotnie bardziej narażeni na śmierć w porównaniu z osobami, które zażywały tylko jeden lek. Z badania jasno wynika, że leki przeciwpsychotyczne sa związane ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnej śmierci, jednak nie odpowiedziano na pytanie jaki jest mechanizm prowadzący do śmierci.

Czy leki przeciwpsychotyczne u pacjentów z chorobą Alzheimera są niebezpieczne?
Czy leki przeciwpsychotyczne u pacjentów z chorobą Alzheimera są niebezpieczne? (123RF)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Przeprowadzone badania są zgodne z tymi sprzed 10 lat - już wtedy zastanawiano się czy stosowanie dwóch lub więcej leków z grupy przeciwpsychotycznych przyczynia się do śmierci. Wyniki również potwierdzają, że obecne rekomendacje są słuszne, zakładając, że leki przeciwpsychotyczne powinne być stosowane tylko w najcięższych zaburzeniach zachowania przez ograniczony czas.

Zaproponowane dawki powinne być jak najniższe. Badania zostały opublikowane w magazynie "Journal of Alzheimer’s disease". Czym są leki przeciwpsychotyczne?

Ich inna nazwa to neuroleptyki i są stosowane w leczeniu takich zaburzeń jak schizofrenia, czy też inne psychozy w przebiegu których występują urojenia i halucynacje. Działanie tych leków związane jest także z poważnymi efektami ubocznymi - możemy zaliczyć do nich tak zwany zespół poneuroleptyczny polegający na pojawieniu się objawów choroby Parkinsona.

Są to głównie objawy fizyczne, skurcze mięśni i drżenie kończyn. Znanym efektem ubocznym jest także wzrost masy ciała pacjentów. Starsze generacje leków przyczyniały się do większej ilości efektów ubocznych.

Bezsenność a depresja
Bezsenność a depresja

Bezsenność to poważny problem wielu osób. Problemy z zasypianiem wpływają na codzienny nastrój i funkcjonowanie.

zobacz galerię

Mówiąc o lekach przeciwpsychotycznych należy także wspomnieć o ich klasyfikacji - klasycznie wyróżniamy leki I i II generacji. Pierwsza grupa to tak zwane klasyczne, typowe leki przeciwpsychotyczne, a druga grupa to leki atypowe. Głównym mechanizmem działania leków przeciwpsychotycznych jest blokowanie receptorów dla dopaminy (D2).

Mówiąc o przyspieszonej śmierci w przypadku stosowania leków przeciwpsychotycznych należy także brać pod uwagę, że w chorobie Alzheimera dochodzi do zaburzeń pamięci, w związku z czym chorzy nie zawsze są świadomi jakie dawki leków zażyli.

Warto także zaznaczyć, że leki te nie mają działania uzależniającego, a aby efekty ich działania były widoczne należy je przyjmować systematycznie (nie działają doraźnie). Również stosowane leki w chorobie Alzheimera mogą wchodzić w interakcje powodując niekorzystne efekty uboczne, które mogą mieć negatywne skutki działania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze