Leki przeciwwirusowe

Poszukiwanie leków na grypę w schorzeniach wirusowych stwarza wiele problemów wynikających ze specyfiki tego rodzaju chorób. Na szczęście jednak w ramach rozwoju medycyny, naukowcy co jakiś czas donoszą o nowych osiągnięciach, dzięki którym kolejne zakażenia, poprzez unieszkodliwienie patogenów, odchodzą do historii. Jakie zatem mamy możliwości w przypadku infekcji grypowej?

Kiedy grypa zaczyna być groźną chorobą? stosowane w przypadku grypy

Leki przeciwwirusowe

Grypa to niebezpieczna choroba wirusowa; co roku na świecie umiera rocznie od 10 000 do 40 000 osób. Rocznie, w Polsce na epidemię grypy zapada około 3...

Amantadyna i rimantydyna – lekarstwa na grypę hamują odsłanianie i uwalnianie genomu wirusa w komórce zakażonej, a tym samym hamują jego replikację. Obydwa działają tylko na wirusa grypy typu A . Dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego, a wydalane są przez nerki w formie nieaktywnych metabolitów. Amantadyna stosowana jest również w leczeniu choroby Parkinsona. Jej działania niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego są wynikiem nasilenia przewodnictwa dopaminergicznego, a przejawiają się:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Szczególną ostrożność należy zachować podając ten leki antygrypowe pacjentom z miażdżycą naczyń mózgowych i padaczką. Ze względu właśnie na niebezpieczne objawy niepożądane oraz szybkie wytwarzanie oporności, aktualnie, zarówno amantadyna jak i rimantydyna bardzo rzadko są stosowane.

Inhibitory neuraminidazy

Neuraminidaza jest glikoproteiną odpowiedzialną za uwalnianie wirionów potomnych z zakażonej komórki. Naturalnym substratem dla niej jest kwas sialowy.

Działanie leków

Poznanie struktury przestrzennej miejsca katalitycznego dla neuraminidazy w połączeniu ze stwierdzeniem, że analogi kwasu sialowego ograniczają jej aktywność – pozwoliły na stworzenie klinicznie aktywnych substancji przeciwwirusowych. Mechanizm działania inhibitorów neuraminidazy polega więc na hamowaniu uwalniania nowo replikowanych wirusów z zakażonych komórek, co zapobiega dalszemu szerzeniu się infekcji.

Oseltamiwir

Oseltamiwir jest najstarszym i najczęściej stosowane lekarstwo na grypę z grupy inhibitorów neuraminidazy. Powstał w wyniku modyfikacji cząsteczki kwasu sialowego przez dołączenie lipofilnego łańcucha bocznego, co umożliwiło jego stosowanie drogą doustną. Lek dostępny jest w postaci zawiesiny i kapsułek. Skuteczność leku uwarunkowana jest zmianą konformacyjną miejsca katalitycznego neuraminidazy – wykształceniem tzw. kieszeni wiążącej, a wiązanie oseltamiwiru do centrum katalitycznego odbywa się przez obrót przestrzenny reszty kwasu glutaminowego w pozycji 276 oraz wiązanie reszty argininy w pozycji 224.

Oseltamiwir jest prolekiem. Po podaniu doustnym i wchłonięciu w jelitach ulega aktywacji w wątrobie (tzw. efekt pierwszego przejścia) na skutek działania esteraz wątrobowych. Biodostępność oseltamiwiru wynosi około 80%. Lek wiąże się z białkami osocza w około 3%. Po podaniu doustnym pojawia się w surowicy po około 30 minutach, osiągając maksymalne stężenie po 3-4 godzinach. Jest wydalany przez nerki – stąd też konieczna jest modyfikacja dawek leku u chorych na niewydolność nerek, a nie zaleca się jego stosowania u osób z klirensem kreatyniny grypę w organizmie wynosi 6-10 godzin, u dzieci jest eliminowany szybciej.

Wśród objawów niepożądanych, jakie może powodować lekarstwo na grypę znajdują się:

Warto zwrócić uwagę na fakt, że producent antybiotyku na grypę wprowadził do ulotki dołączanej do preparatu – na podstawie doniesień porejestracyjnych – informację o możliwości pojawienia się objawów neuropsychiatrycznych. Objawy te - próby samobójcze, samouszkodzenia, drgawki, halucynacje, delirium, zaburzenia zachowania, obserwowane były u japońskich nastolatków leczonych lekiem. Nie udowodniono jednak jednoznacznie, że obserwowane objawy były skutkiem działania leku. Mogą one wynikać z przebiegu choroby (np. objawiającej się zapaleniem mózgu).
Oseltamiwir może przenikać do kobiecego pokarmu. Ze względu na brak odpowiednich badań należy stosować go w ciąży i okresie laktacji wyłącznie wówczas, gdy korzyści z leczenia przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu.

Zanamiwir

Zanamiwir jest bardziej niż oseltamiwir zbliżony budową chemiczną do naturalnego substratu neuraminidazy czyli kwasu sialowego, co zgodne jest z tak zwaną zasadą „minimal drug design” i umożliwia dopasowanie strukturalne do „kieszeni” wiążącej substrat, bez konieczności zmiany konformacyjnej (jak ma to miejsce w przypadku oseltamiwiru). Oddziaływanie leku (z udziałem grupy guanidynowej) z centrum aktywnym neuraminidazy dotyczy reszt kwasu glutaminowego (Glu 199 oraz Glu 227), a grupy hydroksylowe glicerolu wiążą się z kwasem glutaminowym (Glu276). W wiązaniu leku uczestniczą także reszta argininy (Arg 152) oraz izoleucyny w pozycji 222 i tryptofanu w pozycji 178.

Zanamiwir podawany jest drogą wziewną – w postaci inhalacji suchego proszku z diskhalera. Pojawia się w nabłonku dróg oddechowych już 10 sekund po inhalacji, osiągając maksymalne stężenie miejscowe po około 10 minutach, a maksymalne stężenie w surowicy krwi – po 1-2 godzinach od podania wziewnego. Biodostępność leku waha się od 2% do 4%. Po zastosowaniu w formie inhalacji deponowany jest głównie w jamie nosowo-gardłowej (77%) i płucach (13%). Lek nie jest metabolizowany. W całości wydalany jest w postaci niezmienionej przez nerki – w związku z tym nie jest wymagana modyfikacja dawek u chorych na niewydolność nerek.

Działanie leków

Okres działania leku wynosi 2,5-5 godzin. Podobnie jak w przypadku każdego leku przeciwwirusowegostosowanego wziewnie, możliwe jest wystąpienie skurczu oskrzeli. Powinien być więc szczególnie ostrożnie podawany chorym na astmę oskrzelową lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (inhalacja zanamiwiru powinna być poprzedzona inhalacją krótko działającego leku rozszerzającego oskrzela).

Wśród objawów niepożądanych mogą wystąpić:

Bezpieczeństwo jego stosowania podczas ciąży nie zostało określone. W badaniach na modelu zwierzęcym ustalono, że ten sposób na grypę przechodzi przez łożysko i jest wydzielany do mleka. Nie zaleca się zatem stosowania zanamiwiru u kobiet karmiących oraz ciężarnych, chyba że w opinii lekarza korzyść leku dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla dziecka.
Trwają prace nad przygotowaniem zanamiwiru do podawania dożylnego – lek ten byłby zarezerwowany dla najciężej chorych, u których droga podania w postaci inhalacji jest niemożliwa.

Peramiwir

Od lat trwają badania naukowe nad syntezą nowych leków antygrypowych. Jednym z nich jest peramiwir. Jest on najnowszym preparatem z grupy inhibitorów neuraminidazy, będącym pochodną cyklopentanu. Jest wciąż w fazie badań, lecz przygotowywany jest do podawania drogą dożylną – a więc pacjentom w najcięższym stanie klinicznym.

Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Herman Z., Kostowski W. Farmakologia - podstawy farmakoterapii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004, ISBN 978-83-200-4164-4
  • Orzechowska-Juzwenko K. Farmakologia kliniczna - znaczenie w praktyce medycznej, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2006, ISBN 83-89009-43-9
  • Batura-Gabryel H. Infekcje układu oddechowego, Termedia, Poznań 2009, ISBN 978-83-89825-91-9
  • Tomasiewicz K. (red.), Leczenie chorób infekcyjnych, Czelej, Lublin 2006, ISBN 83-89309-77-7

Leczenie grypy

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie grypy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Leczenie grypy
Leczenie grypy

Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę

Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę

krwionośne i dzięki temu chroni nas przed powstawaniem wysięków zapalnych. Zobacz także: Pierwsze objawy przypominają grypę. To wyjątkowo niebezpieczna (...) się na grypę? Czosnek Badania naukowe sugerują, że regularne...

Leczenie grypy

Skuteczne leczenie grypy

domowe metody stosowane przez wieki przez nasze babcie. Jak leczyć grypę? Leczenie grypy zawsze powinien prowadzić lekarz, który po osobistym zbadaniu (...) pacjenta i ocenie jego stanu zdrowia zastosuje...

Leczenie grypy

Cynk na przeziębienie

Indyjscy naukowcy z ośrodka Chandigarh podają wyniki badań, zgodnie z którymi syrop, tabletki lub pastylki na bazie cynku mogą pomóc w leczeniu przeziębienia. Badanie właściwości cynku Naukowcy dokonali analizy danych z 15 badań, w których udział...

Leczenie grypy

Grzaniec i rosół nieskuteczne w leczeniu przeziębienia

Do takich wniosków doszli badacze z Vanderbilt University Medical Center w Nashville. Specyfiki te poprawiają samopoczucie, jednak nie są w stanie zwalczyć przyczyny infekcji. Herbata z cytryną, rosół, a w przypadku osób dorosłych - grzaniec. To najczęściej...

Leczenie grypy

Leki przeciwbólowe - leki narkotyczne, morfina, paracetamol

- rofekoksyb i celekoksyb. Tomasiewicz K. (red.), Leczenie chorób infekcyjnych, Czelej, Lublin 2006, ISBN 83-89309-77-7, Prokopowicz D. Zakażenia (...) - obraz kliniczny, rozpoznanie, leczenie, Ekonomia i Środowisko,...

Leczenie grypy

Grypa a antybiotyk

Grypa a antybiotyk

nawet trzeba, zastosować wtedy leki antybiotyczne. Leczenie grypy antybiotykami Gdy pojawiają się typowe objawy grypy, bardzo często sięgamy po antybiotyki. Czy jednak ich działanie w leczeniu...

Leczenie grypy

Klimatyzacja sprzymierzeńcem… zarazków

Klimatyzacja sprzymierzeńcem… zarazków

Przeziębienie i grypa najczęściej kojarzą się z okresem zimowym, gdy warunki pogodowe zdecydowanie sprzyjają powstawaniu infekcji i przeziębień. Tymczasem o podobne problemy zdrowotne wcale nietrudno latem - w wielu przypadkach rozchorować...

Leczenie grypy

Zastosowanie leku na cholesterol w leczeniu grypy

Nowe badanie opublikowane na stronie The Journal of Infectious Diseases wykazało, że statyny - popularne leki obniżające poziom cholesterolu - mogą zmniejszać śmiertelność wśród pacjentów hospitalizowanych z powodu grypy. Jest to pierwsze...

Leczenie grypy

Przepis na naturalny antybiotyk. Pij 5 łyżeczek dziennie

Przepis na naturalny antybiotyk. Pij 5 łyżeczek dziennie

Jesień to okres zwiększonego ryzyka zachorowania na grypę i przeziębienie. Żeby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, profilaktycznie warto przyjmować (...) domowej produkcji antybiotyk z naturalnych i łatwo dostępnych składników. Wzmacnia...